Aktualności

Święto esperantystów w sopockich lasach grafika
2017-08-10

Święto esperantystów w sopockich lasach

Setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa i dziewięćdziesiąt lat od wielkiego zjazdu esperantystów w Gdańsku były okazją do zorganizowania święta miłośników tego języka.

Uroczystości odbyły się w Dolinie Świemirowskiej, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, przy kamieniu i dębie esperantystów.

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy na Leśnym Festynie Edukacyjnym grafika
2017-06-16

Trójmiejski Park Krajobrazowy na Leśnym Festynie Edukacyjnym

10 czerwca braliśmy udział, jako partnerzy imprezy, w Leśnym Festynie Edukacyjnym organizowanym przez Lasy Państwowe w Gdyni.

Stoisko Parku poświęcone było różnorodności gatunkowej płazów i gadów występujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz zabiegom czynnej ochrony płazów realizowanym przez pracowników Parku.

 

Inwentaryzacja pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2017-05-17

Inwentaryzacja pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W tegorocznym sezonie lęgowym w północnym kompleksie Parku (i w jego bezpośrednim sąsiedztwie) wykonywana jest inwentaryzacja populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea).

Pliszka górska należy do gatunków zamieszkujących wartkie potoki górskie oraz potoki o podobnym charakterze zlokalizowane na nizinach – o bardzo wartkim nurcie, dobrze natlenione oraz często o stosunkowo dużym spadku wód

 

„Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” - rozstrzygnięcie konkursu grafika
2017-04-25

„Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” - rozstrzygnięcie konkursu

20 kwietnia odbył się finał konkursu wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”. Organizatorami konkursu był Park oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.

W konkursie wzięło 20 uczestników z 8 placówek dydaktycznych Trójmiasta (szkół podstawowych i I klas gimnazjów).

 

Ochrona dziuplaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2017-04-24

Ochrona dziuplaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2016 roku wśród skontrolowanych budek lęgowych (37) zasiedlonych przez ptaki zostało 28 sztuk. Trzy z nich zostały wykorzystane dwukrotnie w sezonie lęgowym i to przez różne gatunki ptaków.

W dwóch budkach gniazdowały gągoły, w 22 – sikory (bogatki lub modraszki), w trzech budkach lęgi odbyły kowaliki, w dwóch – pliszki górskie. Dwie budki wykorzystywane były jako noclegowisko przez ptaki, w tym przez dzięcioły duże.

 

Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie grafika
2017-03-27

Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny i pojawieniem się cieplejszych dni rozpoczęła się aktywność płazów. Po okresie zimowego spoczynku opuszczają one kryjówki i rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu dogodnych miejsc do rozrodu. Niestety w tym okresie są szczególnie zagrożone – wiele płazów ginie wiosną na drogach pod kołami samochodów.

 

Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy grafika
2017-03-13

Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy

Trójmiejski Park Krajobrazowy i Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 8 w Sopocie zapraszają do udziału w konkursie wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”.

Tegoroczny konkurs to już kolejna edycja konkursów, organizowanych wspólnie z „Zieloną Ósemką”- szkołą, z którą pracownicy Parku współpracują już od kilkunastu lat.

 

Chronimy płazy w Gdyni grafika
2017-03-08

Chronimy płazy w Gdyni

W tym roku kontynuujemy działania ochrony czynnej płazów na gdyńskim osiedlu Sokółka. To już piąty rok naszej aktywności w tym zakresie na obszarze tego osiedla.

 

Zimowe liczenie nietoperzy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2017-03-06

Zimowe liczenie nietoperzy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Minął luty, który według danych klimatycznych, jest najbardziej śnieżnym miesiącem roku. W otulonym śniegiem świecie, w piwniczkach i przepustach, zimują nietoperze. Robią to, ponieważ wszystkie krajowe gatunki odżywiają się owadami - pokarmem trudno dostępnym zimą.

 

Ochrona zbiorowisk leśnych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2017-02-06

Ochrona zbiorowisk leśnych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W ramach współpracy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z Nadleśnictwem Gdańsk na wybranych powierzchniach przeznaczonych do prac rębnych (czyli tak zwanych powierzchniach manipulacyjnych) od 2016 roku prowadzone jest przez pracownika Parku znakowanie drzew do pozostawienia w trakcie prac leśnych. Działania te realizowane są w najcenniejszych (i z reguły najstarszych) wydzieleniach leśnych.

 

Ochrona gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2017-01-05

Ochrona gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2016 roku pracownicy TPK w ramach prowadzenia czynnej ochrony populacji gągoła rozwiesili 12 specjalnych budek lęgowych. W konstrukcji budek przewidziano zabezpieczenia minimalizujące prawdopodobieństwo ich penetracji przez czworonożne drapieżniki, co w przypadku wykorzystania budek przez gągoły mogłoby skutkować stratami w lęgach.

 

Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2017-01-03

Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Ukazało się właśnie nowe wydawnictwo TPK pod tytułem „Wędrówki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Przewodnik”.

W zawierającej przeszło 30 stron publikacji opisano pięć tras wędrówek po północnym kompleksie Parku. Opisy zostały wzbogacone licznymi zdjęciami, a każda trasa została również przedstawiona na załączonej do opisu mapce.

 

„Krajobraz z drogą w tle” - konkurs fotograficzny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2016-12-19

„Krajobraz z drogą w tle” - konkurs fotograficzny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Koniec roku już tradycyjnie jest czasem rozstrzygnięć w organizowanym cyklicznie przez Trójmiejski Park Krajobrazowy konkursie fotograficznym. Tym razem temat konkursu był nieco nostalgiczny „Krajobraz z drogą w tle” - pozwalał na wykazanie fotograficznej i artystycznej inwencji oraz wymagał nieco odmiennego spojrzenia na Park.

 

Pluszcze przybyły! grafika
2016-11-23

Pluszcze przybyły!

Do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jak co roku, przyleciały już pluszcze (Cinclus cinclus) – wyjątkowe ptaki o wyjątkowych przystosowaniach do prowadzonego trybu życia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule, który ukazał się kwartalniku Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych „Gawron” w numerze 3/2013 (do pobrania).

 

Znowu pomagamy bocianom grafika
2016-10-25

Znowu pomagamy bocianom

Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z Trójmiejską Grupą OTOP ponownie interweniował w sprawie gniazda bociana białego, tym razem w miejscowości Łebno. Zarządca linii energetycznej zrzucił gniazdo bociana, zamontował platformę pod gniazdo, ale nie umieścił ponownie na niej materiału gniazdowego. Brak materiału znacznie zmniejsza szansę na powtórne zajęcie tego stanowiska przez bociany.