Aktualności

Pierwsza Pomorska Konferencja „Edukacja przyrodniczo – leśna na Pomorzu” grafika
2022-10-03

Pierwsza Pomorska Konferencja „Edukacja przyrodniczo – leśna na Pomorzu”

Organizatorami konferencji byli: Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział Zespołu w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Gdańsk.

Ankieta rowerowa o kolarstwie górskim w TPK grafika
2022-09-23

Ankieta rowerowa o kolarstwie górskim w TPK

Na stronie internetowej oraz Facebooku Nadleśnictwa Gdańsk ukazała się przygotowana przez Nadleśnictwo ankieta dotycząca ścieżek przeznaczonych do kolarstwa górskiego w Lasach Trójmiejskich.

Wernisaż wystawy + prelekcja + koncert grafika
2022-09-19

Wernisaż wystawy + prelekcja + koncert

„Malując śpiew. W krainie ptaków” - zapraszamy na wernisaż wystawy, który uświetnią koncert i prelekcja.

Dlaczego single tracki mogą być zagrożeniem dla przyrody? grafika
2022-09-13

Dlaczego single tracki mogą być zagrożeniem dla przyrody?

 

W związku z rozwijającą się na różnych portalach dyskusją na temat legalizacji single tracków na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego warto wyjaśnić, dlaczego - tak wydawałoby się przyjazna przyrodzie forma spędzania czasu - może stanowić zagrożenie dla walorów Parku.

Trójmiejski Park Krajobrazowy na sopockim Festynie Tolerancji grafika
2022-09-13

Trójmiejski Park Krajobrazowy na sopockim Festynie Tolerancji

 

Festyn Tolerancji na Skwerze Kuracyjnym przy molo w Sopocie rozpoczął coroczne Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Wydarzenie jest realizowane w ramach kampanii społecznej „Odmień swoją głowę”, a tegoroczne Dni poświęcone są młodzieży. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji i Pomorska Koalicja Zdrowia Psychicznego. Patronat objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu.

„Dni Otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego grafika
2022-09-02

„Dni Otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy

Zaprasza na:

DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO 2022

Zapraszamy "Ludzkim Śladem" grafika
2022-08-24

Zapraszamy "Ludzkim Śladem"

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy jest jednym z partnerów imprezy na orientację pod hasłem "Ludzkim Śladem" organizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Gdańsku oraz Tuptowie Leśne Przygody. Marsz ten uzupełnia cykl edukacyjnych marszy, takich jak Tropem Ptasim, Żabim Skokiem, czy Kierunek Bioróżnorodność, organizowanych w poprzednich latach. 

Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2022-08-16

Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Od kilku lat w granicach Parku realizowana jest ochrona czynna siedlisk łąkowych. Siedliska te mają pochodzenie antropogeniczne tzn. ich istnienie warunkowane było i jest prowadzeniem ekstensywnej gospodarki człowieka, przede wszystkim regularnego koszenia.

Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze" grafika
2022-08-12

Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze"

 

Zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod hasłem "Pareidolia w Naturze".

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie grafika
2022-08-04

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie

 

Kontrolę zasiedlenia przeprowadzono w drugiej połowie lipca. Łącznie skontrolowano 28 gniazd bociana białego, z tego trzy znajdujące się na obszarze Parku i 25 w jego otulinie. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od siedmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

Bociani "wysyp" w Łężycach grafika
2022-07-28

Bociani "wysyp" w Łężycach

 

Łężyce to niewielka wieś kaszubska położona na dużej polanie w centrum północnego kompleksu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obszar ten pozostaje w granicach otuliny Parku.

Na wschodniej granicy wsi (przy ul. Obwodowej), na odłączonym od sieci słupie, zlokalizowane jest ogromne (stare) gniazdo bociana białego, które każdego roku opuszczają szczęśliwie młode ptaki (2 młode w 2018 r., 5 - 2019 r., 3 - 2020 r. i 4 - 2021 r.). W bieżącym roku na gnieździe stwierdzono obecność trzech młodych gotowych do opuszczenia gniazda.

Jubileuszowa Bazuna grafika
2022-07-19

Jubileuszowa Bazuna

 

Przez cztery lipcowe dni (7-10 lipca 2022) odbywał się w Gdańsku 50 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

Trójmiejski Park Krajobrazowy beneficjentem konkursu PFRON grafika
2022-07-11

Trójmiejski Park Krajobrazowy beneficjentem konkursu PFRON

 

Mamy przyjemność podzielić się informacją, że PFRON ogłosił listę grantobiorców, którym w dniu 4 lipca 2022 r. Zarząd PFRON przyznał granty służące realizacji projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”. Na liście znalazł się projekt „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

Przed nami okres wytężonej pracy realizacji projektu inicjujący działania w zakresie poprawy dostępności Parku dla osób ze szczególnymi potrzebami

Coroczna kontrola stanowisk pełnika europejskiego i wielosiła błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2022-07-07

Coroczna kontrola stanowisk pełnika europejskiego i wielosiła błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Każdego roku w sezonie wiosenno-letnim pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dokonują kontroli stanowisk wybranych, szczególnie cennych gatunków roślin, rzadkich na terenie Parku. Celem kontroli jest policzenie lub oszacowanie liczby osobników na stanowiskach oraz ocena kondycji stanowiska i ewentualnych zagrożeń.

Warsztaty przyrodnicze poświęcone rezerwatowi przyrody „Zajęcze Wzgórze” grafika
2022-07-05

Warsztaty przyrodnicze poświęcone rezerwatowi przyrody „Zajęcze Wzgórze”

 

W czerwcu br. w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w partnerstwie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, odbyły się warsztaty przyrodnicze poświęcone rezerwatowi przyrody „Zajęcze Wzgórze”.

Trójmiejski Park Krajobrazowy „Zielonym skarbem Pomorza" grafika
2022-06-07

Trójmiejski Park Krajobrazowy „Zielonym skarbem Pomorza"

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy został zwycięzcą plebiscytu Gazety Wyborczej Supermiasta i Superregiony 2022 na najbardziej atrakcyjne zielone miejsce w województwie pomorskim.