Kolejna wycieczka w ramach projektu "Dojrzały smak przygody"

grupa na szlaku (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
Dolinka Daglezjowa (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
Glinna Góra (lub jak kto woli - Sępie Wzgórze) (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
zmurszały pień buka na Glinnej Górze - siedlisko życia mszaków, porostów oraz owadów (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
trudno było pożegnać się z . (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
tak niesamowitym widokiem (fot. Dariusz Ożarowski) grafika

W środę 25 lipca odbyła się kolejna wycieczka po terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w ramach projektu realizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod hasłem "Dojrzały smak przygody". Spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem - przyszło około 40 - stu osób.


Tematem przewodnim wycieczki była tak zwana strefa krawędziowa Wysoczyzny Gdańskiej. Pod przewodnictwem pracownika TPK grupa ruszyła z Sopotu z Doliny Siedlisko (obecna ulica Żeromskiego i Mickiewicza) i powędrowała przez Dolinkę Daglezjową (z pomnikowymi 15 - stoma daglezjami), Małą Gwiazdę, Glinną Górę (dawnej zwaną Sępim Wzgórzem) do rezerwatu "Zajęcze Wzgórze" oraz Doliny Świemirowskiej.


Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać bardzo efektowną panoramę strefy krawędziowej wysoczyzny, stykającej się z nią zabudowy Sopotu, Zatoki Gdańskiej a nawet Półwyspu Helskiego. Punkt widokowy zlokalizowany na Glinnej Górze to, bez wątpienia, jedno z najpiękniejszych miejsc do podziwiania panoramy Trójmiasta i okolic.


W trakcie wycieczki przybliżono uczestnikom charakterystykę geologiczną strefy krawędziowej i jej unikalność, kładąc nacisk na wartości przyrodnicze Lasów Sopockich (czyli fragmentu południowego kompleksu TPK).