„Dni otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego już za nami.

zajęcia w Dolinie Samborowo (fot. Katarzyna Biedrzycka) grafika
. i przy Grubym Dębie (fot. Katarzyna Biedrzycka) grafika
zajęcia poświęcone pomnikom przyrody Lasów Sopockich (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
mierzymy obwód pnia pomnikowej sosny zwyczajnej na Długim Gruncie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika

 

Dobiegły końca dwudniowe „Dni otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tegoroczna impreza, mająca w całości charakter terenowy, odbyła się w dniach 20-21.09.2019 i zorganizowana została przy współpracy z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Piątek był dniem dedykowany szkołom - na trzy wybrane trasy wyruszyły grupy uczniów ze szkół Gdańska i Sopotu. Zajęcia zostały przygotowane pod kątem różnych grup wiekowych uczestników spotkań.

W sobotę na trasy ruszyły całe rodziny, a rozpiętość wiekowa uczestników wynosiła od 8 do 76 lat. Dużym zainteresowaniem cieszyły zajęcia w rejonie dzielnicy Osowa, na skraju Parku. Dzielnica rozbudowuje się i mieszkańcy chętnie uczestniczą w takich wyprawach. Niektórych wręcz zachęcił tytuł imprezy zapowiadający wyprawę po „osowskich bagnach”. Miłą niespodzianką jednej z tras był udział mieszkanki Wigierskiego Parku Narodowego. Pani przebywający u rodziny w Gdańsku postanowiła poznać okoliczną przyrodę i była pod olbrzymim wrażeniem mijanego krajobrazu. Dopełnieniem atrakcji podczas wycieczek były jesienne zbiory grzybów.

Grzybom właśnie poświęcił swoje sobotnie spotkanie w oliwskim ZOO Marcin Stanisław Wilga. W ramach współpracy z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym ten akcent „Dni otwartych” odbył się w sali edukacyjnej Ogrodu. Towarzyszyła mu wystawa zdjęć przyrodniczych M.S. Wilgi. Na zakończenie przybyłych gości zaproszona na krótki spacer przyrodniczy z autorem.