Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy "Poznajemy Ojcowiznę" - wyniki

Data: 25-04-2024
laureaci konkursu - szkoły podstawowe (fot. Małgorzata Fus) grafika
laureaci konkursu - szkoły ponadpodstawowe (fot. Małgorzata Fus) grafika
na wycieczce w Zajęczej Dolinie (fot. Małgorzata Fus) grafika

 

23 kwietnia 2024 roku  gościliśmy w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego laureatów oraz jury etapu wojewódzkiego XXXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Konkurs jest od wielu lat organizowany przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział Regionalny w Gdańsku. Trójmiejski Park Krajobrazowy jest stałym partnerem tego przedsięwzięcia.

Uczestnikom wręczono nagrody, a za skuteczne motywowanie podziękowano opiekunom. Na końcu zaproszono uczestników na spacer ścieżką dydaktyczną w Zajęczej Dolinie.

Szczególne wyróżnienie TPK za przedstawienie idei turystyki rodzinnej otrzymała praca zbiorowa Pawła Kielaka oraz Kamila Kielaka: „Najbliższa okolica nie musi być nudna – dzień inny niż wszystkie”. Chłopcy chodzą do Szkoły Podstawowej nr 76 im. gen. Jarosława Dąbrowskiego w Gdańsku. Opiekunem pracy była mama - Jolanta Kampowska. Świadoma turystyka rodzinna jest najlepszym sposobem na edukację przyrodniczą i krajoznawczą.

Jury doceniło duży wysiłek Leny Krawczyk w pracy „Kobiecy strój ludowy na Kociewiu" oraz Oliwii Lemka: „Motywy haftu kociewskiego” z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. M. Konopnickiej w Starogardzie Gdańskim. Pracami dziewcząt kierowała Pani Barbara Gałkowska. Prace zauroczyły pomysłem, precyzją wykonania i kształtowaniem praktycznych umiejętności. Daje to nadzieję na utrzymanie tradycji regionalnych przez przyszłe pokolenie.

Ciekawe połączenie zwiedzania, poezji i rysunku przedstawili Jan Szramke i Jerzy Sągol w pracy „Tczew – historia i zabytki oraz poezja” ze Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. płk. Stanisława Dąbka w Tczewie. Opiekunem pracy była Pani Hanna Brange.

Listę uczestników i wyniki konkursu można podejrzeć w załączonym pliku.