Pierwszy w Gdańsku marszobieg dla osób z niepełnosprawnościami

Data: 04-10-2023
Na zdjęciu uczestnicy marszobiegu na leśnej ścieżce grafika
Na zdjęciu uczestnik biegu na leśnej ścieżce grafika
Na zdjęciu uczestnicy marszobiegu. Kilkadziesiąt osób stojących lub siedzących w lesie. grafika
Na zdjęciu grupa osób, trzy osoby korzystające z wózka inwalidzkiego, na leśnej ścieżce. grafika

Na terenie Lasów Oliwskich w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym odbył się pierwszy w Gdańsku marszobieg dla osób z niepełnosprawnościami. Była to wyjątkowa okazja, aby pokazać, że sport jest dla wszystkich i że nie ma przeszkód nie do pokonania. Marszobieg organizowany był przez Stowarzyszenie Koloseum Gdańsk we współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym – Instytucją Samorządu Województwa Pomorskiego. Było to kolejne działanie dotyczące poprawy dostępności Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego po uruchomieniu przez TPK ścieżki dydaktycznej dla osób ze szczególnymi potrzebami „Zajęcza Dolina”. Park wspomagał organizatorów imprezy w znalezieniu i wytyczeniu odpowiedniej trasy zawodów. Zadbał także o bezpieczeństwo na trasie zapewniając dostęp do defibrylatora.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 100 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności wraz z opiekunami, przyjaciółmi i rodzinami. W spotkaniu uczestniczyli podopieczni placówek: Zespołu Szkół Specjalnych nr 2 w Gdańsku, Fundacji Akces, DPS Orunia, Niepublicznej Podstawowej Szkoły Specjalnej im. Pawła Adamowicza, Fundacji Maja, Środowiskowego Domu Samopomocy SPIR, Warsztatu Terapii Zajęciowej PSONI, Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych PSONI Koło w Gdańsku.

 Wydarzenie dla osób z niepełnosprawnością to nie tylko sportowa rywalizacja, ale także święto integracji i okazja, aby pokazać, że każdy ma prawo do aktywności fizycznej i że nie ma rzeczy niemożliwych. To także szansa, aby poznać ciekawych ludzi, wymienić się doświadczeniami i nawiązać nowe znajomości. Marszobieg polegał na pokonaniu dystansu 1,5 km w dowolnym tempie, biegiem lub marszem, zgodnie z własnymi możliwościami i preferencjami. Każdy uczestnik otrzymał medal, koszulkę i pakiet startowy z gadżetami oraz wydawnictwami przekazanymi przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Relację fotograficzną z wydarzenia można będzie obejrzeć na Facebook-u Stowarzyszenia Koloseum Gdańsk.