Aktualności

Grafika Ochrona czynna użytku ekologicznego "Szuwary Jeziora Wyspowskiego" w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
2021-08-12

Ochrona czynna użytku ekologicznego "Szuwary Jeziora Wyspowskiego" w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


„Szuwary Jeziora Wyspowskiego” to jeden z 13-stu użytków ekologicznych zlokalizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony w 2006 roku w celu zachowania torfowiska niskiego z bogatą roślinnością mokrych łąk i szuwarów.

Grafika Pliszka górska w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
2021-07-28

Pliszka górska w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Z końcem lipca 2021 roku zakończono kolejną inwentaryzację pliszek górskich (Motacilla cinerea) gniazdujących w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

Grafika Monitoring zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach
2021-07-20

Monitoring zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach

W połowie lipca bieżącego roku pracownicy Parku skontrolowali stan oraz zasiedlenie gniazd bociana białego zlokalizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. 

Grafika Ogłoszenie o publicznym wyłożeniu projektu Planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
2021-07-07

Ogłoszenie o publicznym wyłożeniu projektu Planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 Dobiegają końca prace nad sporządzeniem projektu planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do udziału w trzecim spotkaniu konsultacyjnym, podczas którego wykonawca przedstawi koncepcję ochrony Parku oraz projekt uchwały ustanawiającej plan. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2021 w godzinach 11.00 – 15.00 w sali edukacyjnej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ul. Polanki 51 w Gdańsku.

Grafika Monitoring populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
2021-06-18

Monitoring populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 
Już ósmy rok z rzędu w okresie kwiecień-czerwiec pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła na obszarze Parku. Prace wykonano z zastosowaniem metodyki zalecanej w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Grafika III spotkanie konsultacyjne w sprawie Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
2021-06-02

III spotkanie konsultacyjne w sprawie Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego


Dobiegają końca prace nad sporządzeniem projektu planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do udziału w trzecim spotkaniu konsultacyjnym, podczas którego wykonawca przedstawi koncepcję ochrony Parku oraz projekt uchwały ustanawiającej plan. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2021 w godzinach 11.00 – 15.00 w sali edukacyjnej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ul. Polanki 51 w Gdańsku.

Grafika 4 czerwca 2021 r. dniem wolnym od pracy
2021-05-31

4 czerwca 2021 r. dniem wolnym od pracy

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 1/2021 Dyrektora PZPK  dzień 4 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy.

Grafika Śmieszka w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
2021-05-18

Śmieszka w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego


W otulinie TPK śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) gniazdują przede wszystkim w dwóch koloniach: w Gdańsku-Jasieniu oraz w Bojanie koło Gdyni.

W pierwszym z tych miejsc kolonia zlokalizowana jest na sztucznych wyspach na zbiorniku retencyjnym Jasień. W 2015 roku do lęgów przystąpiło tu 90 par, w 2017 – 170 par. Szacunki dokonane w trakcie prac terenowych w 2020 i 2021 roku pozwoliły oszacować liczebność kolonii na 210-215 par. W br. w kolonii gniazduje również para perkozów dwuczubych oraz 2-3 pary łysek. Efemerycznie w kolonii gniazdują również rybitwy rzeczne. 

Grafika Inwentaryzacja lęgowej populacji pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
2021-03-25

Inwentaryzacja lęgowej populacji pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


W kwietniu rozpoczynamy inwentaryzację populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea) w północnym kompleksie Parku (i w jego bezpośrednim sąsiedztwie).

Grafika Ptasie wędrówki z Bazuną
2021-03-08

Ptasie wędrówki z Bazuną

 
Na pierwsze dni lipca zaplanowany jest 49 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej "Bazuna". Nie wiadomo jednak, czy podobnie jak ubiegłoroczny nie zaistnieje wyłącznie w internecie.

Grafika Kontrola oznakowania pomników przyrody w TPK
2021-02-23

Kontrola oznakowania pomników przyrody w TPK


W trakcie ostatnich prac terenowych powadzonych przez pracowników Parku na terenie leśnictwa Sopot skontrolowano oznakowanie 26 pomników przyrody zlokalizowanych na obszarze tego leśnictwa.

Wśród obiektów objętych tą formą ochrony jest 19 pojedynczych drzew, 3 grupy po 2 drzewa (PP nr 465 – dwa modrzewie europejskie, PP nr 1988 – dwa dęby szypułkowe, PP nr 1989 – modrzew europejski i daglezja zielona), aleja 15-stu daglezji zielonych (PP nr 437), stanowisko bluszczu zwyczajnego na dębie (PP nr 926), kępa żywotników olbrzymich (PP nr 1053) oraz dwa głazy narzutowe (PP nr 1075).

Grafika Zimowe Ptakoliczenie już wkrótce
2021-01-08

Zimowe Ptakoliczenie już wkrótce


W dniach w dniach 29-31 stycznia br. odbędzie się 21-wsza edycja Zimowego Ptakoliczenia - ogólnokrajowej "ptasiej" imprezy koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W tym roku ze względu na pandemią będzie to "Zimowe Ptakoliczenie 2021 - z dystansu".

Grafika Jak co roku do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zawitały pluszcze
2020-12-30

Jak co roku do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zawitały pluszcze

Od grudnia na Potoku Cedron powyżej Parku im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie można obserwować pluszcza (Cinclus cinclus) – jedynego, nurkującego gatunku ptaka z rzędu wróblowych o wyjątkowo ciekawych przystosowaniach do specyficznego trybu życia, jaki prowadzą. Na oficjalnej stronie internetowej naszego Parku, można zapoznać się artykułem poświęconym temu fascynującemu gatunkowi.