Aktualności
Usuwanie niecierpka gruczołowatego z użytków ekologicznych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Niecierpek gruczołowaty jest rośliną pochodzącą z Himalajów, skąd w XIX wieku został sprowadzony do Europy jako gatunek ozdobny. Od tego czasu gatunek ten rozprzestrzenia się, opanowując oraz większe obszary i obecnie uznawany jest w Europie za jeden z gatunków inwazyjnych, stanowiący istotne zagrożenie dla rodzimej flory.
Pierwsze zajęcia na ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie
Między 14 a 24 sierpnia 2023 r. przyjęliśmy pierwszych gości na nowej ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie. Spotkania miały na celu zaprezentowanie i zweryfikowanie scenariuszy zajęć przygotowanych na bazie ścieżki. Opracowanie scenariuszy zajęć, jak i utworzenie samej ścieżki stanowi główną część projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze"
Zapraszamy do udziału w V edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod hasłem "Pareidolia w Naturze".
BAZUNA – konkurs „Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach”
Jeszcze nie opadły emocje po tegorocznej „Bazunie”, jeszcze nucimy wyśpiewane na niej piosenki, a już myślimy o kolejnych spotkaniach z poezją.
Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W maju br. Gmina Miasta Sopotu ustanowiła dwa nowe pomniki przyrody, które zostały oznakowane urzędowymi tabliczkami przez pracowników Parku.
Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie
14 lipca bieżącego roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia gniazd bociana białego w TPK i jego sąsiedztwie. Łącznie skontrolowano 44 gniazda, z tego 3 znajdujące się na obszarze Parku, 32 w jego otulinie i 9 poza otuliną. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od ośmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.
Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Część druga - lato
Zapraszamy na kolejne spotkanie z przyrodą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Kontynuujemy odkrywanie Doliny Samborowo szlakiem wytyczonym przez Antoniego Vivaldiego. Poznajemy tajemnice Doliny w czterech porach roku.
Warsztat pokazowy dla nauczycieli i edukatorów na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie
Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotowuje nową i unikalną w regionie ścieżkę dydaktyczną. Jest zaprojektowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Usytuowana jest w lesie nieopodal siedziby Parku, w miejscu nazywanym Zajęczą Doliną.
Warsztaty pokazowe na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie
Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotowuje nową i unikalną w regionie ścieżkę dydaktyczną. Jest zaprojektowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Usytuowana jest w lesie nieopodal siedziby Parku, w miejscu nazywanym Zajęczą Doliną.
Budowa ścieżki edukacyjnej w Zajęczej Dolinie
Informujemy, iż od 10.07.2023 r. do końca lipca na terenie leśnym w tzw. Zajęczej Dolinie trwać będą prace związane z utworzeniem nowej ścieżki dydaktycznej.
Prace dotyczą adaptacji nawierzchni ścieżki dla osób z trudnościami w poruszaniu się oraz montażu elementów edukacyjnych na specjalnie zaprojektowanych punktach edukacyjnych.
Zostań wolontariuszem TPK – pomóż osobom ze szczególnymi potrzebami doświadczać przyrody Parku
Trójmiejski Park Krajobrazowy szuka wolontariuszy, chcących zaangażować się w pomoc w spotkaniu z przyrodą Parku osobom ze szczególnymi potrzebami.
Osobą ze szczególnymi potrzebami możemy stać się wszyscy – stale, czasowo, w pewnym wieku. Możemy mieć problem z poruszaniem się, właściwym widzeniem, słyszeniem. Odbieramy świat w różny sposób, będąc na różnych etapach swojego życia.
Wojewoda Pomorski walczy z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Informujemy, że Wojewoda Pomorski wniósł skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gdańsku dotyczącego planu ochrony.
Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”.
W Sulęczynie dobiegł końca trzydniowy 51 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”. Na scenie pojawiło się kilkudziesięciu wykonawców z nurtu „poezji śpiewanej”, którzy rozśpiewali licznie zebraną widownię.
Monitoring populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W bieżącym roku minęła dekada prowadzenia monitoringu populacji lęgowej gągoła Bucephala clangula na obszarze Parku. W okresie kwiecień-czerwiec pracownicy Parku przeprowadzili kolejną inwentaryzację – prace terenowe (jak co roku) wykonano w oparciu o metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.