Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie

Data: 04-08-2022
gniazdo w Bojanie - Głodowie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gniazdo w Sopieszynie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
przychówek na gnieździe w Gdańsku - Klukowie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gniazdo w Łężycach (fot. Dariusz Ożarowski) grafika

 

Kontrolę zasiedlenia przeprowadzono w drugiej połowie lipca. Łącznie skontrolowano 28 gniazd bociana białego, z tego trzy znajdujące się na obszarze Parku i 25 w jego otulinie. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od siedmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

Gniazda bociana białego w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajdują się Nowym Dworze Wejherowskim, Bieszkowicach (od bieżącego roku) i w Reszkach. Jedynie w gnieździe w Nowym Dworze Wejherowskim ptaki odchowały trzy młode; pozostałe dwa gniazda zostały zajęte przez pary ptaków, ale nie przystąpiły one do lęgów.

W 14 gniazdach lęgi zakończyły się sukcesem – ptaki wyprowadziły łącznie 35 młodych. Na 12 - stu gniazdach zanotowano pary ptaków, które nie przystąpiły do znoszenia jaj, zaś dwa gniazda nie zostały w ogóle zajęte przez ptaki. Średnia liczba odchowanych młodych na gniazdo zajęte przez ptaki wyniosła 1,3 młodego, jednakże w przeliczeniu na gniazdo z sukcesem (czyli z odchowanymi młodymi) średnia wyniosła 2,5 młodego, a więc była nieco niższa niż w poprzednim sezonie lęgowym.