Ścieżka edukacyjna „Zajęcza Dolina” – efekt niezwykłego projektu

Data: 15-09-2023
otwarcie spotkania (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
występ zespołu ECEKON Open Sound (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
występ zespołu ECEKON Karno (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
prezentacja p. Beaty Michorowskiej z PFRON (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
parę słów powiedział również Pan Marszałek (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
jedna z  ceramicznych miseczek wykonanych praz członków Stowarzyszenia Aktywni na pomoc (fot. Anna Moś) grafika
na ścieżce edukacyjnej (fot_Dariusz Ożarowski) grafika
na ścieżce edukacyjnej (fot_Dariusz Ożarowski) grafika

 

14 września 2023 r. opowiedzieliśmy o ścieżce edukacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami w Zajęczej Dolinie kolejnym zaproszonym gościom. Uroczystość stanowiła symboliczne „otwarcie ścieżki”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Stowarzyszeń, z którymi współpracowaliśmy przy tworzeniu ścieżki, przedstawiciele PFRON, Urzędu Marszałkowskiego z Panem Marszałkiem – Mieczysławem Strukiem na czele oraz wiele osób zaangażowanych w realizację projektu                             „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

Spotkanie uświetnił występ zespołów Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnościami: ECEKON Open Sound oraz ECEKON Karno. Podczas spaceru ścieżkę sprawdził także Pan Łukasz, który na co dzień korzysta z wózka.

Przez osoby zaangażowane w realizację grantu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy” projekt nazwany  został „niezwykłym”. I nie chodziło tu wcale o innowacyjne zastosowania na ścieżce jak tablice pisane tekstem ETR i tekstem  oryginalnym, jak moduł aplikacji na telefon w ETR czy uniwersalność projektowania ścieżki, ale o to jak bardzo poszerzył spojrzenie i otworzył cały zespół na potrzeby innych ludzi.

Do podziękowań za trud przygotowania ścieżki włączyło się Stowarzyszenie Aktywni na pomoc. Osoby niewidome i niedowidzące przygotowały piękne ceramiczne miseczki w podziękowaniu dla osób szczególnie zaangażowanych w realizację tego niezwykłego projektu.

Ścieżka i cała oferta przygotowana na jej podstawie była dla nas wszystkim dużym wyzwaniem. Zachęcam do zerknięcia na  plakat – jak wiele ludzi ją współtworzyło. Za udział w uroczystości bardzo wszystkim dziękujemy i zachęcamy do skorzystania ze ścieżki. Kompleksową informację o ścieżce można zaczerpnąć z folderu zamieszczonego pod linkiem: ZAJECZA_DOLINA.pdf