Poprzez trzy wieże – 158. rajd pieszy Duszpasterstwa Akademickiego „Na Czarnej” w Gdańsku

W sobotę, 20 października 2012 r., po ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego poprowadzony został 158. rajd pieszy, zorganizowany przez grupę turystyczną Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Na Czarnej” w Gdańsku. Patronat nad imprezą objął Trójmiejski Park Krajobrazowy.


24-kilometrowa wędrówka pozwoliła licznym uczestnikom rajdu – studentom, doktorantom i absolwentom trójmiejskich uczelni – nacieszyć się w pełni polską złotą jesienią. „Słońce, kolorowe sklepienie drzew… Byłem urzeczony pięknem jesiennego lasu, zaczynającego się już na obrzeżach wielkiego miasta” – wspomina duszpasterz akademicki, ks. Andrzej Dańczak.


Trasa rajdu wiodła głównie przez las, choć, zgodnie ze specyfiką lokalnych szlaków, miejscami przebiegała przez tereny zurbanizowane. Odwiedzono trzy wieże widokowe, dzięki czemu osoby biorące udział w wędrówce kilkukrotnie podziwiały panoramy z Zatoką Gdańską w tle: z Góry Donas w Gdyni-Dąbrowie (232 m n.p.m.), z tarasu na Kolibkach w Gdyni-Orłowie (113 m n.p.m.) oraz popularnego Pachołka w Gdańsku-Oliwie (116 m n.p.m.).


Przy Źródle Marii – jednym z ulubionych miejsc weekendowego wypoczynku gdynian – został rozegrany quiz, sprawdzający wiedzę krajoznawczą i historyczną. Dzięki uprzejmości pana Dariusza Podbereskiego, pracownika TPK, każdy, kto ukończył rajd, otrzymał w nagrodę mapę lub przewodnik, a zwycięzcy quizu zostali wyróżnieni kompletem podarunków. Rozdanie nagród, poprzedzone przypomnieniem historycznej Bitwy pod Oliwą, odbyło się przy pomniku na Górze Kościuszki.


Studentka Politechniki Gdańskiej Joanna Wielis, zapytana o wrażenia, odpowiedziała: „To był mój pierwszy rajd i na pewno nie ostatni. Szlak, którym podążaliśmy, pozwalał na odpoczynek od zgiełku miasta i tylko widoki rozpościerające się z wież uświadamiały nam, że jest ono tak blisko”.