Aktualności
„Dbajmy o dzikie zapylacze” – wspólne sadzenie drzew z Nadleśnictwem Gdańsk
W ubiegłym tygodniu na zaproszenie Nadleśnictwa Gdańsk pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział we wspólnym sadzeniu drzew w ramach projektu „Dbamy o dzikie zapylacze – nowe aleje drzew miododajnych i owocodajnych w Nadleśnictwie Gdańsk”.
Goście w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
17 listopada w biurze Parku gościli pracownicy Nadleśnictwa Rytel z Borów Tucholskich. Uczestnicy spotkania zapoznali się z prezentacją poświęconą przygotowywanemu Planowi Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W dwóch kolejnych prezentacjach poruszony został temat współpracy Parku z Nadleśnictwem Gdańsk. Pracownicy TPK przybliżyli szczegółowo formy tej współpracy realizowanej w ramach ochrony czynnej miejsc gniazdowania ptaków oraz siedlisk porostów.
Czynna ochrona flory w Dolinie Radości
W październiku br. pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zabiegi ochrony czynnej na obszarze wilgotnej łąki w Dolinie Radości (leśnictwo Matemblewo). Działaniami objęto powierzchnię około 0,4 ha, w obrębie której znajdują się stanowiska dwóch ściśle chronionych gatunków roślin, wielosiłu błękitnego Polemonium caeruleum i pełnika europejskiego Trollius europaeus. Obydwa gatunki należą do najbardziej wartościowych elementów flory TPK a łąka w Dolinie Radości jest jedynym znanym miejscem występowania tych gatunków na terenie Parku.
Czynna ochrona płazów w TPK
Osiedle mieszkaniowe Sokółka I w Gdyni graniczy z lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na jego obszarze znajdują się dwa zbiorniki wodne, będące miejscem licznego rozrodu dwóch gatunków płazów: ropuchy szarej i żaby trawnej. Obserwowano tu również żaby moczarowe a także traszki, zwyczajną i grzebieniastą.
DZIEŃ KRAJOBRAZU 2021
Z okazji Dnia Krajobrazu Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na wycieczki piesze po Parku.
Ochrona czynna użytku ekologicznego "Szuwary Jeziora Wyspowskiego" w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
„Szuwary Jeziora Wyspowskiego” to jeden z 13-stu użytków ekologicznych zlokalizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony w 2006 roku w celu zachowania torfowiska niskiego z bogatą roślinnością mokrych łąk i szuwarów.
Pliszka górska w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Z końcem lipca 2021 roku zakończono kolejną inwentaryzację pliszek górskich (Motacilla cinerea) gniazdujących w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Monitoring zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach
W połowie lipca bieżącego roku pracownicy Parku skontrolowali stan oraz zasiedlenie gniazd bociana białego zlokalizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie.
Ogłoszenie o publicznym wyłożeniu projektu Planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Dobiegają końca prace nad sporządzeniem projektu planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do udziału w trzecim spotkaniu konsultacyjnym, podczas którego wykonawca przedstawi koncepcję ochrony Parku oraz projekt uchwały ustanawiającej plan. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2021 w godzinach 11.00 – 15.00 w sali edukacyjnej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ul. Polanki 51 w Gdańsku.
Monitoring populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Już ósmy rok z rzędu w okresie kwiecień-czerwiec pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła na obszarze Parku. Prace wykonano z zastosowaniem metodyki zalecanej w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
III spotkanie konsultacyjne w sprawie Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Dobiegają końca prace nad sporządzeniem projektu planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do udziału w trzecim spotkaniu konsultacyjnym, podczas którego wykonawca przedstawi koncepcję ochrony Parku oraz projekt uchwały ustanawiającej plan. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2021 w godzinach 11.00 – 15.00 w sali edukacyjnej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ul. Polanki 51 w Gdańsku.
4 czerwca 2021 r. dniem wolnym od pracy
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 1/2021 Dyrektora PZPK dzień 4 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy.
Śmieszka w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
W otulinie TPK śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) gniazdują przede wszystkim w dwóch koloniach: w Gdańsku-Jasieniu oraz w Bojanie koło Gdyni.
W pierwszym z tych miejsc kolonia zlokalizowana jest na sztucznych wyspach na zbiorniku retencyjnym Jasień. W 2015 roku do lęgów przystąpiło tu 90 par, w 2017 – 170 par. Szacunki dokonane w trakcie prac terenowych w 2020 i 2021 roku pozwoliły oszacować liczebność kolonii na 210-215 par. W br. w kolonii gniazduje również para perkozów dwuczubych oraz 2-3 pary łysek. Efemerycznie w kolonii gniazdują również rybitwy rzeczne.