Zimowe Ptakoliczenie po raz kolejny

Zimowe Ptakoliczenie 2012 w Orłowie (fot. Asia Łukaszewska) grafika
Zimowe Ptakoliczenie 2014 w Oliwie (fot. Janina Woszczyńska) grafika
sójka - ptak tegorocznego Zimowego Ptakoliczenia (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
krzyżówki - od kilku lat najliczniej notowany gatunek (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
odpoczywający kaczor krzyżówki (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
dzwoniec to częsty gość przy karmnikach (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
śmieszka - często spotykana w trakcie liczeń (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
samiec czyża - kolejny zimowy gość w naszych karmnikach (fot. Dariusz Ożarowski) grafika

Przed nami kolejne Zimowe Ptakoliczenie. To coroczna akcja edukacyjna organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w której każdy może zanotować, ilu przedstawicieli i jakie gatunki ptaków odwiedzają karmnik, ogród, skwer przed blokiem lub okoliczny park.

Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, w imieniu Trójmiejskiej Grupy OTOP zapraszamy w sobotę i w niedzielę na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotykamy się:

sobota (24 styczeń):  9:00, Gdańsk - Park Oruński, staw dolny (mniejszy) od ul. Raduńskiej.

Przewodnikiem będzie kol. Magdalena Hadwiczak, wolontariusz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Wycieczka połączona będzie z liczeniem wszystkich napotkanych gatunków ptaków oraz odczytywaniem obrączek założonych na mewy i kaczki. Ciekawostką ubiegłorocznego Ptakoliczenia był, między innymi, zimujący rożeniec - zobaczymy, jakie atrakcje czekają wycieczkowiczów w tym roku. W programie są opowieści i ciekawostki o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Planowany czas przejścia trasy to 2 − 3 godziny. Prosimy o zabranie ciepłej odzieży, ewentualnie picia i jedzenia, ponadto przydatne będą lornetki i przewodniki do oznaczania ptaków oraz dużo dobrego humoru.

niedziela (25 styczeń): 10.00, Gdańsk – Oliwa, Park im. Adama Mickiewicza; wejście główne od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego.

Przewodnikiem będzie kol. Dariusz Ożarowski, lider Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zapraszamy na spacer po jednym z najładniejszych parków miejskich w Gdańsku, połączony z liczeniem napotkanych gatunków ptaków. Spacer potrwa około 2 – 3 godzin. Prosimy o ubiór odpowiedni do warunków pogodowych.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji z całego kraju przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. W 2007 roku zanotowano np. silny przelot kwiczołów; widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników. Od kilku lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2014 roku na drugim miejscu znalazł się wróbel, a na trzecim – gawron.

ZAPRASZAMY !!!