Dzień Ziemi w rezerwacie „Zajęcze Wzgórze”

Data: 22-04-2024
plakacik reklamujący imprezę (fot. Agnieszka Kowalewska) grafika
rozmowy o rezerwacie (fot. Agnieszka Kowalewska) grafika
drzewostan w rezerwacie (fot. Agnieszka Kowalewska) grafika
na granicy rezerwatu (fot. Agnieszka Kowalewska) grafika
nasłuchy ptaków w rezerwacie (fot. Agnieszka Kowalewska) grafika
widok z Glinnej Góry (fot. Agnieszka Kowalewska) grafika

 

W sobotę 20 kwietnia Sopocianie obchodzili Dzień Ziemi. Z okazji tego święta pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na zaproszenie organizatorów imprezy, poprowadzili wycieczkę w rezerwacie przyrody „Zajęcze Wzgórze” oraz w jego sąsiedztwie. Projekt sponsorowany był z Sopockiego Funduszu Sąsiedzkiego. Mimo bardzo niesprzyjającej aury w wycieczce wzięło udział dziewięć osób.

Uczestnicy wycieczki zapoznali się z walorami przyrodniczymi rezerwatu oraz problemami jego ochrony, generowanymi przez bliskie sąsiedztwo dużego miasta. Przewodnik - ornitolog przybliżył uczestnikom różnorodność ptasich śpiewów godowych, a lichenolog (znawca porostów) dołożył wszelkich starań, aby nauczyć uczestników rozpoznawania kilku gatunków porostów występujących w rezerwacie.

Powędrowaliśmy również na pobliskie wyniesienie zwane Glinną Górą, skąd roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na strefę styku południowego kompleksu TPK i zabudowy Sopotu; dzięki przejrzystości powietrza podziwialiśmy również Zatokę Gdańską i Półwysep Helski.

Uczestnicy wycieczki wykazali również duże zainteresowanie sposobem prowadzenia prac leśnych przez Nadleśnictwo Gdańsk oraz ideą utworzenia rezerwatu przyrody „Lasy Sopockie”.

Po wycieczce znalazł się jeszcze czas na wymianę opinii przy gorącej herbacie w kameralnej przestrzeni w Laboratorium Oddechu w Sopocie.