Aktualności
Pluszcze już są!
W grudniu bieżącego roku rozpoczęto inwentaryzację, zimujących na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i okolic, pluszczy (Cinclus cinclus), która jest częścią prowadzonego od 2011 roku monitoringu tego gatunku. Pierwszy w tym roku osobnik został zaobserwowany na potoku Gościcina w granicach otuliny Parku.
PZPK wobec stanowiska RDLP w Gdańsku na temat planu ochrony TPK
Nie można zgodzić się z przedstawionym na stronie internetowej RDLP stanowiskiem RDLP w Gdańsku dotyczącym rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Pomorskiego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Rozstrzygnięciem nadzorczym z 25.11.2022 r. Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność uchwały Sejmiku Województwa z dnia 24.10.2022 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wiadomość tę przyjęliśmy z dużym rozczarowaniem.
Gra terenowa "Ludzkim Śladem"
Trójmiejski Park Krajobrazowy był jednym z partnerów marszu na orientację pod hasłem "Ludzkim Śladem" organizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Gdańsku oraz Tuptowie Leśne Przygody. Kontynuacją tej imprezy jest gra terenowa pod tym samym tytułem „Ludzkim Śladem”.
Ptaki lasu na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP
Zapraszamy na kolejne spotkanie członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, które odbędzie 16 listopada (środa) o godzinie 17.00.
Trójmiejski Park Krajobrazowy ma plan ochrony!
Z wielką radością informujemy, że 24.10.2022 r. Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Uchwała wejdzie w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, a w części stanowiącej akt prawa miejscowego - a więc wykazu obiektów o istotnym znaczeniu historycznym i kulturowym w 14 dni od dnia ogłoszenia. Plan ochrony stanowi wytyczne w zakresie ochrony walorów Parku i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat.
Zapraszamy do udziału w konkursie
Zapraszamy do udziału w konkursie pod tytułem "Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach".
Pomagamy torfowisku w rezerwacie przyrody „Lewice”
W ramach działań ochrony czynnej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego usunięto nalot drzew z torfowiska na terenie rezerwatu przyrody „Lewice”.
Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy
Z radością informujemy, że 30 września 2022 r. podpisana została umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia grantowego „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy” w ramach projektu „Obszar chroniony obszar dostępny” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”.
Budowa dwóch zimowisk dla płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Pod koniec września w północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zbudowane zostały dwa zimowiska dla płazów. Jest to kolejny element czynnej ochrony tej grupy zwierząt a jednocześnie pierwsze tego typu obiekty w Parku. Zimowiska zlokalizowane zostały w pobliżu północnego krańca jeziora Wyspowo, na terenie leśnictwa Marianowo
Z okazji Dnia Krajobrazu Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na wycieczkę pieszą po Parku
Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
Dobiegły końca kolejne „Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”
Pierwsza Pomorska Konferencja „Edukacja przyrodniczo – leśna na Pomorzu”
Organizatorami konferencji byli: Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział Zespołu w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Gdańsk.
Ankieta rowerowa o kolarstwie górskim w TPK
Na stronie internetowej oraz Facebooku Nadleśnictwa Gdańsk ukazała się przygotowana przez Nadleśnictwo ankieta dotycząca ścieżek przeznaczonych do kolarstwa górskiego w Lasach Trójmiejskich.
Wernisaż wystawy + prelekcja + koncert
„Malując śpiew. W krainie ptaków” - zapraszamy na wernisaż wystawy, który uświetnią koncert i prelekcja.
Dlaczego single tracki mogą być zagrożeniem dla przyrody?
W związku z rozwijającą się na różnych portalach dyskusją na temat legalizacji single tracków na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego warto wyjaśnić, dlaczego - tak wydawałoby się przyjazna przyrodzie forma spędzania czasu - może stanowić zagrożenie dla walorów Parku.