Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach

Data: 22-07-2019
młodziaki (trzy z pięciu) stojące na gnieździe w Łężycach (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gniazdo w Łężycach-Rogulewie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
para tokujących ptaków dorosłych na jednym z gniazd w Koleczkowie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
młode bociany na gnieździe w Koleczkowie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gniazdo w Dobrzewinie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gniazdo w Karczemkach przy ulicy  Bocianiej (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
dwa młodziaki na gnieździe w Dobrzewinie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
przychówek w Chwaszczynie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika

 

W pierwszej połowie lipca bieżącego roku pracownicy Parku skontrolowali stan oraz zasiedlenie 18 gniazd bociana białego zlokalizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Część wyników udostępnili również członkowie i sympatycy Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy od czterech lat prowadzą monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

W granicach Parku zlokalizowane jest tylko jedno gniazdo bociana białego – w Nowym Dworze Wejherowskim, na którym w tym roku udało się ptakom wychować tylko jednego młodego. Za to na Polanie Łężyckiej (która formalnie leży w otulinie Parku, ale jest cała otoczona obszarem objętym ochroną w granicach Parku), gdzie znajdują się dwa gniazda bocianów, ptaki odchowały aż 9 młodych (5 w Łężycach i 4 w Łężycach – Rogulewie). Była to jedyna „piątka” w tegorocznym sezonie.

Z 18 kontrolowanych gniazd bociany zajęły 16, z czego w 12-tu gniazdach lęgi zakończyły się sukcesem, czyli odchowaniem łącznie aż 34 młodych. Dwa gniazda nie zostały w ogóle zajęte przez ptaki, w czterech pary bocianów pojawiały się regularnie, ale nie przystąpiły do lęgów. W tegorocznym sezonie sukces lęgowy mierzony średnią liczbą odchowanych młodych bocianów na zajęte przez parę gniazdo wyniósł 2,1 młodego; zaś mierzony średnią liczbą młodych na gniazdo z sukcesem lęgowym wyniósł 2,8 młodego.

Więcej wiadomości o bocianach białych i ich ochronie można znaleźć na stronie internetowej bociany.pl!