AKTUALNOŚCI

Bajarz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – Pan Dariusz Podbereski - odchodzi na emeryturę
Po 44 latach pracy, w tym 40 lat w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym Pan Dariusz zakomunikował, że chce odpocząć.
Od 1984 r. pracuje na rzecz parków krajobrazowych na terenie województwa pomorskiego. Od 1984 r. odpowiadał za zadania dotyczące organizacji turystyki na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, sprawnie wykorzystując ideę wędrowania i turystykę krajoznawczą w edukacji przyrodniczej dzieci, młodzieży i dorosłych. Posiada przy tym niesamowity dar promowania odpowiedzialnej turystyki przyrodniczej akcentując rolę człowieka w kształtowaniu walorów krajobrazowych i kulturowych.

Plan ochrony TPK - Wojewoda Pomorski wycofuje skargę
12 lutego 2024 r. Wojewoda Pomorski złożyła wniosek o wycofanie skargi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 maja 2023 r., wydanego w sprawie II SA/Gd 89/23, uchylającego rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego z dnia 22 listopada 2022 r.

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP
Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 21 lutego (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

Zaproszenie na zimowy spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo.
Zapraszamy na ostatni już spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Tym razem przyjrzymy się dolinie w zimowej szacie i porozmawiamy o tym, co dzieje się w tym czasie w przyrodzie. Może uda się wypatrzyć tropy saren lub dzików?

Moratorium Ministra Klimatu i Środowiska dla lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
8 stycznia 2024 r. Minister Klimatu i Środowiska ogłosił informację o ograniczeniu wyrębów przewidzianych na 2024 r. w najważniejszych polskich lasach. Wśród 10 lokalizacji w Polsce znalazły się lasy koło Trójmiasta, w tym Trójmiejski Park Krajobrazowy.
Plan ochrony TPK - Wojewoda rozważa wycofanie skargi
Aktualnie plan ochrony Parku analizuje Naczelny Sąd Administracyjny. To po tym, jak poprzedni Wojewoda – Dariusz Drelich - złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA w Gdańsku, który uchylał wydane przez niego rozstrzygnięcie nadzorcze. Uchylone przez WSA rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody uchylało plan ochrony Parku. Przebieg zdarzeń przedstawialiśmy w aktualnościach w lipcu 2023 r.

Pluszcze już są!
W połowie grudnia 2023 roku, na Potoku Cedron zanotowano pierwszego, zimującego pluszcza (Cinclus cinclus). Jest to ptak z populacji skandynawskiej – ptaki tego podgatunku (tzw. podgatunku nominatywnego: C. c. cinclus) odbywają regularne wędrówki na zimowiska położone nieco dalej na południe i wschód od lęgowisk, dolatując między innymi na południowe wybrzeże Bałtyku. Dzięki temu C. c. cinclus regularnie zimuje w północnej części Polski, a pojedyncze przypadki gniazdowania notowano w Borach Tucholskich oraz na Pomorzu (Dolina Słupi, okolice Żukowa).


Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP
Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 2 grudnia (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

Konferencja podsumowująca „niezwykły” projekt
29 i 30 listopada 2023 r. pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych uczestniczyli w konferencji podsumowującej projekt „Obszar chroniony obszar dostępny” realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”. W ramach tego projektu zrealizowano przedsięwzięcie grantowe „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”. Projekt nazwaliśmy „niezwykłym”. Wielokrotnie o nim pisaliśmy. Na konferencji koordynator dostępności PZPK oraz kierownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego odebrały dyplom za wdrożenie Modelu dostępnego Parku Przyrodniczego.

Jesienny spacer po Dolinie Samborowo już za nami
Chłodny dzień nie odstraszył amatorów spacerów po lesie, nawet najmłodszych. W sobotę 18 listopada mieliśmy wspólnie okazję podziwiać jesienne barwy na bukach, dębach i klonach w Dolinie Samborowo i w okolicznych lasach.

Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP
Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 29 listopada (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Na wniosek Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Gmina Miasta Sopotu ustanowiła dwa nowe pomniki przyrody, które zostały oznakowane urzędowymi tabliczkami przez pracowników Parku.