W Nadleśnictwie Wejherowo o czynnej ochronie raka szlachetnego

Data: 11-12-2015
rozpoczęcie szkolenia (fot. Dariusz Podbereski) grafika
liczne grono uczestników (fot. Dariusz Podbereski) grafika
w czasie prezentacji (fot. Dariusz Podbereski) grafika
bohater projektu (fot. Dariusz Podbereski) grafika
pytań nie brakowało (fot. Dariusz Podbereski) grafika
makiety poszczególnych gatunków raków budziły duże zainteresowanie (fot. Dariusz Podbereski) grafika
nie ma to jak porównanie gatunków (fot. Dariusz Podbereski) grafika

W siedzibie Nadleśnictwa Wejherowo odbyła się prezentacja i szkolenie w ramach projektu „Czynna ochrona raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych”. Projekt realizowany przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku przy współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim uzyskał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Wśród uczestników szkolenie oprócz pracowników Nadleśnictwa wzięli udział również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Wejherowie, Urzędu Gminy Wejherowo, miejscowego koła Polskiego Związku Wędkarskiego i Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.

Podczas spotkania zaprezentowano podjęte do tej pory działania na rzecz przywrócenia populacji raka szlachetnego w jeziorach na obszarze wybranych parków krajobrazowych województwa pomorskiego. W drugiej części spotkania odbyła się lekcja rozpoznawania gatunków raków. Omówiono również szeroko najważniejsze przyczyny wymierania tego gatunku na Pomorzu. Na liczne pytania odpowiadali: Marcin Miller – kierownik Parku Krajobrazowego Dolina Słupi i prowadzący szkolenie Dariusz Ożarowski z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Uczestniczący w spotkaniu zastępca Nadleśniczego wyraził także zainteresowanie ewentualną możliwością wprowadzenia raka szlachetnego do niektórych zbiorników retencyjnych na obszarach leśnych Nadleśnictwa Wejherowo.