Apel w sprawie rezygnacji z wchodzenia do lasu w rejonie Gdyni - dla ochrony dzików TPK

Data: 30-04-2024

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gdyni  wprowadził zakaz wchodzenia do lasów w Gdyni. Zakaz obejmuje także lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego na terenie Miasta. Obszar objęty Rozporządzeniem dobrze przedstawia mapa zamieszczona poniżej, przygotowana przez Nadleśnictwo Gdańsk.

Zakaz ma zabezpieczyć przed przenoszeniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń czyli ASF. 25 kwietnia 2024 r. potwierdzono występowanie ASF u dzików, znalezionych na Karwinach w Gdyni. W Trójmieście nie notowano dotąd przypadków ASF wśród zwierząt zamieszkujących lasy TPK.

ASF to groźna choroba wirusowa. Chorują na nią tylko zwierzęta świniowate (świnie i dziki). Wirus jest dla nich bardzo zjadliwy. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF. Choroba ta nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Wirus nie jest też niebezpieczny dla zwierząt domowych. Nie zachorują psy, koty, a także trzymane w gospodarstwach czy stadninach krowy i konie.

Wirus przenoszony jest drogą kontaktu bezpośredniego. Można go przenieść także pod butami.

Zakaz wchodzenia do lasu w lasach gdyńskich wprowadzono w ramach działań prewencyjnych. Być może jest to jedyne co możemy zrobić dla naszych parkowych dzików, aby uchronić je przed zarażeniem w pozostałej części Parku.

Służba Parku apeluje zatem, aby zrezygnować ze spacerów do lasu w tym terenie. Zakaz będzie na razie obowiązywał przez miesiąc tj. do 29.05.2024 r.

Należy też pamiętać jak prawidłowo zachować się, gdy zobaczymy martwego dzika:

  • nie należy zbliżać się do zwłok,
  • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika Straży Miejskiej  w Gdyni – tel. 58 660 22 03,
  • podać przybliżoną lokalizację znalezienia zwłok.

Z treścią całego Rozporządzenia można zapoznać się poniżej.

Grafika: Pracownia projektowa Michał Podgórczyk