Ochrona płazów

Działania prowadzone przez pracowników Parku, zmierzające do ochrony płazów skupiają się na dwóch formach działalności:

  1. ochronie czynnej, polegającej na redukcji śmiertelności płazów w trakcie ich wędrówek do i z miejsc rozrodu, powodowanej, przede wszystkim przez intensywny ruch samochodowy,
  2. edukacji, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem zwiększonej śmiertelności płazów oraz potrzeby ich ochrony.

W ramach ochrony czynnej stawianie są specjalne płotki wyłapujące płazy lub naprowadzające płazy do przepustów pod drogami. Takie działania prowadzone są na obszarze osiedla Sokółka I w Gdyni oraz w Wyspowie koło Nowego Dworu Wejherowskiego.

Działania edukacyjne to cykle zajęć skierowanych do uczniów szkół osiedli graniczących z Parkiem, gdzie problem zwiększonej śmiertelności płazów na obszarze osiedla jest marginalizowany lub pomijany. Na obszarze osiedla Sokółka I oraz VII Dwór w Gdańsku zostały ustawione tablice edukacyjne, która przybliżają osobom zainteresowanym biologię płazów i przyczyny ich śmiertelności. W celu przybliżenia zagrożonego bogactwa gatunkowego płazów na obszarze TPK przygotowywane są również materiały edukacyjne (ulotki, foldery) rozprowadzane wśród mieszkańców osiedli i uczniów szkół.

stawianie płotka Sokółka w Gdyni
żaba trawna przy płotku w Wyspowie
stały płotek przymocowany do ogrodzenia Fort Forest na Sokółce w Gdyni
tablica edukacyjna na osiedlu Sokółka w Gdyni
stawianie płotka Wyspowo