Aktualności

Jesienny spacer po Dolinie Samborowo już za nami grafika
2023-11-24

Jesienny spacer po Dolinie Samborowo już za nami

 

Chłodny dzień nie odstraszył amatorów spacerów po lesie, nawet najmłodszych. W sobotę 18 listopada mieliśmy wspólnie okazję podziwiać jesienne barwy na bukach, dębach i klonach w Dolinie Samborowo i w okolicznych lasach.

Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP grafika
2023-11-21

Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 29 listopada (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-11-20

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Na wniosek Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Gmina Miasta Sopotu ustanowiła dwa nowe pomniki przyrody, które zostały oznakowane urzędowymi tabliczkami przez pracowników Parku.

Zaproszenie na jesienny spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. grafika
2023-11-15

Zaproszenie na jesienny spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo.

 

Czas na spotkanie z Doliną Samborowo w jesiennej odsłonie. Zapraszamy na kolejny spacer, w trakcie którego będziemy mieli okazję podziwiać piękno doliny w barwnej jesiennej szacie i wspólnie kontynuować odkrywanie nowych ciekawostek przyrodniczych.

Spacer Krajobrazowy grafika
2023-10-31

Spacer Krajobrazowy

 

„Doceń lokalność” – pod tym hasłem odbywały się tegoroczne obchody „Dnia krajobrazu”. Podczas naszego spaceru podziwialiśmy okolice Doliny Radości. Pomimo skrajnie niesprzyjającej pogody w zwartej grupie przebyliśmy trasę ze Złotej Karczmy do Oliwy.

Usuwanie rdestowców – uciekinierów z ogrodów działkowych? grafika
2023-10-24

Usuwanie rdestowców – uciekinierów z ogrodów działkowych?

 

Użytek ekologiczny „Dolina Czystej Wody” utworzony został w 2006 roku w celu ochrony siedlisk hydrogenicznych i związanych z nimi zbiorowisk roślinnych oraz w szczególności ochrony stanowiska situ tępokwiatowego Juncus subnodulosus – najdalej na wschód położonego stanowiska tego gatunku w Polsce.

Odsłanianie wrzosowiska na terenie użytku ekologicznego „Okuniewskie Łąki” grafika
2023-10-20

Odsłanianie wrzosowiska na terenie użytku ekologicznego „Okuniewskie Łąki”

 

W ramach działań ochrony czynnej  w 2023 r. poprawiono warunki siedliskowe dla wrzosowiska w użytku ekologicznym „Okuniewskie Łąki”. Na powierzchni ok. 0,43 ha usunięto drzewa, głównie sosnę zwyczajną i brzozę brodawkowatą, które zacieniały rosnące pod nimi krzewinki wrzosu i inne gatunki wymagające dużo światła.

Koszenie łąk na terenie TPK w 2023 roku grafika
2023-10-18

Koszenie łąk na terenie TPK w 2023 roku

 

W 2023 r. po raz kolejny prowadzono działania ochrony czynnej siedlisk łąkowych. Utrzymanie siedlisk łąkowych, jako siedlisk półnaturalnych wymaga regularnego koszenia.

Służba Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego corocznie zleca koszenie roślinności zielnej i szuwarowej. Realizacja tych zabiegów powstrzymuje zarastanie obszarów łąkowych i tym samym zapobiega zanikaniu cennej flory i fauny.

 

„Spędzaj wakacje z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym” grafika
2023-10-17

„Spędzaj wakacje z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym”

 

Pod tym tytułem ogłosiliśmy latem konkurs fotograficzny. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno przyrody, zwłaszcza na elementy budujące krajobraz, otwarcie i uwrażliwienie na walory i dobytek kulturowy oraz promocja logo TPK jako elementu historii ochrony Parku.

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP grafika
2023-10-12

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-10-10

Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na Spacer Krajobrazowy z okazji obchodów Dnia Krajobrazu.

Ścieżka edukacyjna „Zajęcza Dolina” – efekt niezwykłego projektu grafika
2023-09-15

Ścieżka edukacyjna „Zajęcza Dolina” – efekt niezwykłego projektu

 

14 września 2023 r. opowiedzieliśmy o ścieżce edukacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami w Zajęczej Dolinie kolejnym zaproszonym gościom. Uroczystość stanowiła symboliczne „otwarcie ścieżki”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Stowarzyszeń, z którymi współpracowaliśmy przy tworzeniu ścieżki, przedstawiciele PFRON, Urzędu Marszałkowskiego z Panem Marszałkiem – Mieczysławem Strukiem na czele oraz wiele osób zaangażowanych w realizację projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

Usuwanie niecierpka gruczołowatego z użytków ekologicznych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2023-09-15

Usuwanie niecierpka gruczołowatego z użytków ekologicznych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Niecierpek gruczołowaty jest rośliną pochodzącą z Himalajów, skąd w XIX wieku został sprowadzony do Europy jako gatunek ozdobny. Od tego czasu gatunek ten rozprzestrzenia się, opanowując oraz większe obszary i obecnie uznawany jest w Europie za jeden z gatunków inwazyjnych, stanowiący istotne zagrożenie dla rodzimej flory.

Pierwsze zajęcia na ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie grafika
2023-08-29

Pierwsze zajęcia na ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie

 

Między 14 a 24 sierpnia 2023 r. przyjęliśmy pierwszych gości na nowej ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie. Spotkania miały na celu zaprezentowanie i zweryfikowanie scenariuszy zajęć przygotowanych na bazie ścieżki. Opracowanie scenariuszy zajęć, jak i utworzenie samej ścieżki stanowi główną część projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.