Aktualności

Grafika Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
2023-03-16

Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Robi się przyjemnie ciepło i coraz chętniej spacerujemy po lesie. Służba Parku przypomina o zasadach dzielenia się przestrzenią i przepisach prawnych w tym zakresie.

Grafika Inwentaryzacja zimujących pluszczy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
2023-03-14

Inwentaryzacja zimujących pluszczy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W sezonie zimowym 2022/2023 członkowie i sympatycy, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (TG OTOP) przeprowadzili kolejną inwentaryzację zimujących na obszarze Parku i jego sąsiedztwa pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).

Podobnie jak podczas poprzednich inwentaryzacji prowadzonych w sezonach 2011/2012, 2014/2015 oraz 2019/2020, kontrolami terenowymi objęto potoki: Strzyża, Potok Oliwski, Potok Prochowy, Swelinia, Kacza ze Źródłem Marii, Zagórska Struga, Cedron oraz Gościcina. Każda z lokalizacji została skontrolowana co najmniej jednokrotnie, większość odcinków skontrolowano dwu – lub trzykrotnie.

Grafika Sowy Polski na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP
2023-03-13

Sowy Polski na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszam na kolejne spotkanie członków i sympatyków, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odbędzie się 22 marca (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku, przy ul. Polanki 51.

Grafika Kolejne Stowarzyszenie wspiera poprawę dostępności Parku
2023-03-03

Kolejne Stowarzyszenie wspiera poprawę dostępności Parku

 

TPK podjął współpracę z kolejnym Stowarzyszeniem w celu poprawy dostępności Parku. Od lutego możemy liczyć na pomoc Stowarzyszenia „Okno na Świat”, które wspiera osoby niesłyszące. Efektem na razie krótkiej współpracy jest już modyfikacja projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

Grafika „Harpuś” w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
2023-02-28

„Harpuś” w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

 

Kolejna edycja dzielnicowej imprezy na orientację „Harpuś” odbyła się w Gdańsku - Oliwie. Bazą zawodów było pobliskie liceum, a trasy zawodów przebiegały przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody w imprezie wzięło udział blisko dwieście osób. Nieraz były to całe rodziny, często z małymi dziećmi. Nie zabrakło zespołów rodzinnych wspomaganych przez cztery psie łapy.

Grafika Orientuj się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.
2023-02-24

Orientuj się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

 

Pomorski Klub Orientacji „Harpagan” przy współpracy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego organizuje w najbliższą niedzielę 26 lutego na kolejną imprezę terenową.

Tym razem dzielnicowy „Harpuś” odbędzie się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Bazą zawodów jest V LO przy ulicy Polanki w Gdańsku Oliwie, a teren działania obejmuje między innymi tak tajemniczo brzmiące miejsca w TPK jak Wzgórze Trzech Panów czy Dolina Zaklęsy.

Grafika Podziękowanie za poparcie dla planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
2023-01-20

Podziękowanie za poparcie dla planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy dziękuje wszystkim organizacjom i osobom, które z dużym zaangażowaniem poparły apel do Wojewody Pomorskiego z prośbą o zmianę stanowiska na temat planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Państwa wsparcie pokazuje, że w walce o ochronę walorów Parku Służba Parku nie jest osamotniona.

Grafika 17 grudnia 2022 roku odeszła Katarzyna Woźniak
2022-12-19

17 grudnia 2022 roku odeszła Katarzyna Woźniak

Z głębokim żalem informujemy o śmierci naszej koleżanki, przyjaciółki i przyrodniczki Kasi Woźniak.

Grafika Pluszcze już są!
2022-12-15

Pluszcze już są!

 

W grudniu bieżącego roku rozpoczęto inwentaryzację, zimujących na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i okolic, pluszczy (Cinclus cinclus), która jest częścią prowadzonego od 2011 roku monitoringu tego gatunku. Pierwszy w tym roku osobnik został zaobserwowany na potoku Gościcina w granicach otuliny Parku.

Grafika PZPK wobec stanowiska RDLP w Gdańsku na temat planu ochrony TPK
2022-12-13

PZPK wobec stanowiska RDLP w Gdańsku na temat planu ochrony TPK

Nie można zgodzić się z przedstawionym na stronie internetowej RDLP stanowiskiem RDLP w Gdańsku dotyczącym  rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Pomorskiego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Grafika Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego
2022-12-09

Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Rozstrzygnięciem nadzorczym z 25.11.2022 r. Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność uchwały Sejmiku Województwa z dnia 24.10.2022 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wiadomość tę przyjęliśmy z dużym rozczarowaniem.

Grafika Gra terenowa "Ludzkim Śladem"
2022-11-09

Gra terenowa "Ludzkim Śladem"

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy był jednym z partnerów marszu na orientację pod hasłem "Ludzkim Śladem" organizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Gdańsku oraz Tuptowie Leśne Przygody. Kontynuacją tej imprezy jest gra terenowa pod tym samym tytułem „Ludzkim Śladem”.

Grafika Ptaki lasu na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP
2022-11-03

Ptaki lasu na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, które odbędzie 16 listopada (środa) o godzinie 17.00.

Grafika Trójmiejski Park Krajobrazowy ma plan ochrony!
2022-10-25

Trójmiejski Park Krajobrazowy ma plan ochrony!

 

Z wielką radością informujemy, że 24.10.2022 r. Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Uchwała wejdzie w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, a w części stanowiącej akt prawa miejscowego - a więc wykazu obiektów o istotnym znaczeniu historycznym i kulturowym w 14 dni od dnia ogłoszenia. Plan ochrony stanowi wytyczne w zakresie ochrony walorów Parku i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat.