Aktualności
Zapraszamy na spotkanie z sowami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
23 marca (środa) odbędzie się kolejne spotkanie, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 17.00 do siedziby Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy ulicy Polanki 51 w Gdańsku.
Czynna ochrona płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Już od 9-ciu lat, w dwóch lokalizacjach, pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów migrujących do miejsc rozrodu: na obszarze osiedla Sokółka I i Fort Forest w Gdyni oraz w rejonie miejscowości Wyspowo w gminie Wejherowo.
O Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w bibliotece
W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie (filia nr 8 przy ulicy Mazowieckiej) odbyło się spotkanie z pracownikiem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Czekamy na pliszki górskie
Zbliża się czas powrotu pliszek górskich na lęgowiska między innymi w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Populacja lęgowa tego gatunku na obszarze Parku i jego sąsiedztwa została oszacowana w latach 2019 i 2021 na 27-28 par.
Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Pod koniec poprzedniego roku ukazało się nowe wydawnictwo (folder) naszego Parku pod tytułem „Użytki ekologiczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”, którego przygotowanie i wydanie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Proponowane pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W 2021 roku przygotowano sześć wniosków o objęcie ochroną prawną jako pomniki przyrody wybranych, cennych okazów drzew. Ich przygotowanie poprzedzone było pracami terenowymi, podczas których wykonano niezbędne pomiary obwodów pni (na wysokości 1,30 m), przygotowano opis stanu drzew i charakterystykę ich bezpośredniego otoczenia, wykonano dokumentację fotograficzną oraz określono dokładną lokalizację poszczególnych obiektów.
Wędrówki ptaków w poezji i piosence – zaproszenie do konkursu
Trójmiejski Park Krajobrazowy od wielu lat współpracuje z Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądem Piosenki Studenckiej „Bazuna”.
Ten rok będzie dla „Bazuny” wyjątkowy. Mija pół wieku od pierwszej imprezy, która odbyła się w gdańskim klubie studentów Żak. Podczas koncertu głównego zostanie wręczona także po raz pierwszy Nagroda Specjalna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za wybitne walory przyrodnicze w piosence.
Kontrola budek lęgowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W ostatnim kwartale 2021 roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia budek lęgowych dla ptaków, połączoną z ich czyszczeniem i niezbędnymi naprawami.
Analiza materiału gniazdowego, piór, odchodów, wypluwek pozwala na określenie gatunku (czasami tylko rodzaju) ptaków, które zasiedlały budkę w ostatnim sezonie lęgowym. W okresie zimowym budki mogą być również wykorzystywane przez ptaki jako miejsce nocowania.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
SPOKOJNYCH I ZDROWYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
I WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU
ŻYCZĄ PRACOWNICY TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
Spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP
1 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członkowie i sympatycy Grupy blisko współpracują z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, między innymi dostarczyli wielu danych ornitologicznych do tworzonego właśnie planu ochrony naszego Parku oraz uczestniczyli w licznych wydarzeniach plenerowych organizowanych bądź współorganizowanych przez Park.
„Dbajmy o dzikie zapylacze” – wspólne sadzenie drzew z Nadleśnictwem Gdańsk
W ubiegłym tygodniu na zaproszenie Nadleśnictwa Gdańsk pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział we wspólnym sadzeniu drzew w ramach projektu „Dbamy o dzikie zapylacze – nowe aleje drzew miododajnych i owocodajnych w Nadleśnictwie Gdańsk”.
Goście w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
17 listopada w biurze Parku gościli pracownicy Nadleśnictwa Rytel z Borów Tucholskich. Uczestnicy spotkania zapoznali się z prezentacją poświęconą przygotowywanemu Planowi Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W dwóch kolejnych prezentacjach poruszony został temat współpracy Parku z Nadleśnictwem Gdańsk. Pracownicy TPK przybliżyli szczegółowo formy tej współpracy realizowanej w ramach ochrony czynnej miejsc gniazdowania ptaków oraz siedlisk porostów.
Czynna ochrona flory w Dolinie Radości
W październiku br. pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zabiegi ochrony czynnej na obszarze wilgotnej łąki w Dolinie Radości (leśnictwo Matemblewo). Działaniami objęto powierzchnię około 0,4 ha, w obrębie której znajdują się stanowiska dwóch ściśle chronionych gatunków roślin, wielosiłu błękitnego Polemonium caeruleum i pełnika europejskiego Trollius europaeus. Obydwa gatunki należą do najbardziej wartościowych elementów flory TPK a łąka w Dolinie Radości jest jedynym znanym miejscem występowania tych gatunków na terenie Parku.
Czynna ochrona płazów w TPK
Osiedle mieszkaniowe Sokółka I w Gdyni graniczy z lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na jego obszarze znajdują się dwa zbiorniki wodne, będące miejscem licznego rozrodu dwóch gatunków płazów: ropuchy szarej i żaby trawnej. Obserwowano tu również żaby moczarowe a także traszki, zwyczajną i grzebieniastą.
DZIEŃ KRAJOBRAZU 2021
Z okazji Dnia Krajobrazu Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na wycieczki piesze po Parku.