Potok Cedron to niewielki ciek w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – jego zlewnia to zaledwie około 16 km2. W okresie zimowym dolny odcinek potoku charakteryzuje się bardzo ciekawą awifauną.
Pisaliśmy niedawno o obserwacjach pluszcza na tym odcinku Cedronu – jak potwierdzają członkowie Trójmiejskiej Grupy OTOP jeden osobnik tego gatunku wciąż przebywa na potoku w granicach Parku Miejskiego im. A. Majkowskiego w Wejherowie. Sporadycznie przemieszcza się w górę potoku i żeby go zobaczyć, trzeba powędrować wzdłuż koryta (czerwonym szlakiem PTTK) w stronę miejskich ujęć wody na obszarze tak zwanego osiedla Zamek (zwanego również Cegielnią). W tej częsci doliny Cedronu zaobserwowano również polującego zimorodka i czaplę siwą.
W ostatnich dniach minionego roku w granicach Parku Miejskiego obserwowano też zimującą samicę pliszki górskiej. Zimowanie tego gatunku na obszarze Parku i w jego bezpośrednim sąsiedztwie jest notowane stosunkowo rzadko – w ostatnich latach pojedyncze zimujące osobniki rejestrowano na Potoku Oliwskim oraz na Zagórskiej Strudze. Znacznie częściej gatunek ten możemy obserwować w okresie lęgowym, gdyż na obszarze TPK występuje stabilna populacja lęgowa, której liczebność w latach 2016-2017 oszacowano na 17-18 par lęgowych.