Co roku na terenie województwa pomorskiego odbywają się liczenia nietoperzy, prowadzone przez członków Studenckiego Koła Chiropterologicznego „Salamandra” działającego przy Uniwersytecie Gdańskim.
Zimą, ze względu na brak pokarmu nietoperze zapadają w stan zwany hibernacją, podczas którego większość ich funkcji życiowych ograniczona jest do niezbędnego minimum. Temperatura hibernującego nietoperza różni się zaledwie o 1-2 °C od jego otoczenia. Większość nietoperzy (podkowce, nocki, mroczek pozłocisty, gacki, mopek) zimuje w kryjówkach podziemnych, takich jak jaskinie, tunele, piwnice, fortyfikacje oraz studnie. Pozostałe nietoperze (mroczek posrebrzany i późny, borowce, karliki) zimują na strychach, w szczelinach w murach i przewodach wentylacyjnych.
Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i w jego otulinie stwierdzono 13 gatunków nietoperzy, część z nich zimuje na terenie Parku. Do ciekawostek należy zimujący w kompleksie północnym TPK mroczek pozłocisty – gatunek znajdujący się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt, o statusie NT – bliski zagrożenia.
W lutym tego roku pracownicy TPK uczestniczyli w liczeniu nietoperzy w kompleksie północnym i południowym Parku, między innymi w przepuście nad jednym z potoków oraz w piwnicach na terenie dawnych osad leśnych. Łącznie stwierdzono 69 osobników z 4 gatunków nietoperzy (nocek Natterera, nocek rudy, nocek duży, gacek brunatny). Podczas kontroli sprawdzono również stan zachowania jednej z piwnic, będącej miejscem potencjalnego zimowania nietoperzy oraz dokonano dokumentacji fotograficznej tej piwnicy na potrzeby jej przyszłego zabezpieczenia.
Pamiętajmy, że przebudzenia hibernujących nietoperzy mogą spowodować u nich śmierć głodową. Już sama obecność człowieka jest dla nietoperzy poważnym niebezpieczeństwem, na które łatwo możemy narazić te zwierzęta.