Aktualności
Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
„Ochrona przyrody i krajobrazu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w strefie styku Parku i Aglomeracji Trójmiejskiej” była tematem spaceru krajobrazowego po TPK, który odbył się 20 października 2017 roku.
Spacer zorganizowany został z okazji „Dnia Krajobrazu”, a prowadzili go: Agnieszka Kowalewska – specjalista ds. ochrony przyrody w TPK i Dariusz Podbereski – specjalista ds. edukacji w TPK.
Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Data: 20 października 2017 rok
Temat: Ochrona przyrody i krajobrazu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w strefie styku Parku i Aglomeracji Trójmiejskiej.
Miejsce i godzina rozpoczęcia: zbieg ulic Polanki i A. Abrahama (przy meczecie), godz. 10.00
Miejsce i godzina zakończenia: Złota Karczma, około godz. 14.00Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - działo się!
Tegoroczne Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego były bardzo nietypowe. Od kilku lat pierwszy dzień imprezy odbywał się w ogrodzie przy siedzibie Parku. Teraz, w związku z trwającą na naszej działce budową, musieliśmy szukać nowego miejsca. Pomocną dłoń podał nam współpracujący od lat Gdański Ogród Zoologiczny. Nowa lokalizacja wśród zieleni i masy wszelkich zwierząt okazała się "strzałem w dziesiątkę". Do nowych warunków dostosowała się także pogoda.
Konkurs fotograficzny "Życie śródleśnych łąk Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego"
Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pod tytułem „Życie śródleśnych łąk Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”.
Na zdjęciach, zgodnie z tytułem konkursu, powinien pojawić się temat związany z życiem śródleśnych łąk z obszaru naszego Parku. Liczymy na zdjęcia przedstawiające florę, faunę lub innych ciekawy aspekt tych siedlisk przyrodniczych.
Pomorskie Dni Energii
Coroczna kontrola stanowisk maliny moroszki i wielosiłu błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Każdego roku w sezonie letnio-jesiennym pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dokonują kontroli stanowisk wybranych, szczególnie cennych gatunków roślin, rzadkich na terenie Parku. Między innymi kontrolą objęte są malina moroszka i wielosił błękitny. Obydwa te gatunki podlegają w Polsce ochronie ścisłej. Celem kontroli jest oszacowanie liczby osobników na stanowiskach oraz dokonanie oglądu w celu stwierdzenia ewentualnych zagrożeń.
Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy
zaprasza w dniach 29.09 i 30.09. 2017 roku na:
DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO
Święto esperantystów w sopockich lasach
Setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa i dziewięćdziesiąt lat od wielkiego zjazdu esperantystów w Gdańsku były okazją do zorganizowania święta miłośników tego języka.
Uroczystości odbyły się w Dolinie Świemirowskiej, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, przy kamieniu i dębie esperantystów.
Trójmiejski Park Krajobrazowy na Leśnym Festynie Edukacyjnym
10 czerwca braliśmy udział, jako partnerzy imprezy, w Leśnym Festynie Edukacyjnym organizowanym przez Lasy Państwowe w Gdyni.
Stoisko Parku poświęcone było różnorodności gatunkowej płazów i gadów występujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz zabiegom czynnej ochrony płazów realizowanym przez pracowników Parku.
Inwentaryzacja pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W tegorocznym sezonie lęgowym w północnym kompleksie Parku (i w jego bezpośrednim sąsiedztwie) wykonywana jest inwentaryzacja populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea).
Pliszka górska należy do gatunków zamieszkujących wartkie potoki górskie oraz potoki o podobnym charakterze zlokalizowane na nizinach – o bardzo wartkim nurcie, dobrze natlenione oraz często o stosunkowo dużym spadku wód
„Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” - rozstrzygnięcie konkursu
20 kwietnia odbył się finał konkursu wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”. Organizatorami konkursu był Park oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.
W konkursie wzięło 20 uczestników z 8 placówek dydaktycznych Trójmiasta (szkół podstawowych i I klas gimnazjów).
Ochrona dziuplaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
W 2016 roku wśród skontrolowanych budek lęgowych (37) zasiedlonych przez ptaki zostało 28 sztuk. Trzy z nich zostały wykorzystane dwukrotnie w sezonie lęgowym i to przez różne gatunki ptaków.
W dwóch budkach gniazdowały gągoły, w 22 – sikory (bogatki lub modraszki), w trzech budkach lęgi odbyły kowaliki, w dwóch – pliszki górskie. Dwie budki wykorzystywane były jako noclegowisko przez ptaki, w tym przez dzięcioły duże.
Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie
Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy
Trójmiejski Park Krajobrazowy i Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 8 w Sopocie zapraszają do udziału w konkursie wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”.
Tegoroczny konkurs to już kolejna edycja konkursów, organizowanych wspólnie z „Zieloną Ósemką”- szkołą, z którą pracownicy Parku współpracują już od kilkunastu lat.
Chronimy płazy w Gdyni