Wydarzenia

2023-04-20

Dzień Żaby w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

10 - ty rok pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów migrujących do miejsc rozrodu w rejonie miejscowości Wyspowo w gminie Wejherowo.

2023-03-22

Konkurs na ulotkę "Poznaj przyrodę Zatoki Puckiej"

Interesujesz się przyrodą? Zrób ulotkę o walorach przyrodniczych Zatoki Puckiej i wybierz się w rejs po tym akwenie!

2023-03-20

Okazja do poznania bliżej planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

25 marca 2023 r. o godz. 11.00 - 14.30 w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (ul. Polanki 51, Gdańsk) obędzie się spotkanie, którego organizatorem jest Koalicja Las Jest Nasz.

 

2023-03-20

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Wiosna. Zaproszenie na wycieczkę.

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na niezwykły koncert. Nie będzie to Antonio Vivaldi, ale poruszający wszelkie zmysły świata przyrody w czterech odsłonach. Wiosna, lato, jesień, zima. Odwiedzimy znaną i lubianą Dolinę Samborowo w czterech porach roku. Zobaczymy i posłuchamy, jak żyje przyroda w różnych warunkach.

2023-03-16

Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Robi się przyjemnie ciepło i coraz chętniej spacerujemy po lesie. Służba Parku przypomina o zasadach dzielenia się przestrzenią i przepisach prawnych w tym zakresie.

2023-03-14

Inwentaryzacja zimujących pluszczy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W sezonie zimowym 2022/2023 członkowie i sympatycy, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (TG OTOP) przeprowadzili kolejną inwentaryzację zimujących na obszarze Parku i jego sąsiedztwa pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).

Podobnie jak podczas poprzednich inwentaryzacji prowadzonych w sezonach 2011/2012, 2014/2015 oraz 2019/2020, kontrolami terenowymi objęto potoki: Strzyża, Potok Oliwski, Potok Prochowy, Swelinia, Kacza ze Źródłem Marii, Zagórska Struga, Cedron oraz Gościcina. Każda z lokalizacji została skontrolowana co najmniej jednokrotnie, większość odcinków skontrolowano dwu – lub trzykrotnie.

2023-03-13

Sowy Polski na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszam na kolejne spotkanie członków i sympatyków, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odbędzie się 22 marca (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku, przy ul. Polanki 51.

2023-03-03

Kolejne Stowarzyszenie wspiera poprawę dostępności Parku

 

TPK podjął współpracę z kolejnym Stowarzyszeniem w celu poprawy dostępności Parku. Od lutego możemy liczyć na pomoc Stowarzyszenia „Okno na Świat”, które wspiera osoby niesłyszące. Efektem na razie krótkiej współpracy jest już modyfikacja projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

2023-02-28

„Harpuś” w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

 

Kolejna edycja dzielnicowej imprezy na orientację „Harpuś” odbyła się w Gdańsku - Oliwie. Bazą zawodów było pobliskie liceum, a trasy zawodów przebiegały przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody w imprezie wzięło udział blisko dwieście osób. Nieraz były to całe rodziny, często z małymi dziećmi. Nie zabrakło zespołów rodzinnych wspomaganych przez cztery psie łapy.

2023-02-24

Orientuj się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

 

Pomorski Klub Orientacji „Harpagan” przy współpracy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego organizuje w najbliższą niedzielę 26 lutego na kolejną imprezę terenową.

Tym razem dzielnicowy „Harpuś” odbędzie się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Bazą zawodów jest V LO przy ulicy Polanki w Gdańsku Oliwie, a teren działania obejmuje między innymi tak tajemniczo brzmiące miejsca w TPK jak Wzgórze Trzech Panów czy Dolina Zaklęsy.

2023-01-20

Podziękowanie za poparcie dla planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy dziękuje wszystkim organizacjom i osobom, które z dużym zaangażowaniem poparły apel do Wojewody Pomorskiego z prośbą o zmianę stanowiska na temat planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Państwa wsparcie pokazuje, że w walce o ochronę walorów Parku Służba Parku nie jest osamotniona.

2022-12-19

17 grudnia 2022 roku odeszła Katarzyna Woźniak

Z głębokim żalem informujemy o śmierci naszej koleżanki, przyjaciółki i przyrodniczki Kasi Woźniak.

2022-12-15

Pluszcze już są!

 

W grudniu bieżącego roku rozpoczęto inwentaryzację, zimujących na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i okolic, pluszczy (Cinclus cinclus), która jest częścią prowadzonego od 2011 roku monitoringu tego gatunku. Pierwszy w tym roku osobnik został zaobserwowany na potoku Gościcina w granicach otuliny Parku.

2022-12-13

PZPK wobec stanowiska RDLP w Gdańsku na temat planu ochrony TPK

Nie można zgodzić się z przedstawionym na stronie internetowej RDLP stanowiskiem RDLP w Gdańsku dotyczącym  rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Pomorskiego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.