Przed nami kolejne Zimowe Ptakoliczenie. To coroczna akcja edukacyjna organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w której każdy może zanotować, ilu przedstawicieli i jakie gatunki ptaków odwiedzają karmnik, ogród, skwer przed blokiem lub okoliczny park.
Wszystkich, którzy chcieliby lepiej poznać ptaki zimujące obok nas, w imieniu Trójmiejskiej Grupy OTOP zapraszamy w sobotę i w niedzielę na spacery ornitologiczne w ramach Zimowego Ptakoliczenia. Spotykamy się:
sobota (24 styczeń): 9:00, Gdańsk - Park Oruński, staw dolny (mniejszy) od ul. Raduńskiej.
Przewodnikiem będzie kol. Magdalena Hadwiczak, wolontariusz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Wycieczka połączona będzie z liczeniem wszystkich napotkanych gatunków ptaków oraz odczytywaniem obrączek założonych na mewy i kaczki. Ciekawostką ubiegłorocznego Ptakoliczenia był, między innymi, zimujący rożeniec - zobaczymy, jakie atrakcje czekają wycieczkowiczów w tym roku. W programie są opowieści i ciekawostki o naszych skrzydlatych przyjaciołach. Planowany czas przejścia trasy to 2 − 3 godziny. Prosimy o zabranie ciepłej odzieży, ewentualnie picia i jedzenia, ponadto przydatne będą lornetki i przewodniki do oznaczania ptaków oraz dużo dobrego humoru.
niedziela (25 styczeń): 10.00, Gdańsk – Oliwa, Park im. Adama Mickiewicza; wejście główne od strony ul. Opata Jacka Rybińskiego.
Przewodnikiem będzie kol. Dariusz Ożarowski, lider Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zapraszamy na spacer po jednym z najładniejszych parków miejskich w Gdańsku, połączony z liczeniem napotkanych gatunków ptaków. Spacer potrwa około 2 – 3 godzin. Prosimy o ubiór odpowiedni do warunków pogodowych.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na podstawie wyników obserwacji z całego kraju przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach. Obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie. W 2007 roku zanotowano np. silny przelot kwiczołów; widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników. Od kilku lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2014 roku na drugim miejscu znalazł się wróbel, a na trzecim – gawron.
ZAPRASZAMY !!!