Obserwacje ptaków w czasie "Zimowego Ptakoliczenia"

nad morzem w Orłowie (fot. Małgorzata Grabowska) grafika
początek  (fot. Małgorzata Grabowska) grafika
pierwsze obserwacje (fot. Malgorzata Grabowska) grafika
i kolejne obserwacje (fot. Małgorzata Grabowska) grafika
samiec kosa (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
wędrujemy . (fot. Ewa Rakiel) grafika
i wszystko notujemy (fot. Małgorzata Grabowska) grafika
dzięcioł duży (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
obserwacje w parku im. Adama Mickiewicza w Oliwie (fot. Ewa Rakiel) grafika
młoda śmieszka (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
portret śmieszki (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
samiec krzyżówki (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
wkurzony samiec krzyżówki (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
coż tam widać? (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
warto sfotografować (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
warto poobserwować (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gawrony w parku w Oliwie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
stawianie sieci ornitologicznych (fot. Ewa Rakiel) grafika
obrączkowanie  (fot. Ewa Rakiel) grafika
nauka identyfikacji wieku i płci bogatki (fot. Ewa Rakiel) grafika

W ramach „Zimowego Ptakoliczenia” – ogólnopolskiej akcji liczenia ptaków w parkach i ogrodach organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z Trójmiejską Grupą Lokalną OTOP zorganizował dwie wycieczki terenowe połączone z godzinnymi liczeniami ptaków.

Pierwsza wycieczka odbyła się 28 stycznia w okolicach mola w Gdyni – Orłowie i w parku w Kolibkach. W dwugodzinnym spacerze wzięło udział 16 osób. Mimo naprawdę dużych mrozów – odczuwalna temperatura nad morzem osiągała prawie -18 stopni, udało się nam zaobserwować, między innymi, paszkoty i kwiczoły żerujące na owocach jemioły, zimujące zięby, wyjątkowo liczne w tym roku bogatki i oczywiście przedstawicieli rodziny krukowatych: wrony siwe i gawrony.

Druga wycieczka odbyła się w niedzielę 29 stycznia i połączona była z obserwacjami ptaków w Parku imienia Adama Mickiewicza w Gdańsku – Oliwie. Zanotowaliśmy łącznie 18 gatunków ptaków – najliczniejsze były krzyżówki – przeszło 200 osobników zimujących na stawach w parku oraz śmieszki i mewy siwe. Zaobserwowaliśmy również paszkoty, grubodzioby, czyże oraz odzywające już głosem godowym (śpiewem) modraszki i pełzacza ogrodowego.


Wszystkie obserwacje zostały umieszczone w ogólnopolskiej bazie obserwacji awifauny, znajdującej się pod adresem: www.awibaza.pl. Więcej szczegółów na temat obsługi i wprowadzenia obserwacji do tej bazy można znaleźć na stronie OTOP: http://www.otop.org.pl/obserwacje/awibaza/. Zachęcamy do korzystania.

Wstępne ogólnopolskie wyniki "Zimowego Ptakoliczenia" znajdują się pod linkiem: http://www.otop.org.pl/aktualnosci/2012/01/30/279-krzyzowka-krolowa-zimowego-ptakoliczenia/

Uczestnicy niedzielnej wycieczki mieli również okazję wziąć udział w obrączkowaniu ptaków chwytanych w specjalne sieci ornitologiczne w ogrodzie przy siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.