Dzień Samorządowca w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Dzień Samorządowca w plenerze był okazją do zapoznania pracowników samorządu z wybranymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi TPK oraz problemami związanymi z jego funkcjonowaniem na skraju dużej aglomeracji miejskiej.


Trasa wycieczki pieszej prowadziła ścieżką edukacyjną „Dolina Radości”. Część przyrodnicza to, między innymi, informacje o ciekawostkach ornitologicznych, bogatym życiu pobliskiego stawu, planowanym rezerwacie przyrody „Dolina Radości”, a także legendy związane z pomnikiem przyrody „Diabelski Kamień”. Uczestnicy spotkania podziwiali zabytkową Kuźnię Wodną, zachowane fragmenty historycznej zabudowy, wysłuchali także opowieści o przedwojennym zagospodarowaniu tego terenu. Dużą niespodzianką dla wielu z nich była informacja, że do lat pięćdziesiątych działała w Dolinie Radości skocznia narciarska. Dodatkową atrakcją okazał się Dwór Oliwski – położony na skraju parku hotel, w którym podczas najbliższych Mistrzostw EURO 2012 będzie mieszkała reprezentacja Niemiec. Podczas ponad czterogodzinnej wyprawy był także czas na nieoficjalne rozmowy o współpracy na linii samorządy – parki.


Spotkanie zakończyło się w kominku leśnym „Wróblówka”. Była tradycyjna kiełbaska z ogniska, oraz delicje z dziczyzny przygotowane specjalnie na tę okazję przez Nadleśnictwo Gdańsk. Była też dyskusja, a na liczne pytania odpowiadali : Jolanta Kmiecik - Kierownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Adam Pleskot – Inżynier Nadzoru Nadleśnictwa Gdańsk.


Tegoroczny Dzień Samorządowca w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym został zorganizowany przy współpracy z Nadleśnictwem Gdańsk, dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku..