Aktualności

Konkurs "Mem przyrodniczy" grafika
2023-05-10

Konkurs "Mem przyrodniczy"

 

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej pod hasłem "Mem przyrodniczy".

Więcej informacji można znaleźć na stronie CIEE oraz na profilu FB.

Single tracki na terenie TPK grafika
2023-04-13

Single tracki na terenie TPK

 

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Oddział Zespołu w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy informuje, iż na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego pojawia się nowe oznaczenie ścieżek w rejonie ulicy Spacerowej. Nadleśnictwo Gdańsk podpisało umowę dzierżawy ze Stowarzyszeniem Trójmiejskie Ścieżki MTB, wyrażając tym samym zgodę na lokalizację ścieżek typu single track na terenie Parku. Prosimy zwrócić uwagę na oznaczenie tras, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych i kolizji z rowerzystami.

„Motywy przyrodnicze w wierszach i w piosenkach” grafika
2023-04-12

„Motywy przyrodnicze w wierszach i w piosenkach”

 

Dobiegł końca konkurs „Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach”, którego głównym organizatorem była „Bazuna”, a Trójmiejski Park Krajobrazowy jednym ze współorganizatorów i partnerów. Na konkurs wpłynęło 10 wierszy i 9 piosenek.https://www.youtube.com/watch?v=sBa38DCFU_U

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Część pierwsza – wiosna. grafika
2023-04-04

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Część pierwsza – wiosna.

 

Pierwszy, wiosenny, spacer z cyklu „Czterech pór roku” za nami. Pogoda była wybitnie niesprzyjająca i mało wiosenna. Mimo to uparcie poszukiwaliśmy śladów wiosny w Samborowie. Oprócz tematów czysto przyrodniczych rozmawialiśmy także o historii (podobno w pobliżu przebywał kiedyś Napoleon), przedwojennym zagospodarowaniu turystycznym, powstającej strefie buforowej czy zasadach zachowania się w lesie. Ten ostatni temat wyszedł przy okazji obserwacji właścicieli psów puszczających luzem swoich podopiecznych.

Dzień Żaby w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-03-25

Dzień Żaby w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

10 - ty rok pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów migrujących do miejsc rozrodu w rejonie miejscowości Wyspowo w gminie Wejherowo.

Konkurs na ulotkę "Poznaj przyrodę Zatoki Puckiej" grafika
2023-03-22

Konkurs na ulotkę "Poznaj przyrodę Zatoki Puckiej"

Interesujesz się przyrodą? Zrób ulotkę o walorach przyrodniczych Zatoki Puckiej i wybierz się w rejs po tym akwenie!

Okazja do poznania bliżej planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2023-03-20

Okazja do poznania bliżej planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

25 marca 2023 r. o godz. 11.00 - 14.30 w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (ul. Polanki 51, Gdańsk) obędzie się spotkanie, którego organizatorem jest Koalicja Las Jest Nasz.

 

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Wiosna. Zaproszenie na wycieczkę. grafika
2023-03-20

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Wiosna. Zaproszenie na wycieczkę.

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na niezwykły koncert. Nie będzie to Antonio Vivaldi, ale poruszający wszelkie zmysły świata przyrody w czterech odsłonach. Wiosna, lato, jesień, zima. Odwiedzimy znaną i lubianą Dolinę Samborowo w czterech porach roku. Zobaczymy i posłuchamy, jak żyje przyroda w różnych warunkach.

Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-03-16

Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Robi się przyjemnie ciepło i coraz chętniej spacerujemy po lesie. Służba Parku przypomina o zasadach dzielenia się przestrzenią i przepisach prawnych w tym zakresie.

Inwentaryzacja zimujących pluszczy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-03-14

Inwentaryzacja zimujących pluszczy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W sezonie zimowym 2022/2023 członkowie i sympatycy, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (TG OTOP) przeprowadzili kolejną inwentaryzację zimujących na obszarze Parku i jego sąsiedztwa pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).

Podobnie jak podczas poprzednich inwentaryzacji prowadzonych w sezonach 2011/2012, 2014/2015 oraz 2019/2020, kontrolami terenowymi objęto potoki: Strzyża, Potok Oliwski, Potok Prochowy, Swelinia, Kacza ze Źródłem Marii, Zagórska Struga, Cedron oraz Gościcina. Każda z lokalizacji została skontrolowana co najmniej jednokrotnie, większość odcinków skontrolowano dwu – lub trzykrotnie.

Sowy Polski na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP grafika
2023-03-13

Sowy Polski na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszam na kolejne spotkanie członków i sympatyków, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odbędzie się 22 marca (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku, przy ul. Polanki 51.

Kolejne Stowarzyszenie wspiera poprawę dostępności Parku grafika
2023-03-03

Kolejne Stowarzyszenie wspiera poprawę dostępności Parku

 

TPK podjął współpracę z kolejnym Stowarzyszeniem w celu poprawy dostępności Parku. Od lutego możemy liczyć na pomoc Stowarzyszenia „Okno na Świat”, które wspiera osoby niesłyszące. Efektem na razie krótkiej współpracy jest już modyfikacja projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

„Harpuś” w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. grafika
2023-02-28

„Harpuś” w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

 

Kolejna edycja dzielnicowej imprezy na orientację „Harpuś” odbyła się w Gdańsku - Oliwie. Bazą zawodów było pobliskie liceum, a trasy zawodów przebiegały przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody w imprezie wzięło udział blisko dwieście osób. Nieraz były to całe rodziny, często z małymi dziećmi. Nie zabrakło zespołów rodzinnych wspomaganych przez cztery psie łapy.