Wydarzenia

Ścieżka edukacyjna „Zajęcza Dolina” – efekt niezwykłego projektu grafika
2023-09-15

Ścieżka edukacyjna „Zajęcza Dolina” – efekt niezwykłego projektu

 

14 września 2023 r. opowiedzieliśmy o ścieżce edukacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami w Zajęczej Dolinie kolejnym zaproszonym gościom. Uroczystość stanowiła symboliczne „otwarcie ścieżki”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Stowarzyszeń, z którymi współpracowaliśmy przy tworzeniu ścieżki, przedstawiciele PFRON, Urzędu Marszałkowskiego z Panem Marszałkiem – Mieczysławem Strukiem na czele oraz wiele osób zaangażowanych w realizację projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

Usuwanie niecierpka gruczołowatego z użytków ekologicznych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2023-09-15

Usuwanie niecierpka gruczołowatego z użytków ekologicznych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Niecierpek gruczołowaty jest rośliną pochodzącą z Himalajów, skąd w XIX wieku został sprowadzony do Europy jako gatunek ozdobny. Od tego czasu gatunek ten rozprzestrzenia się, opanowując oraz większe obszary i obecnie uznawany jest w Europie za jeden z gatunków inwazyjnych, stanowiący istotne zagrożenie dla rodzimej flory.

Pierwsze zajęcia na ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie grafika
2023-08-29

Pierwsze zajęcia na ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie

 

Między 14 a 24 sierpnia 2023 r. przyjęliśmy pierwszych gości na nowej ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie. Spotkania miały na celu zaprezentowanie i zweryfikowanie scenariuszy zajęć przygotowanych na bazie ścieżki. Opracowanie scenariuszy zajęć, jak i utworzenie samej ścieżki stanowi główną część projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze" grafika
2023-08-11

Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze"

 

Zapraszamy do udziału w V edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod hasłem "Pareidolia w Naturze".

BAZUNA – konkurs „Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach” grafika
2023-08-09

BAZUNA – konkurs „Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach”

 

Jeszcze nie opadły emocje po tegorocznej „Bazunie”, jeszcze nucimy wyśpiewane na niej piosenki, a już myślimy o kolejnych spotkaniach z poezją.

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-07-28

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W maju br. Gmina Miasta Sopotu ustanowiła dwa nowe pomniki przyrody, które zostały oznakowane urzędowymi tabliczkami przez pracowników Parku.

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie grafika
2023-07-24

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie

 

14 lipca bieżącego roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia gniazd bociana białego w TPK i jego sąsiedztwie. Łącznie skontrolowano 44 gniazda, z tego 3 znajdujące się na obszarze Parku, 32 w jego otulinie i 9 poza otuliną. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od ośmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Część druga - lato grafika
2023-07-21

Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Część druga - lato

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z przyrodą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Kontynuujemy odkrywanie Doliny Samborowo szlakiem wytyczonym przez Antoniego Vivaldiego. Poznajemy tajemnice Doliny w czterech porach roku.

Warsztat pokazowy dla nauczycieli i edukatorów na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie grafika
2023-07-13

Warsztat pokazowy dla nauczycieli i edukatorów na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotowuje nową i unikalną w regionie ścieżkę dydaktyczną. Jest zaprojektowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Usytuowana jest w lesie nieopodal siedziby Parku, w miejscu nazywanym Zajęczą Doliną.

Warsztaty pokazowe na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie grafika
2023-07-12

Warsztaty pokazowe na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotowuje nową i unikalną w regionie ścieżkę dydaktyczną. Jest zaprojektowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Usytuowana jest w lesie nieopodal siedziby Parku, w miejscu nazywanym Zajęczą Doliną.

Budowa ścieżki edukacyjnej w Zajęczej Dolinie grafika
2023-07-10

Budowa ścieżki edukacyjnej w Zajęczej Dolinie

 

Informujemy, iż od 10.07.2023 r. do końca lipca na terenie leśnym w tzw. Zajęczej Dolinie trwać będą prace związane z utworzeniem nowej ścieżki dydaktycznej.

Prace dotyczą adaptacji nawierzchni ścieżki dla osób z trudnościami w poruszaniu się oraz montażu elementów edukacyjnych na specjalnie zaprojektowanych punktach edukacyjnych.

Zostań wolontariuszem TPK – pomóż osobom ze szczególnymi potrzebami doświadczać przyrody Parku grafika
2023-07-05

Zostań wolontariuszem TPK – pomóż osobom ze szczególnymi potrzebami doświadczać przyrody Parku

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy szuka wolontariuszy, chcących zaangażować się w pomoc w spotkaniu z przyrodą Parku osobom ze szczególnymi potrzebami.

Osobą ze szczególnymi potrzebami możemy stać się wszyscy – stale, czasowo, w pewnym wieku. Możemy mieć problem z poruszaniem się, właściwym widzeniem, słyszeniem. Odbieramy świat w różny sposób, będąc na różnych etapach swojego życia.

2023-07-03

Wojewoda Pomorski walczy z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Informujemy, że Wojewoda Pomorski wniósł skargę kasacyjną od wyroku  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gdańsku dotyczącego planu ochrony.

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”. grafika
2023-07-03

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

 

W Sulęczynie dobiegł końca trzydniowy 51 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”. Na scenie pojawiło się kilkudziesięciu wykonawców z nurtu „poezji śpiewanej”, którzy rozśpiewali licznie zebraną widownię.