Aktualności
Kontynuujemy czynną ochronę płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Już od 7-miu lat pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów, w ramach której ustawiane są specjalne płotki zabezpieczające przed wtargnięciem płazów na drogi i parkingi na obszarze osiedla Sokółka I i Fort Forest w Gdyni - Chwarznie oraz w rejonie miejscowości Wyspowo.
Kolejne ciekawe ptasie obserwacje nad Potokiem Cedron
Potok Cedron to niewielki ciek w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – jego zlewnia to zaledwie około 16 km2. W okresie zimowym dolny odcinek potoku charakteryzuje się bardzo ciekawą awifauną.
Konkurs fotograficzny „Człowiek w krajobrazie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego” rozstrzygnięty!
Podsumowaliśmy kolejny konkurs fotograficzny. Tym razem celem konkursu była fotograficzna dokumentacja obecności i aktywności człowieka w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Nadesłane na konkurs zdjęcia przedstawiały różnorodne formy aktywności - tylko wypoczynek i rekreację, ale również zabiegi gospodarcze wykonywane przez pracowników leśnych czy też wartości kulturowe.
Pluszcze ponownie zawitały do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i okolic
Pod koniec listopada i na początku grudnia ponownie zawitały do nas pluszcze (Cinclus cinclus) – jedyne nurkujące ptaki z rzędu wróblowych o fascynujących przystosowaniach do specyficznego trybu życia, jaki prowadzą. Więcej informacji na ten temat zainteresowane osoby znajdą wśród artykułów udostępnionych na naszej stronie internetowej w dziale do pobrania.
Akcja Karmnik
Pierwsze w tegorocznym sezonie zimowym obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik 2018/2019, które zostało zorganizowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku wraz z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przy współpracy z Trójmiejską Grupą OTOP odbyło się w sobotę 1 grudnia.
Trójmiejski spacer z okazji Dnia Krajobrazu
Już po raz trzeci spotkaliśmy się na organizowanym z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska spacerze krajobrazowym. Tym razem na miejsce wycieczki wybrane zostały okolice Gdyni. Mimo niesprzyjającej pogody towarzyszyła nam pokaźna grupa miłośników przyrody, a po drodze przyłączali się kolejni. Przez jakiś czas towarzyszyła nam także grupa rowerzystów.
Spacer krajobrazowy z okazji „Dnia Krajobrazu”
Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na spacer krajobrazowy w ramach obchodów Dnia Krajobrazu
Data: 20.10.2018
Temat: Trójmiejski Park Krajobrazowy – krajobraz, przyroda, historia
Miejsce i godzina rozpoczęcia: budynek dworca PKP Gdynia Główna, przy restauracji McDonald ’s, godz. 10:00
Miejsce i godzina zakończenia: przystanek SKM Gdynia-Leszczynki, około godz. 14:00
Monitoring populacji bociana białego na obszarze TPK i jego sąsiedztwa
W lipcu bieżącego roku skontrolowano stan oraz zasiedlenie 23 gniazd bociana białego na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz jego najbliższego sąsiedztwa.
Monitoring gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Już piąty rok z rzędu w okresie IV-VI roku pracownicy Parku przeprowadziIi inwentaryzację populacji lęgowej gągoła na obszarze Parku. Prace przeprowadzono stosując metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Międzyszkolny konkurs ornitologiczny "Ptaki najbliższej okolicy"
24 maja w Szkole Podstawowej nr 38 im. gen. Stanisława Maczka w Gdańsku odbył się międzyszkolny konkurs ornitologiczny pod tytułem „Ptaki najbliższej okolicy”. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa nr 38 oraz Okręg Gdański Ligi Ochrony Przyrody. W konkursowym jury, na zaproszenie Dyrekcji SP nr 38, zasiadł również pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Konkurs wiedzy "Flora i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym" - wyniki
19 kwietnia odbyła się już 10-ta edycja konkursu wiedzy o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Organizatorami konkursu byli Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Ochrona czynna płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Już od 6-ciu lat pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów, w ramach której ustawiane są specjalne płotki zabezpieczające przed wtargnięciem płazów na drogi i parkingi na obszarze osiedla Sokółka I i Fort Forest w Gdyni oraz w rejonie miejscowości Wyspowo koło Nowego Dworu Wejherowskiego.
Trwają kontrole i znakowanie pomników przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Każdego roku pracownicy TPK prowadzą kontrole stanu pomników przyrody i uzupełniają brakujące oznakowanie. Na obszarze Parku znajduje się obecnie 171 obiektów uznanych za pomniki przyrody, z tego 105 to pomniki przyrody ożywionej, a 66 to głazy lub grupy głazów. Spośród pomników przyrody ożywionej najwięcej tą formą ochrony przyrody objętych jest okazałych drzew.
Edukacja najmłodszych
Przygotowania do zabiegów ochrony czynnej w rezerwacie przyrody „Lewice”
Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie zapraszają uczniów klas IV – VII szkół podstawowych województwa pomorskiego do udziału w konkursie pod tytułem "Flora i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym".