Aktualności

Dzień Ziemi na raty grafika
2023-06-06

Dzień Ziemi na raty

 

Tegoroczny „Dzień Ziemi” Trójmiejski Park Krajobrazowy obchodził wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr. 17 w Gdańsku.

Etap Wojewódzki rozstrzygnięty! grafika
2023-05-25

Etap Wojewódzki rozstrzygnięty!

Z przyjemnością informujemy, że konkurs filmowy pt. „Mój Park Krajobrazowy” został rozstrzygnięty.

Czynna ochrona płazów w Wyspowie - podsumowanie tegorocznych działań grafika
2023-05-18

Czynna ochrona płazów w Wyspowie - podsumowanie tegorocznych działań

 

Zakończyliśmy tegoroczną akcję czynnej ochrony płazów w Wyspowie, prowadzoną w tym miejscu przez pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego już od 10 lat.

Co dalej z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? grafika
2023-05-11

Co dalej z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?

 

Miło nam podzielić się wiadomością, że 10 maja 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego  z 25.11.2022 r. stwierdzające nieważność uchwały Sejmiku Województwa z dnia 24.10.2022 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tym samym WSA potwierdził ważność planu ochrony.

Konkurs "Mem przyrodniczy" grafika
2023-05-10

Konkurs "Mem przyrodniczy"

 

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej pod hasłem "Mem przyrodniczy".

Więcej informacji można znaleźć na stronie CIEE oraz na profilu FB.

Single tracki na terenie TPK grafika
2023-04-13

Single tracki na terenie TPK

 

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Oddział Zespołu w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy informuje, iż na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego pojawia się nowe oznaczenie ścieżek w rejonie ulicy Spacerowej. Nadleśnictwo Gdańsk podpisało umowę dzierżawy ze Stowarzyszeniem Trójmiejskie Ścieżki MTB, wyrażając tym samym zgodę na lokalizację ścieżek typu single track na terenie Parku. Prosimy zwrócić uwagę na oznaczenie tras, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych i kolizji z rowerzystami.

„Motywy przyrodnicze w wierszach i w piosenkach” grafika
2023-04-12

„Motywy przyrodnicze w wierszach i w piosenkach”

 

Dobiegł końca konkurs „Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach”, którego głównym organizatorem była „Bazuna”, a Trójmiejski Park Krajobrazowy jednym ze współorganizatorów i partnerów. Na konkurs wpłynęło 10 wierszy i 9 piosenek.https://www.youtube.com/watch?v=sBa38DCFU_U

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Część pierwsza – wiosna. grafika
2023-04-04

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Część pierwsza – wiosna.

 

Pierwszy, wiosenny, spacer z cyklu „Czterech pór roku” za nami. Pogoda była wybitnie niesprzyjająca i mało wiosenna. Mimo to uparcie poszukiwaliśmy śladów wiosny w Samborowie. Oprócz tematów czysto przyrodniczych rozmawialiśmy także o historii (podobno w pobliżu przebywał kiedyś Napoleon), przedwojennym zagospodarowaniu turystycznym, powstającej strefie buforowej czy zasadach zachowania się w lesie. Ten ostatni temat wyszedł przy okazji obserwacji właścicieli psów puszczających luzem swoich podopiecznych.

Dzień Żaby w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-03-25

Dzień Żaby w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

10 - ty rok pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów migrujących do miejsc rozrodu w rejonie miejscowości Wyspowo w gminie Wejherowo.

Konkurs na ulotkę "Poznaj przyrodę Zatoki Puckiej" grafika
2023-03-22

Konkurs na ulotkę "Poznaj przyrodę Zatoki Puckiej"

Interesujesz się przyrodą? Zrób ulotkę o walorach przyrodniczych Zatoki Puckiej i wybierz się w rejs po tym akwenie!

Okazja do poznania bliżej planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2023-03-20

Okazja do poznania bliżej planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

25 marca 2023 r. o godz. 11.00 - 14.30 w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (ul. Polanki 51, Gdańsk) obędzie się spotkanie, którego organizatorem jest Koalicja Las Jest Nasz.

 

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Wiosna. Zaproszenie na wycieczkę. grafika
2023-03-20

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Wiosna. Zaproszenie na wycieczkę.

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na niezwykły koncert. Nie będzie to Antonio Vivaldi, ale poruszający wszelkie zmysły świata przyrody w czterech odsłonach. Wiosna, lato, jesień, zima. Odwiedzimy znaną i lubianą Dolinę Samborowo w czterech porach roku. Zobaczymy i posłuchamy, jak żyje przyroda w różnych warunkach.

Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-03-16

Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Robi się przyjemnie ciepło i coraz chętniej spacerujemy po lesie. Służba Parku przypomina o zasadach dzielenia się przestrzenią i przepisach prawnych w tym zakresie.

Inwentaryzacja zimujących pluszczy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-03-14

Inwentaryzacja zimujących pluszczy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W sezonie zimowym 2022/2023 członkowie i sympatycy, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (TG OTOP) przeprowadzili kolejną inwentaryzację zimujących na obszarze Parku i jego sąsiedztwa pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).

Podobnie jak podczas poprzednich inwentaryzacji prowadzonych w sezonach 2011/2012, 2014/2015 oraz 2019/2020, kontrolami terenowymi objęto potoki: Strzyża, Potok Oliwski, Potok Prochowy, Swelinia, Kacza ze Źródłem Marii, Zagórska Struga, Cedron oraz Gościcina. Każda z lokalizacji została skontrolowana co najmniej jednokrotnie, większość odcinków skontrolowano dwu – lub trzykrotnie.