Aktualności

Nowa wędrówka przyrodniczo-kulturowa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2020-07-17

Nowa wędrówka przyrodniczo-kulturowa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Na stronie internetowej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w dziale poświęconym edukacji pojawił się szczegółowy opis jednej z ciekawszych wędrówek o charakterze przyrodniczo-kulturowym w Lasach Sopockich. Nasza wędrówka rozpoczyna się na końcu ulicy Żeromskiego na osiedlu im. Adama Mickiewicza w Sopocie, a kończy się przy stadionie leśnym w Sopocie na końcu ulicy Generała Józefa Wybickiego. 

Kolejny rok monitoringu gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2020-06-16

Kolejny rok monitoringu gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Już siódmy rok z rzędu w okresie IV-VI roku pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła (Bucephala clangula) na obszarze Parku. Prace wykonano z zastosowaniem metodyki zalecanej w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Łąki kwietne - krótki poradnik fachowca. grafika
2020-05-18

Łąki kwietne - krótki poradnik fachowca.


Łąki kwietne to chyba zaraz po wirusie najbardziej gorący temat tegorocznej wiosny. Większość miast decyduje się na kolorowe dywany w miejsce zwykłych trawników, nam także takie rozwiązanie podoba się w przydomowych ogródkach.

Rozpoznajemy krzewy grafika
2020-05-12

Rozpoznajemy krzewy

 Wirus jeszcze krąży w powietrzu, ale można już w miarę swobodnie wychodzić z domów. Wiosna prowokuje do spacerów w plener. Jeszcze nie z nami, ale mamy nadzieję na rychłe spotkanie.

Jak poznawać ptaki w okresie epidemii grafika
2020-04-29

Jak poznawać ptaki w okresie epidemii


Na oficjalnej stronie internetowej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powstała strona poświęcona "ptasiej" edukacji. Dostępne są tam materiały, które mogą być swobodnie pobierane i wykorzystywane w prowadzeniu edukacji zdalnej i domowej.

Ważna informacja grafika
2020-03-31

Ważna informacja

Szanowni Państwo,
 W nawiązaniu do otrzymanego w dniu wczorajszym, tj. 10.03.2020 roku, podsumowania prac zespołu zadaniowego  powołanego w dniu 6 marca 2020 r., na podstawie Zarządzenia MWP nr 13/2020, w sprawie koordynacji działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz wojewódzkich samorządowych  jednostek organizacyjnych w związku z zagrożeniem wystąpienia na terenie województwa pomorskiego zachorowań na COVID-19,  informujemy, że w marcu odwołane są wszystkie spotkania konsultacyjne związane z realizacją planów ochrony. O dalszym postępowaniu poinformujemy w odrębnej informacji.

 

 

Chronimy płazy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2020-03-30

Chronimy płazy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Jak co roku pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zaangażowali się w czynną ochronę płazów na terenie Parku i jego otuliny.

Na granicy leśnictw Wyspowo i Marianowo ustawiony został płotek naprowadzający płazy do przepustu pod drogą gruntową z Wyspowa do Nowego Dworu Wejherowskiego.  

Inwentaryzacja pluszczy zimujących w TPK w sezonie 2019/2020 grafika
2020-03-23

Inwentaryzacja pluszczy zimujących w TPK w sezonie 2019/2020

 
W sezonie zimowym 2019/2020 członkowie i sympatycy Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP we współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przeprowadzili kolejną inwentaryzację, zimujących na obszarze Parku i jego sąsiedztwa pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).

Rozpoczynamy inwentaryzację zimujących pluszczy grafika
2019-11-29

Rozpoczynamy inwentaryzację zimujących pluszczy

 W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym rozpoczęła się kolejna inwentaryzacja zimujących w Parku i jego sąsiedztwie pluszczy (Cinclus cinclus), realizowana w ramach prowadzonego od sezonu 2011/2012 monitoringu tego gatunku.

Konkurs grafika
2019-11-05

Konkurs

Podczas spaceru po najbliższej okolicy, czy lesie łatwo dostrzeżesz stare, sędziwe drzewa, które rosną w tym miejscu od lat. Są bardzo cenne dla środowiska. Czy wiesz, jaką pełnią funkcję w ekosystemie? Znajdź takie drzewa w województwie pomorskim, weź udział w konkursie fotograficznym i graj o wyjątkowe nagrody!

Szczegóły konkursu na stronie: http://bit.ly/2JuID7Y

 

Światowy Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2019-09-26

Światowy Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Trójmiejski Park Krajobrazowy w związku z przypadającym w dniu 20.10.2019  Światowym Dniem Krajobrazu zaprasza na spacer krajobrazowy.Tegorocznym tematem przewodnim spacerów jest „woda w krajobrazie”.

„Dni otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego już za nami. grafika
2019-09-23

„Dni otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego już za nami.


Dobiegły końca dwudniowe „Dni otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tegoroczna impreza, mająca w całości charakter terenowy, odbyła się w dniach 20-21.09.2019 i zorganizowana została przy współpracy z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Konkurs na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020 grafika
2019-09-17

Konkurs na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu serdecznie zachęca do wzięcia udziału w konkursie na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020.

 

Zapraszamy na Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2019-09-08

Zapraszamy na Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy

zaprasza w dniach 20.09 i 21.09. 2019 roku na:

DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

W tym roku impreza organizowana jest wspólnie z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.