Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Data: 16-03-2023
Na zdjęciu rzeka w lesie. Na brzegu rzeki stoi pies (fot. Anna Moś) grafika

 

Robi się przyjemnie ciepło i coraz chętniej spacerujemy po lesie. Służba Parku przypomina o zasadach dzielenia się przestrzenią i przepisach prawnych w tym zakresie.

Las jest miejscem zamieszkania zwierząt, dla których luzem biegający pies może stanowić zagrożenie. Puszczony luzem pies może spłoszyć i pogonić zwierzęta żyjące w lesie. Jest to szczególnie niebezpieczne dla zwierząt w okresie rozrodu. Często młode zwierzęta pozostawiane są bez opieki.  Nawet z pozoru mały piesek, na chwilę spuszczony z oka,  może w takiej sytuacji być dla nich śmiertelnym zagrożeniem.

Kwestie te regulują bardzo wyraźnie przepisy ustawy o lasach. W lasach zabrania się  puszczania psów luzem (art. 30 ust. 1 pkt 13 ustawy). Kodeks wykroczeń wskazuje, że kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany (art. 166).

Pamiętajmy też, że psa (za wyjątkiem psa asystującego) nie powinniśmy wprowadzać do rezerwatu przyrody. Wyraźnie mówi o tym art. 15 ust. 1 pkt 15 ustawy o ochronie przyrody, a kto umyślnie narusza ten zakaz podlega karze aresztu albo grzywny.

Psa mogą przestraszyć się także inne osoby spacerujące po lesie. Takie spotkania nie zawsze są bezpieczne.

Pamiętajmy o tym i w lesie trzymajmy psa na smyczy, szanując nawzajem siebie jak i przyrodę Parku.