Wydarzenia
Zapraszamy "Ludzkim Śladem"
Trójmiejski Park Krajobrazowy jest jednym z partnerów imprezy na orientację pod hasłem "Ludzkim Śladem" organizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Gdańsku oraz Tuptowie Leśne Przygody. Marsz ten uzupełnia cykl edukacyjnych marszy, takich jak Tropem Ptasim, Żabim Skokiem, czy Kierunek Bioróżnorodność, organizowanych w poprzednich latach.
Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Od kilku lat w granicach Parku realizowana jest ochrona czynna siedlisk łąkowych. Siedliska te mają pochodzenie antropogeniczne tzn. ich istnienie warunkowane było i jest prowadzeniem ekstensywnej gospodarki człowieka, przede wszystkim regularnego koszenia.
Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze"
Zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod hasłem "Pareidolia w Naturze".
Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie
Kontrolę zasiedlenia przeprowadzono w drugiej połowie lipca. Łącznie skontrolowano 28 gniazd bociana białego, z tego trzy znajdujące się na obszarze Parku i 25 w jego otulinie. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od siedmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.
Bociani "wysyp" w Łężycach
Łężyce to niewielka wieś kaszubska położona na dużej polanie w centrum północnego kompleksu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obszar ten pozostaje w granicach otuliny Parku.
Na wschodniej granicy wsi (przy ul. Obwodowej), na odłączonym od sieci słupie, zlokalizowane jest ogromne (stare) gniazdo bociana białego, które każdego roku opuszczają szczęśliwie młode ptaki (2 młode w 2018 r., 5 - 2019 r., 3 - 2020 r. i 4 - 2021 r.). W bieżącym roku na gnieździe stwierdzono obecność trzech młodych gotowych do opuszczenia gniazda.
Jubileuszowa Bazuna
Przez cztery lipcowe dni (7-10 lipca 2022) odbywał się w Gdańsku 50 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”.
Trójmiejski Park Krajobrazowy beneficjentem konkursu PFRON
Mamy przyjemność podzielić się informacją, że PFRON ogłosił listę grantobiorców, którym w dniu 4 lipca 2022 r. Zarząd PFRON przyznał granty służące realizacji projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”. Na liście znalazł się projekt „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.
Przed nami okres wytężonej pracy realizacji projektu inicjujący działania w zakresie poprawy dostępności Parku dla osób ze szczególnymi potrzebami
Coroczna kontrola stanowisk pełnika europejskiego i wielosiła błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym
Każdego roku w sezonie wiosenno-letnim pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dokonują kontroli stanowisk wybranych, szczególnie cennych gatunków roślin, rzadkich na terenie Parku. Celem kontroli jest policzenie lub oszacowanie liczby osobników na stanowiskach oraz ocena kondycji stanowiska i ewentualnych zagrożeń.
Warsztaty przyrodnicze poświęcone rezerwatowi przyrody „Zajęcze Wzgórze”
W czerwcu br. w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w partnerstwie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, odbyły się warsztaty przyrodnicze poświęcone rezerwatowi przyrody „Zajęcze Wzgórze”.
Trójmiejski Park Krajobrazowy „Zielonym skarbem Pomorza"
Trójmiejski Park Krajobrazowy został zwycięzcą plebiscytu Gazety Wyborczej Supermiasta i Superregiony 2022 na najbardziej atrakcyjne zielone miejsce w województwie pomorskim.
Populacja lęgowa gągoła w TPK w 2022 roku
Już dziewiąty rok z rzędu w okresie kwiecień-maj pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła Bucephala clangula na obszarze Parku. Jak co roku prace wykonano w oparciu o metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.
Inwentaryzacja pliszek górskich gniazdujących nad Potokiem Kaczym i Źródłem Marii w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.
Populacja lęgowa pliszki górskiej Motacilla cinerea jest monitorowana przez pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP od 2010 roku. Podczas ostatnich inwentaryzacji w 2019 roku (kompleks południowy Parku) i w 2021 roku (kompleks północny Parku) populację lęgową tego gatunku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i w jego sąsiedztwie oszacowano na 27-28 par.
Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP
W imieniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Trójmiejskiej Grupy OTOP zapraszamy na kolejne spotkanie członków i miłośników TG OTOP, które odbędzie się 19 maja (czwartek) o godzinie 17.00 w siedzibie Parku przy ulicy Polanki 51 w Gdańsku.
Czynna ochrona płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - podsumowanie sezonu
Zakończył się już tegoroczny okres intensywnej wiosennej migracji płazów do miejsc rozrodu. Dlatego pod koniec pierwszego tygodnia maja pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wraz kolegami z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zdemontowali tymczasowy płotek zabezpieczający dla płazów, który został rozstawiony w połowie marca wzdłuż drogi gruntowej (ul. Cystersów) przy północnym krańcu jeziora Wyspowo.
Trójmiejski Park Krajobrazowy stara się o grant „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”
7.04.2022 r. Trójmiejski Park Krajobrazowy wystartował w naborze wniosków, organizowanym przez PFRON w ramach projektu „Obszar chroniony obszar dostępny”. W ramach przedsięwzięcia Trójmiejski Park Krajobrazowy, wspólnie z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zaplanował działania poprawiające dostępność Parku dla osób ze szczególnymi potrzebami.