Święto esperantystów w sopockich lasach

Data: 10-08-2017
rozmowy (fot. Dariusz Podbereski) grafika
tablica i wystwa zdjęć (fot. Dariusz Podbereski) grafika
pamiątkowy głaz (fot. Dariusz Podbereski) grafika
fragment wiersza w języku esperanto (fot. Dariusz Podbereski) grafika
wspólne zdjęcie (archiwum TPK) grafika

Setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa i dziewięćdziesiąt lat od wielkiego zjazdu esperantystów w Gdańsku były okazją do zorganizowania święta miłośników tego języka.

Uroczystości odbyły się w Dolinie Świemirowskiej, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, przy kamieniu i dębie esperantystów.

Cześć uczestników imprezy dotarła na spotkanie korzystając z zaproponowanej przez TPK wycieczki. Niewątpliwą atrakcją była możliwość rozmowy w języku esperanto z jednym z esperantystów, który był również jednym z przewodników na trasie wycieczki prowadzącej z Oliwy do Sopotu.

Podczas spotkania wręczono drobne podarunki. Wśród nagrodzonych znalazł się również Trójmiejski Park Krajobrazowy, który jak podkreślono, był inicjatorem i pomysłodawcą rocznicowego spotkania.

Na miejscu przygotowano małą wystawę fotograficzną, od historii do czasów współczesnych. Przedstawiono także niezwykle ciekawą historię dębu posadzonego podczas zjazdu. Zniszczony przez hitlerowskie bojówki w „Kryształową Noc”, został ponownie posadzony w latach 50 przez mieszkającego w sąsiedztwie świadka przed- i powojennych wydarzeń.

Podczas spotkania nie obyło się także bez krótkiej lekcji esperanto i wspólnego śpiewania.