Aktualności

2024-02-13

Plan ochrony TPK - Wojewoda Pomorski wycofuje skargę

 

12 lutego 2024 r. Wojewoda Pomorski złożyła wniosek o wycofanie skargi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 maja 2023 r., wydanego w sprawie II SA/Gd 89/23, uchylającego rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego z dnia 22 listopada 2022 r.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP grafika
2024-02-13

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 21 lutego (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

Zaproszenie na zimowy spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. grafika
2024-01-15

Zaproszenie na zimowy spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo.

 

Zapraszamy na ostatni już spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Tym razem przyjrzymy się dolinie w zimowej szacie i porozmawiamy o tym, co dzieje się w tym czasie w przyrodzie. Może uda się wypatrzyć tropy saren lub dzików?

Moratorium Ministra Klimatu i Środowiska dla lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2024-01-12

Moratorium Ministra Klimatu i Środowiska dla lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

8 stycznia 2024 r. Minister Klimatu i Środowiska ogłosił informację o ograniczeniu wyrębów przewidzianych na 2024 r. w najważniejszych polskich lasach. Wśród 10 lokalizacji w Polsce znalazły się lasy koło Trójmiasta, w tym Trójmiejski Park Krajobrazowy.

2024-01-12

Plan ochrony TPK - Wojewoda rozważa wycofanie skargi

 

Aktualnie plan ochrony Parku analizuje Naczelny Sąd Administracyjny. To po tym, jak poprzedni Wojewoda – Dariusz Drelich - złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA w Gdańsku, który uchylał wydane przez niego rozstrzygnięcie nadzorcze. Uchylone przez WSA rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody uchylało plan ochrony Parku. Przebieg zdarzeń przedstawialiśmy w aktualnościach w lipcu 2023 r.

Pluszcze już są! grafika
2024-01-11

Pluszcze już są!

 

W połowie grudnia 2023 roku, na Potoku Cedron zanotowano pierwszego, zimującego pluszcza (Cinclus cinclus). Jest to ptak z populacji skandynawskiej – ptaki tego podgatunku (tzw. podgatunku nominatywnego: C. c. cinclus) odbywają regularne wędrówki na zimowiska położone nieco dalej na południe i wschód od lęgowisk, dolatując między innymi na południowe wybrzeże Bałtyku. Dzięki temu C. c. cinclus regularnie zimuje w północnej części Polski, a pojedyncze przypadki gniazdowania notowano w Borach Tucholskich oraz na Pomorzu (Dolina Słupi, okolice Żukowa).

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP grafika
2023-12-08

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 2 grudnia (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

Konferencja podsumowująca „niezwykły” projekt grafika
2023-12-06

Konferencja podsumowująca „niezwykły” projekt

 

29 i 30 listopada 2023 r. pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych uczestniczyli w konferencji podsumowującej projekt „Obszar chroniony obszar dostępny” realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”. W ramach tego projektu zrealizowano przedsięwzięcie grantowe „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”. Projekt nazwaliśmy „niezwykłym”. Wielokrotnie o nim pisaliśmy. Na konferencji koordynator dostępności PZPK oraz kierownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego odebrały dyplom za wdrożenie Modelu dostępnego Parku Przyrodniczego.

Jesienny spacer po Dolinie Samborowo już za nami grafika
2023-11-24

Jesienny spacer po Dolinie Samborowo już za nami

 

Chłodny dzień nie odstraszył amatorów spacerów po lesie, nawet najmłodszych. W sobotę 18 listopada mieliśmy wspólnie okazję podziwiać jesienne barwy na bukach, dębach i klonach w Dolinie Samborowo i w okolicznych lasach.

Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP grafika
2023-11-21

Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 29 listopada (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-11-20

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Na wniosek Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Gmina Miasta Sopotu ustanowiła dwa nowe pomniki przyrody, które zostały oznakowane urzędowymi tabliczkami przez pracowników Parku.

Zaproszenie na jesienny spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. grafika
2023-11-15

Zaproszenie na jesienny spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo.

 

Czas na spotkanie z Doliną Samborowo w jesiennej odsłonie. Zapraszamy na kolejny spacer, w trakcie którego będziemy mieli okazję podziwiać piękno doliny w barwnej jesiennej szacie i wspólnie kontynuować odkrywanie nowych ciekawostek przyrodniczych.