Mikołajkowy konkurs przyrodniczy „Było sobie skrzydło”

ostatnie chwile przed rozpoczęciem zmagań (fot. Dariusz Podbereski) grafika
startujemy (fot. Dariusz Podbereski) grafika
uczestnicy i goście (fot. Michał Kochańczyk) grafika
aktywna przerwa w zmaganiach (fot. Michał Kochańczyk) grafika
pamiątkowe zdjęcie uczestników i gości (fot. Monika Zielińska) grafika

W Gimnazjum nr 20 w Gdańsku odbył się tradycyjny „Przedświąteczny mix naukowy” o tematyce przyrodniczej. Impreza, w której brały udział trzyosobowe zespoły z gdańskich szkół odbywała się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku i honorowym patronatem Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku. Trójmiejski Park Krajobrazowy były jednocześnie fundatorami nagród w konkursie.

Pytania cechowała zróżnicowana skala trudności, zdarzały się nawet pytania o charakterze naukowo – humorystycznym i historycznym, co pozwalało na rozładowanie lekko napiętej na początku konkursu atmosfery. Pytania dotyczyły, między innymi: Ikara, żuka, leniowatych, mandarynki, karetki erki, Pana Samochodzika, podkolana i powiedzenia „wrona skona”.

Startujące w konkursie drużyny przybrały nazwy kojarzące się ze stworzeniami latającymi. Były więc: Mewy, Sójki, Wrony, Gołębie i Ohary. W pierwszej trójce laureatów konkursu znaleźli się uczniowie z następujących szkół – SP 48 (I miejsce), SP 88 (II miejsce) i SP 46 (III miejsce). Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy imprezy.

Na podkreślenie zasługuje wyjątkowo wysoki poziom wiedzy zaprezentowany przez uczestników konkursu, będącego jednocześnie jednym z wątków działań szkoły w ramach międzynarodowego projektu Erasmus+ pod tytułem „Concept, cooperation, creation”. Jedną z wiodących w tym projekcie jest tematyka lotu, jego znaczenia w przyrodzie oraz wykorzystania w rozwiązaniach technicznych.