Leśna wyprawa po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym z dziećmi z Caritas

w Dolinie Samborowo grafika
początek zajęć grafika
grupa dzieciaków z Caritasu grafika
kolega opowiada grafika
zasłuchanie grafika
zasłuchanie grafika
zainteresowana "opieka" grafika
poznawanie drzew grafika
zajęcia w terenie grafika
zajęcia w terenie grafika

Przy współpracy z Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży im. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Gdańsku zorganizowano leśną wyprawę do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jej uczestnikami były dzieci ze świetlic gdańskiego Caritas.

Podczas kilkugodzinnej wędrówki po lesie mieliśmy okazję tropić zwierzęta i poznać ich obyczaje. Przez dłuższą chwilę obserwowaliśmy polującego na śródleśnej łące myszołowa.

Było to okazją do przekazania informacji na temat postępowania z ptakami znalezionymi w mieście i zasadach dokarmiania ptaków.

Dużym powodzeniem cieszyła się zabawa w odgadywanie nazw drzew na podstawie zebranych liści i szyszek. Zainteresowanie wzbudziły także spotkane na trasie wędrówki grzyby, nie tylko te jadalne.

Leśny spacer zakończyliśmy przy odłowni dzików na gdańskim Niedźwiedniku. W tym miejscu szczególnie mocno widać problemy wynikające z funkcjonowania aglomeracji na styku z lasem.

Po powrocie odbył się konkurs plastyczny na najlepszą leśną opowieść. Dzieci malowały to, co najlepiej zapamiętały z wycieczki.

Wszyscy uczestnicy wyprawy otrzymali wydawnictwa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a prace malarskie nagrodzone zostały książkami.