Drzewko za oponę

Informacja o akcji grafika
W trakcie wymiany grafika
Plon akcji grafika

Dobiegła końca XI edycja akcji „Drzewko za oponę”. Pomysłodawcą i organizatorem akcji był „Klub Dżentelmena Szos”, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Jak co roku główną bazą akcji było boisko położonego na skraju Trójmiejskiego Parku Technikum Architektury Krajobrazu w Gdańsku. Zainteresowanie tegoroczną imprezą przerosło oczekiwania organizatorów. W ciągu sześciu godzin udało się zebrać 179 zużytych opon. Najczęściej były to opony zalegające w garażach, na podwórkach, ale zdarzały się także przypadki przywiezienia opon znalezionych w pobliskim lesie. Osoby dostarczające na miejsce zbiórki zużyte opony otrzymywały sadzonki drzew i krzewów ozdobnych, oraz mapy i przewodniki przekazane przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Do tegorocznej akcji po raz pierwszy włączył się dealer jednej ze znanych marek samochodów. Jego pojazd za zgodą leśników patrolował okoliczne lasy, a podczas jednego z takich patroli znaleziono między innymi porzucone w lesie opony. Wszystkie zebrane podczas tegorocznej akcji opony trafiły do Centrum Utylizacji Opon.

Duże wsparcie medialne akcji zapewniły Radio Gdańsk i Pomorska TV, które informowały nie tylko o samej zbiórce, ale dużo miejsca na antenie poświęciły także współorganizatorom.