Aktualności
Rozpoznajemy grzyby – wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa
20 września 2024 r. odbyło się kolejne, już trzecie, wspólne szkolenie kadr Nadleśnictwa Gdańsk, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku oraz Służby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK). Spotkanie dotyczyło grzybów.
TPK spotyka się z wolontariuszami
19.09.2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie z osobami zainteresowanymi wolontariatem w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym (TPK). Mieliśmy okazję poznać 6 przyszłych wolontariuszy TPK.
Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, prowadzonej przez ornitologa z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Inwentaryzacja lęgowej populacji pliszki górskiej w południowym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
W ramach prowadzonego na obszarze Parku (od 2010 roku) monitoringu populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea) w bieżącym sezonie lęgowym wykonano inwentaryzację ptaków tego gatunku, gniazdujących w południowym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (tzw. Lasy Oliwskie).
Pachnica dębowa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Pachnica dębowa to duży, czarno-brunatny chrząszcz z rodziny poświętnikowatych. Może mieć nawet 40 mm długości. 26 lipca 2024 roku, z pomocą entomologa dr. hab. Andrzeja Oleksy, rozwieszono w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym 9 pułapek feromonowych.
Nowe gatunki na liście inwazyjnych gatunków obcych
Od 2 sierpnia 2024 roku rozszerzona zostanie lista inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii.
Napisano o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w magazynie „Na Szczycie”
W magazynie „Na szczycie” pojawił się wywiad z kierownikiem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Wywiad przeprowadził Kuba Terakowski.
Monitoring populacji bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W lipcu bieżącego roku skontrolowano stan oraz zasiedlenie 39 gniazd bociana białego na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz w jego najbliższego sąsiedztwa (otuliny).
W granicach Parku znajdują się obecnie cztery gniazda bociana białego – w Nowym Dworze Wejherowskim, Reszkach, Gniewowie oraz Bieszkowicach. W tym sezonie lęgowym ptaki zajęły wszystkie wyżej wymienione gniazda i wychowały 10 młodych.
Tworzymy dalej dobre praktyki przy pracach leśnych – owady i mięczaki
21 czerwca 2024 r. odbyło się kolejne wspólne szkolenie kadr Nadleśnictwa Gdańsk, RDLP w Gdańsku oraz Służby TPK. Tym razem omawialiśmy wymagania dla owadów i mięczaków.
Rozpoczęły się zabiegi ochrony czynnej siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Od kilku lat w granicach Parku realizowana jest ochrona czynna siedlisk łąkowych. Siedliska te mają pochodzenie antropogeniczne tzn. ich istnienie warunkowane było i jest prowadzeniem ekstensywnej gospodarki człowieka, przede wszystkim regularnego koszenia.
Współpraca Parku z Komunalnym Związkiem Gmin "Dolina Redy i Chylonki"
6 czerwca 2024 roku odbyła się uroczysta Gala Finałowa, podsumowująca działania edukacyjne Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” w roku szkolnym 2023/2024 pn. „RAZEM CHRONIMY ŚRODOWISKO”.
Kolejny sezon monitoringu populacji lęgowej gągoła
Monitoring populacji lęgowej gągoła prowadzony jest w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym już od 10-ciu lat. Również w bieżącym roku, w okresie IV-V pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła na obszarze Parku. Skontrolowano 13 zbiorników wodnych zlokalizowanych w północnym kompleksie TPK.
45 - lecie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
3 maja 2024 roku Trójmiejski Park Krajobrazowy obchodził 45-lecie swojego istnienia. To naprawdę szmat czasu, prawie pół wieku – TPK to jeden z trzech najstarszych parków krajobrazowych w naszym kraju.
Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy "Poznajemy Ojcowiznę" - wyniki
23 kwietnia 2024 roku gościliśmy w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego laureatów oraz jury etapu wojewódzkiego XXXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Konkurs jest od wielu lat organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział Regionalny w Gdańsku. Trójmiejski Park Krajobrazowy jest stałym partnerem tego przedsięwzięcia.