Aktualności
Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy
zaprasza w dniach 29.09 i 30.09. 2017 roku na:
DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
Święto esperantystów w sopockich lasach
Setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa i dziewięćdziesiąt lat od wielkiego zjazdu esperantystów w Gdańsku były okazją do zorganizowania święta miłośników tego języka.
Uroczystości odbyły się w Dolinie Świemirowskiej, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, przy kamieniu i dębie esperantystów.
Trójmiejski Park Krajobrazowy na Leśnym Festynie Edukacyjnym
10 czerwca braliśmy udział, jako partnerzy imprezy, w Leśnym Festynie Edukacyjnym organizowanym przez Lasy Państwowe w Gdyni.
Stoisko Parku poświęcone było różnorodności gatunkowej płazów i gadów występujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz zabiegom czynnej ochrony płazów realizowanym przez pracowników Parku.
Inwentaryzacja pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W tegorocznym sezonie lęgowym w północnym kompleksie Parku (i w jego bezpośrednim sąsiedztwie) wykonywana jest inwentaryzacja populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea).
Pliszka górska należy do gatunków zamieszkujących wartkie potoki górskie oraz potoki o podobnym charakterze zlokalizowane na nizinach – o bardzo wartkim nurcie, dobrze natlenione oraz często o stosunkowo dużym spadku wód
„Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” - rozstrzygnięcie konkursu
20 kwietnia odbył się finał konkursu wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”. Organizatorami konkursu był Park oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.
W konkursie wzięło 20 uczestników z 8 placówek dydaktycznych Trójmiasta (szkół podstawowych i I klas gimnazjów).
Ochrona dziuplaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W 2016 roku wśród skontrolowanych budek lęgowych (37) zasiedlonych przez ptaki zostało 28 sztuk. Trzy z nich zostały wykorzystane dwukrotnie w sezonie lęgowym i to przez różne gatunki ptaków.
W dwóch budkach gniazdowały gągoły, w 22 – sikory (bogatki lub modraszki), w trzech budkach lęgi odbyły kowaliki, w dwóch – pliszki górskie. Dwie budki wykorzystywane były jako noclegowisko przez ptaki, w tym przez dzięcioły duże.
Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie
Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy
Trójmiejski Park Krajobrazowy i Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 8 w Sopocie zapraszają do udziału w konkursie wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”.
Tegoroczny konkurs to już kolejna edycja konkursów, organizowanych wspólnie z „Zieloną Ósemką”- szkołą, z którą pracownicy Parku współpracują już od kilkunastu lat.
Chronimy płazy w Gdyni
Zimowe liczenie nietoperzy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Ochrona zbiorowisk leśnych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Ochrona gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Ukazało się właśnie nowe wydawnictwo TPK pod tytułem „Wędrówki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Przewodnik”.
W zawierającej przeszło 30 stron publikacji opisano pięć tras wędrówek po północnym kompleksie Parku. Opisy zostały wzbogacone licznymi zdjęciami, a każda trasa została również przedstawiona na załączonej do opisu mapce.
„Krajobraz z drogą w tle” - konkurs fotograficzny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Pluszcze przybyły!