Akcja Karmnik

Data: 03-12-2018
Marcin obrączkuje i tłumaczy (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
nasz karmnik i dwie sieci (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
zabezpieczenie pobliskich szyb przed rozbijaniem się o nie ptaków (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
Marcin edukuje (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
 
Pierwsze w tegorocznym sezonie zimowym obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik 2018/2019, które zostało zorganizowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku wraz z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przy współpracy z Trójmiejską Grupą OTOP odbyło się w sobotę 1 grudnia.
 
Akcja Karmnik to projekt o charakterze naukowo-edukacyjnym. Odłowy i obrączkowanie ptaków w miejscach ich regularnego dokarmiania prowadzą licencjonowani obrączkarze. W ten sposób zdobywane są cenne dane, które można będzie poddać naukowej analizie i dowiedzieć się czegoś więcej o ptakach zimujących w Polsce. Raz na dwa tygodnie rozstawiane są specjalne sieci ornitologiczne i przez pięć godzin (od wschodu słońca) obrączkowane są ptaki przylatujące do karmników.
 
Z naukowego punktu widzenia celem Akcji Karmnik jest, między innymi poznanie:
  • przeżywalności ptaków, zarówno w ciągu jednego sezonu zimowego, jak i w kolejnych latach,
  • pochodzenia ptaków łapanych przy naszych karmnikach,
  • zbadanie wpływu warunków atmosferycznych na kondycję ptaków,
  • zbadanie struktury wiekowej i płciowej w ciągu całego sezonu zimowego.

Do najliczniej łapanych i obrączkowanych w czasie pierwszego odłowu należały, jak zawsze, bogatki. Zaraz za nimi uplasowały się modraszki, nie zabrakło też wróbli (złapały się między innymi piękne, przepierzone samce tego gatunku) i kowalików.

Na spotkaniu pojawiło się wierne grono ptakolubów, w tym najmłodsi wielbiciele ptaków. Ptaki, jak zwykle, obrączkował kol. Marcin Węsiora – pracownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

​Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Akcji Karmnik odłowy będą prowadzone co dwa tygodnie do końca lutego 2019 roku. ZAPRASZAMY!