Aktualności
W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska
Zawsze uśmiechnięta, zawsze chętna do pomocy - taka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
Dziękujemy i Żegnamy Cię Iwono!
KONSULTACJE SPOŁECZNE
Wycieczki z okazji Dni Otwartych TPK
W dniach 18-19 wrześnie odbyły się imprezy związane z obchodzonymi co roku o tej porze „Dniami Otwartymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”.Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zajęcia miały charakter wyłącznie terenowy i obywały się przy zmniejszonej liczbie uczestników.
Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy
zaprasza w dniach 18.09 i 19.09. 2020 roku na:
DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
Inwentaryzacja gniazd bociana białego w TPK i jego otulinie
W tym roku roku pracownicy Parku wraz z koleżankami i kolegą z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej bociana białego na obszarze Parku i jego otuliny.
Stwierdzono 29 gniazd bocianów. Na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mamy tylko dwa gniazda bocianów białych: w Nowym Dworze Wejherowskim oraz nowo wybudowane w tym sezonie lęgowym – w Reszkach. Pozostałe 27 gniazd znajduje się w otulinie Parku.
Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego realizowana jest ochrona czynna siedlisk łąkowych, której celem jest utrzymanie tych antropogenicznych (czyli uwarunkowanych prowadzeniem odpowiedniej gospodarki kośnej lub pastwiskowej) zbiorowisk oraz ich różnorodności florystycznej (np. bogatej flory podlegających ochronie gatunkowej storczyków) oraz faunistycznej (np. chronionych gatunków bezkręgowców, zwłaszcza owadów).
Nowa wędrówka przyrodniczo-kulturowa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Na stronie internetowej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w dziale poświęconym edukacji pojawił się szczegółowy opis jednej z ciekawszych wędrówek o charakterze przyrodniczo-kulturowym w Lasach Sopockich. Nasza wędrówka rozpoczyna się na końcu ulicy Żeromskiego na osiedlu im. Adama Mickiewicza w Sopocie, a kończy się przy stadionie leśnym w Sopocie na końcu ulicy Generała Józefa Wybickiego.
Kolejny rok monitoringu gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Już siódmy rok z rzędu w okresie IV-VI roku pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła (Bucephala clangula) na obszarze Parku. Prace wykonano z zastosowaniem metodyki zalecanej w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Łąki kwietne - krótki poradnik fachowca.
Łąki kwietne to chyba zaraz po wirusie najbardziej gorący temat tegorocznej wiosny. Większość miast decyduje się na kolorowe dywany w miejsce zwykłych trawników, nam także takie rozwiązanie podoba się w przydomowych ogródkach.
Rozpoznajemy krzewy
Wirus jeszcze krąży w powietrzu, ale można już w miarę swobodnie wychodzić z domów. Wiosna prowokuje do spacerów w plener. Jeszcze nie z nami, ale mamy nadzieję na rychłe spotkanie.
Jak poznawać ptaki w okresie epidemii
Na oficjalnej stronie internetowej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powstała strona poświęcona "ptasiej" edukacji. Dostępne są tam materiały, które mogą być swobodnie pobierane i wykorzystywane w prowadzeniu edukacji zdalnej i domowej.
Ważna informacja
Chronimy płazy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Jak co roku pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zaangażowali się w czynną ochronę płazów na terenie Parku i jego otuliny.
Na granicy leśnictw Wyspowo i Marianowo ustawiony został płotek naprowadzający płazy do przepustu pod drogą gruntową z Wyspowa do Nowego Dworu Wejherowskiego.
Inwentaryzacja pluszczy zimujących w TPK w sezonie 2019/2020
W sezonie zimowym 2019/2020 członkowie i sympatycy Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP we współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przeprowadzili kolejną inwentaryzację, zimujących na obszarze Parku i jego sąsiedztwa pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).
Rozpoczynamy inwentaryzację zimujących pluszczy
W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym rozpoczęła się kolejna inwentaryzacja zimujących w Parku i jego sąsiedztwie pluszczy (Cinclus cinclus), realizowana w ramach prowadzonego od sezonu 2011/2012 monitoringu tego gatunku.