Jak prawidłowo dokarmiać ptaki?

Data: 05-02-2015
fot. Anna Brolewicz grafika
fot. Magda Hadwiczak grafika
fot. archiwum szkoły grafika
fot. Anna Brolewicz grafika
fot. Magda Hdwiczak grafika

O prawidłowym dokarmianiu ptaków

Zimą, gdy spada temperatura i dni robią się coraz krótsze, chętnie pomagamy ptakom, dokarmiając je w przydomowych karmnikach. O tym, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, aby nasze działania nie przyniosły efektów odwrotnych do zamierzonych, dowiedziały się dzieci z czwartej klasy SP 81 w Gdańsku - Osowie.

Zajęcia podzielone były na dwie części - teoretyczną i praktyczną. Podczas pierwszej części odbyła się prezentacja multimedialna i dyskusja na forum klasy. Poruszono tu m.in. temat wyboru bezpiecznego miejsca ustawienia karmnika, doboru zdrowego dla ptaków pokarmu, regularności dostarczania pokarmu oraz naukę oznaczania podstawowych gatunków ptaków odwiedzających karmniki. Uczniowie mieli okazję do przetestowania świeżo zdobytej wiedzy podczas mini-konkursu z ciekawymi nagrodami.

Podczas zajęć praktycznych uczniowie zdobywali wiedzę przyrodniczej poprzez kreatywną zabawę - wykonanie ekologicznych karmników z butelek PET, ułożenie dopasowanki „Ptaki i ich pokarm”, oraz karty pracy „Znajdź 10 szczegółów – ptaki przy karmniku”. Własnoręcznie wykonane karmniki zostały następnie powieszone w przyszkolnym parku. Dzieci zobowiązały się do regularnego uzupełniania pokarmu w swoich karmnikach.