Aktualności
Nowy rezerwat przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym!
Z radością informujemy, że w grudniu 2024 roku Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku utworzył na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego nowy rezerwat przyrody „Okuniewo”. Znajduje się on w północnym kompleksie Parku koło miejscowości Kamień. Propozycja utworzenia tego rezerwatu została zawarta w obowiązującym od 2022 roku planie ochrony TPK. W 2024 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku zgłosiła ten obiekt w ramach inicjatywy „100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych”.
Nowa publikacja Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Ukazała się nowa publikacja-przewodnik pod tytułem „Wędrówki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”. Jest to zaktualizowana i rozszerzona wersja przewodnika, który ukazał się pod tym samym tytułem w 2016 roku
Działania dla zwiększenia wykrywalności chronionych i rzadkich gatunków mszaków i porostów
22 listopada 2024 r. po raz kolejny spotkaliśmy się z Nadleśnictwem Gdańsk, aby wspólnie uczyć się odnajdować gatunki chronione, rzadkie lub zagrożone. Tym razem przedmiotem naszych poszukiwań były mszaki i porosty.
Pluszcze już są!
Na początku listopada w Dolinie Cedronu, powyżej Kaplicy nad Cedronem obserwowano pierwszego osobnika pluszcza, który prawdopodobnie przyleciał na pomorskie zimowisko z dalekiej Skandynawii.
Ptaki Cypru na kolejnym spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, prowadzonej przez ornitologa z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Podsumowanie zabiegów ochrony czynnej na łąkach i torfowisku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w 2024 roku
W bieżącym roku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, podobnie jak w latach ubiegłych, przeprowadzone zostały prace mające na celu utrzymanie półnaturalnych siedlisk łąkowych. Łąki wymagają regularnego koszenia, w przeciwnym razie zarastają a cenne gatunki łąkowej flory i fauny stopniowo zanikają.
Kolejny rok usuwania niecierpka gruczołowatego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Od 2016 roku pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w ramach ochrony czynnej prowadzą na terenie Parku akcję usuwania niecierpka gruczołowatego. Ta pochodząca z Himalajów roślina o różowych kwiatach, w Europie uznawana jest za jeden z gatunków inwazyjnych, stanowiących istotne zagrożenie dla rodzimej flory.
Ważny moment dla TPK – końcowe prace nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2025-2034
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku kończy prace nad Planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Gdańsk na lata 2025-2034 (PUL). Jest to historyczny moment dla Parku. Pierwszy raz przy formułowaniu PUL zastosowanie ma plan ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Dzień Krajobrazu 2024 w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Z okazji Dnia Krajobrazu obchodzonego corocznie 20 października zapraszamy na spacery przygotowane przez pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Rozpoznajemy grzyby – wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa
20 września 2024 r. odbyło się kolejne, już trzecie, wspólne szkolenie kadr Nadleśnictwa Gdańsk, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku oraz Służby Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK). Spotkanie dotyczyło grzybów.
TPK spotyka się z wolontariuszami
19.09.2024 roku odbyło się pierwsze spotkanie z osobami zainteresowanymi wolontariatem w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym (TPK). Mieliśmy okazję poznać 6 przyszłych wolontariuszy TPK.
Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, prowadzonej przez ornitologa z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Inwentaryzacja lęgowej populacji pliszki górskiej w południowym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
W ramach prowadzonego na obszarze Parku (od 2010 roku) monitoringu populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea) w bieżącym sezonie lęgowym wykonano inwentaryzację ptaków tego gatunku, gniazdujących w południowym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (tzw. Lasy Oliwskie).
Odnowienie niebieskiego szlaku rowerowego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
W sierpniu 2024 r. zostało odnowione oznakowanie niebieskiego szlaku rowerowego z Wejherowa do Gdyni Marszewa. Administratorem szlaku jest Trójmiejski Park Krajobrazowy. Prace znakarskie na zlecenie Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych wykonało Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze - Oddział w Kościerzynie.
Pachnica dębowa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Pachnica dębowa to duży, czarno-brunatny chrząszcz z rodziny poświętnikowatych. Może mieć nawet 40 mm długości. 26 lipca 2024 roku, z pomocą entomologa dr. hab. Andrzeja Oleksy, rozwieszono w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym 9 pułapek feromonowych.