Pomagamy płazom (również) w Gdyni
Osiedle Sokółka I w Gdyni (dzielnica Wiczlino) położone jest w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie granicy Parku.
Osiedle Sokółka I w Gdyni (dzielnica Wiczlino) położone jest w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie granicy Parku.
Na obszarze leśnictwa Marianowo (dawniej Wyspowo) w Trójmiejkim Parku Krajobrazowym ustawiony został specjalny płotek naprowadzający płazy do przepustu pod drogą gruntową z Wyspowa do Nowego Dworu Wejherowskiego. Miejsce to w 2009 roku zostało rozpoznane jako obszar znacznej śmiertelności płazów, powodowanej rozjeżdżaniem przez samochody osobników podążających na rozród w wodach jeziora Wyspowo i przylegających stawów.
Jedno z najstarszych (i tym samych największych) gniazd bociana białego w okolicy Trójmiasta znajdowało się w miejscowości Dobrzewino koło Chwaszczyna.
Na początku lutego pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mieli okazję uczestniczyć w corocznej kontroli zimowisk nietoperzy, przeprowadzonej przez członków Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP ,,Salamandra".
Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie zapraszają uczniów klas IV – VI szkół podstawowych i klas I gimnazjów do udziału w konkursie "Chronimy przyrodę w Lasach Oliwskich (TPK) – rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne i pomniki przyrody".
Zakończono kontrolę, czyszczenie i naprawę wszystkich (46) budek lęgowych dla ptaków, rozwieszonych przez pracowników Parku na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Jak co roku, w grudniu i styczniu pojawiły się na obszarze Parku i w jego sąsiedztwie pluszcze (Cinclus cinclus) – jedyne nurkujące ptaki z rzędu wróblowych.
Blisko sto prac wpłynęło na konkurs fotograficzny „Mój Trójmiejski Park Krajobrazowy”. W tym roku po raz pierwszy poprosiliśmy też uczestników konkursu o kilka zdań wyjaśnienia, dlaczego akurat miejsca przedstawione na zdjęciach są ich ulubionymi.
W siedzibie Nadleśnictwa Wejherowo odbyła się prezentacja i szkolenie w ramach projektu „Czynna ochrona raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych”. Projekt realizowany przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku przy współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim uzyskał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W Gimnazjum nr 20 w Gdańsku odbył się tradycyjny „Przedświąteczny mix naukowy” o tematyce przyrodniczej. Impreza, w której brały udział trzyosobowe zespoły z gdańskich szkół odbywała się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku i honorowym patronatem Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku. Trójmiejski Park Krajobrazowy były jednocześnie fundatorami nagród w konkursie.
Parę dni temu zakończono wykonywany pod nadzorem Akademickiego Koła Chiropterologicznego Polskiego Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra" w Gdańsku ostatni etap remontu obiektu, stanowiącego zimowisko nietoperzy na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Nareszcie udało się przeprowadzić zaległe i długo odkładane nasze urodzinowe spotkanie z dziećmi biorącymi udział w Międzyszkolnym Projekcie Edukacyjnym. Spełniło się przy okazji stare powiedzenie, że jak się na coś bardzo długo czeka i to w końcu nadejdzie to smakuje wybornie. Nie inaczej było tym razem.
W dniach 25 – 26.09 odbyły się pierwsze Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Impreza cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta. Informacja o imprezie znalazła się między innymi na stronie Trojmiasto.pl, a także informowało o niej Radio Gdańsk. Wstępnie szacujemy, że pierwszego dnia wzięło w niej udział około 600 uczniów z trójmiejskich szkół.
Serdecznie zapraszamy na Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, które obchodzone będą 25 i 26 września (piątek i sobota) !
Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Mój Trójmiejski Park Krajobrazowy”. Liczymy na zdjęcia ulubionych, ukochanych i najczęściej odwiedzanych przez Państwa miejsc w TPK. Zachęcamy także do dołączenia do zdjęć informacji z krótkim uzasadnieniem, dlaczego akurat te miejsca należą do Państwa ulubionych. Uzasadnienia nie będą dodatkowo oceniane.