Monitoring populacji bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Data: 15-07-2024
piątka młodych w gnieździe w Przetoczynie w otulinie Parku (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
aleja gniazd bocianich w Łężycach (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
nie ma to jak baczne oko rodzica (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
przychówek w gnieździe w Bojanie-Głodowie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
czwórka na gnieździe w Koleczkowie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
czwórka na gnieździe w Nowym Dworze Wejherowskim w granicach Parku (fot. Dariusz Ożarowski) grafika

 

W lipcu bieżącego roku skontrolowano stan oraz zasiedlenie 39 gniazd bociana białego na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz w jego najbliższego sąsiedztwa (otuliny).

W granicach Parku znajdują się obecnie cztery gniazda bociana białego – w Nowym Dworze Wejherowskim, Reszkach, Gniewowie oraz Bieszkowicach. W tym sezonie lęgowym ptaki zajęły wszystkie wyżej wymienione gniazda i wychowały 10 młodych.

Na Polanie Łężyckiej (która formalnie znajduje się w otulinie Parku, ale jest otoczona obszarem objętym ochroną w Parku) zarejestrowano 16 gniazd bociana białego, na których ptaki odchowały 24 młode. Wszystkie gniazda zlokalizowane są w granicach wsi Łężyce. Tak duża liczba gniazd skupiona na niewielkim obszarze jest zapewne efektem położenia wsi Łężyce w bezpośrednim sąsiedztwie składowiska odpadów, które stało się źródłem pokarmu dla ptaków – jest to zjawisko obserwowane w wielu miejscach w naszym kraju (i nie tylko).

Spośród pozostałych 19 kontrolowanych gniazd zlokalizowanych w otulinie Parku ptaki zajęły 17, z tego w 15-tu gniazdach odchowały łącznie 45 młodych. Wśród nich było jedno gniazdo z piątką młodych – w Przetoczynie oraz siedem gniazd z czwórką przychówku.

W tegorocznym sezonie sukces lęgowy mierzony średnią liczbą odchowanych młodych bocianów na zajęte gniazdo wyniósł 2,1 młodego; mierzony zaś średnią liczbą młodych na gniazdo z sukcesem wyniósł 2,8 młodego.