Kolejna edycja akcji „Drzewko za Oponę”

fot. archiwum Klubu Kulturalnego Kierowcy grafika
fot. archiwum Klubu Kulturalnego Kierowcy grafika
fot. archiwum Klubu Kulturalnego Kierowcy grafika

W miniony weekend w Gdańsku odbyła się kolejna, XVI już edycja akcji „Drzewko za Oponę”. Organizatorem był jak zawsze Klub Kulturalnego Kierowcy. Opony można było wymienić w Technikum Architektury Krajobrazu w Gdańsku – Oliwie, oraz w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Akcja jest kontynuacją poprzednich edycji, podczas których zebrano ponad 50 ton zużytych opon.

W tym roku padł kolejny rekord. W Oliwie zebrano 152 opony, a w RDLP – 74 sztuki. Wśród nich były prawdziwe rarytasy: opony do motocykla tzw. „ścigacza” i tylne opony od traktora.

Uczestnicy akcji wymieniając opony na drzewka poszukiwali głównie rodzimych gatunków drzew i krzewów. Tradycją stały się wizyty całych rodzin: przychodzili rodzice z dziećmi, nieraz także dziadkowie. W wyborze drzewek i krzewów pomagali im fachowcy ze szkoły. Nowością był także konkurs dla uczestników akcji. Po wypełnieniu specjalnego formularza trzeba było podać rok powstania Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Foldery przyrodnicze dla wszystkich i nagrody książkowe dla zwycięzców ufundował Trójmiejski Park Krajobrazowy.