Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - działo się!

Data: 05-10-2017

 

Tegoroczne Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego były bardzo nietypowe. Od kilku lat pierwszy dzień imprezy odbywał się w ogrodzie przy siedzibie Parku. Teraz, w związku z trwającą na naszej działce budową, musieliśmy szukać nowego miejsca. Pomocną dłoń podał nam współpracujący od lat Gdański Ogród Zoologiczny. Nowa lokalizacja wśród zieleni i masy wszelkich zwierząt okazała się "strzałem w dziesiątkę". Do nowych warunków dostosowała się także pogoda.

Szeroką ofertę edukacyjną przedstawili wystawcy. Gościem specjalnym był Wdzydzki Park Krajobrazowy. Wszystkiego o rzekach można było dowiedzieć się na stoisku Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, drzewo i drewno to temat przewodni stoiska Nadleśnictwa Gdańsk. O ptakach i lesie opowiadaliśmy na stoisku TPK, obok uzupełniały nas koleżanki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Była także wystawa prawdziwych grzybów, po której oprowadzali nas fachowcy, czyli Marcin Stanisław Wilga i Mirosław Wantoch-Rekowski. Wystawę uzupełniała ekspozycja zdjęć autorstwa kolego Marcina.

Dużą popularnością cieszyło się także stoisko gdańskiego ZOO, a prawdziwą furorę zrobił pan Waldemar Hinc (pszczelarz z pasieki na terenie Parku), który przybył na imprezę z prawdziwym „żywym” ulem. Dzięki zamocowanej przezroczystej ścianie mogliśmy podglądać życie pszczół.

Drugiego dnia imprezy odbyły się wycieczki terenowe. Zainteresowani mieli do wyboru dwie trasy piesze: w Dolinie Samborowo i drugą po lasach sopockich. Dzięki pięknej, jesiennej aurze obie wycieczki były również w pełni udane.

stoisko Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (fot. Jolanta Kmiecik)
stoisko Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego i Nadleśnictwa Gdańsk (fot. Jolanta Kmiecik)
"pszczeli" dom (fot. Jolanta Kmiecik)
na stoiskach TPK i OTOP dużo mówiono o ptakach (fot. Dariusz Ożarowski)
stoisko Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (fot. Dariusz Ożarowski)
na wycieczce w Dolinie Samborowo (fot. Agnieszka Kowalewska)
wspinaczka (fot. Agnieszka Kowalewska)
przy "Grubym Dębie" (fot. Agnieszka Kowalewska)