Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

w trakcie znakowania (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
PP nr 40 - buk pospolity o nazwie "Drzewo Przyjaciół Sopotu" (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
korona PP nr 40 (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
PP nr 41 - dwupniowy dąb bezszypułkowy o nazwie "Sopocki Bartek" (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
korona PP nr 41 (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
PP nr 42 - dwupniowy buk pospolity o nazwie "Sopocki Drzewiec" (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
zjawiskowy "Sopocki Drzewiec" (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
korona PP nr 42 (fot. Dariusz Ożarowski) grafika

W południowym kompleksie naszego Parku w drugiej połowie zeszłego roku ustanowiono trzy nowe pomniki przyrody. W tym miesiącu, na prośbę Urzędu Miasta Sopotu, pracownicy Parku oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oznakowali je urzędowymi tabliczkami oraz wykonali dokumentację fotograficzną.

Są to:

  • buk pospolity (Fagus sylvatica) o obwodzie pnia równym 330 cm (na wysokości 130 cm) i wysokości 29 m. Jego wiek oszacowano na ok. 170 lat i nadano mu nazwę „Drzewo Przyjaciół Sopotu". W rejestrze gminnym został zapisany pod numerem 40. Ten potężny buk rośnie w leśnictwie Sopot, w oddziale 30 c.
  • dąb bezszypułkowy (Quercus petraea) o obwodzie pnia wynoszącym 376 cm i wysokości 30 m. Wiek drzewa oszacowano na ok. 180 lat i nadano mu nazwę „Sopocki Bartek”. W rejestrze otrzymał numer 41. Ten dwupniowy okaz dęba rośnie w leśnictwie Sopot, w oddziale 37a.
  • dwupniowy buk pospolity (Fagus sylvatica) w wieku ok. 165 lat. Wysokość drzewa oszacowano na 28 m; obwody pni wynoszą 229 cm i 178 cm. Drzewu nadano nazwę „Sopocki Drzewiec” i przypisano numer 42 (w rejestrze gminnym). Ten efektowny pomnik przyrody zlokalizowany jest w leśnictwie Sopot, w oddziale 46b.

Tym samym liczba pomników przyrody na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wzrosła do 181 obiektów, w tym 114 to pomniki przyrody ożywionej, 2 - pomniki chroniące drzewa na głazach oraz 65 - głazy lub grupy głazów.