Aktualności

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie grafika
2023-07-24

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie

 

14 lipca bieżącego roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia gniazd bociana białego w TPK i jego sąsiedztwie. Łącznie skontrolowano 44 gniazda, z tego 3 znajdujące się na obszarze Parku, 32 w jego otulinie i 9 poza otuliną. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od ośmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Część druga - lato grafika
2023-07-21

Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Część druga - lato

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z przyrodą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Kontynuujemy odkrywanie Doliny Samborowo szlakiem wytyczonym przez Antoniego Vivaldiego. Poznajemy tajemnice Doliny w czterech porach roku.

Warsztat pokazowy dla nauczycieli i edukatorów na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie grafika
2023-07-13

Warsztat pokazowy dla nauczycieli i edukatorów na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotowuje nową i unikalną w regionie ścieżkę dydaktyczną. Jest zaprojektowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Usytuowana jest w lesie nieopodal siedziby Parku, w miejscu nazywanym Zajęczą Doliną.

Warsztaty pokazowe na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie grafika
2023-07-12

Warsztaty pokazowe na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotowuje nową i unikalną w regionie ścieżkę dydaktyczną. Jest zaprojektowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Usytuowana jest w lesie nieopodal siedziby Parku, w miejscu nazywanym Zajęczą Doliną.

Budowa ścieżki edukacyjnej w Zajęczej Dolinie grafika
2023-07-10

Budowa ścieżki edukacyjnej w Zajęczej Dolinie

 

Informujemy, iż od 10.07.2023 r. do końca lipca na terenie leśnym w tzw. Zajęczej Dolinie trwać będą prace związane z utworzeniem nowej ścieżki dydaktycznej.

Prace dotyczą adaptacji nawierzchni ścieżki dla osób z trudnościami w poruszaniu się oraz montażu elementów edukacyjnych na specjalnie zaprojektowanych punktach edukacyjnych.

Zostań wolontariuszem TPK – pomóż osobom ze szczególnymi potrzebami doświadczać przyrody Parku grafika
2023-07-05

Zostań wolontariuszem TPK – pomóż osobom ze szczególnymi potrzebami doświadczać przyrody Parku

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy szuka wolontariuszy, chcących zaangażować się w pomoc w spotkaniu z przyrodą Parku osobom ze szczególnymi potrzebami.

Osobą ze szczególnymi potrzebami możemy stać się wszyscy – stale, czasowo, w pewnym wieku. Możemy mieć problem z poruszaniem się, właściwym widzeniem, słyszeniem. Odbieramy świat w różny sposób, będąc na różnych etapach swojego życia.

2023-07-03

Wojewoda Pomorski walczy z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Informujemy, że Wojewoda Pomorski wniósł skargę kasacyjną od wyroku  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gdańsku dotyczącego planu ochrony.

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”. grafika
2023-07-03

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

 

W Sulęczynie dobiegł końca trzydniowy 51 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”. Na scenie pojawiło się kilkudziesięciu wykonawców z nurtu „poezji śpiewanej”, którzy rozśpiewali licznie zebraną widownię.

Monitoring populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-06-27

Monitoring populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W bieżącym roku minęła dekada prowadzenia monitoringu populacji lęgowej gągoła Bucephala clangula na obszarze Parku. W okresie kwiecień-czerwiec pracownicy Parku przeprowadzili kolejną inwentaryzację – prace terenowe (jak co roku) wykonano w oparciu o metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

„Prezent dla Ziemi” i „Przyroda w mieście”. grafika
2023-06-26

„Prezent dla Ziemi” i „Przyroda w mieście”.

 

W Szkole Podstawowej nr. 45 w Gdańsku odbył się wernisaż prac konkursowych II edycji Międzyszkolnego Ekologicznego Konkursu Plastycznego „Prezent dla Ziemi” oraz Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Przyroda w mieście”. Oba konkursy mają już zasięg ogólnopolski i Trójmiejski Park Krajobrazowy jest od początku patronem tej imprezy.

Kontrola stanowisk pełnika europejskiego i wielosiłu błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym grafika
2023-06-14

Kontrola stanowisk pełnika europejskiego i wielosiłu błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Wielosił błękitny Polemonium caeruleum i pełnik europejski Trollius europaeus należą do szczególnie cennych gatunków roślin w obrębie flory Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obydwa gatunki objęte są ścisłą ochroną, a według listy ginących i zagrożonych roślin naczyniowych Pomorza Gdańskiego mają status narażonych w regionie. Wielosił błękitny zaliczany jest ponadto do reliktów glacjalnych.

Dzień Ziemi na raty grafika
2023-06-06

Dzień Ziemi na raty

 

Tegoroczny „Dzień Ziemi” Trójmiejski Park Krajobrazowy obchodził wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr. 17 w Gdańsku.

Etap Wojewódzki rozstrzygnięty! grafika
2023-05-25

Etap Wojewódzki rozstrzygnięty!

Z przyjemnością informujemy, że konkurs filmowy pt. „Mój Park Krajobrazowy” został rozstrzygnięty.

Czynna ochrona płazów w Wyspowie - podsumowanie tegorocznych działań grafika
2023-05-18

Czynna ochrona płazów w Wyspowie - podsumowanie tegorocznych działań

 

Zakończyliśmy tegoroczną akcję czynnej ochrony płazów w Wyspowie, prowadzoną w tym miejscu przez pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego już od 10 lat.

Co dalej z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? grafika
2023-05-11

Co dalej z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?

 

Miło nam podzielić się wiadomością, że 10 maja 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego  z 25.11.2022 r. stwierdzające nieważność uchwały Sejmiku Województwa z dnia 24.10.2022 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tym samym WSA potwierdził ważność planu ochrony.