Dojrzały smak przygody

„Dojrzały smak przygody” to tytuł wakacyjnych warsztatów dla emerytów i seniorów organizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.


Tradycyjnie już do organizacji imprezy włączył się Trójmiejski Park Krajobrazowy prowadząc wycieczki przyrodnicze po terenie parku.


Pierwsza z serii wycieczek po TPK odbyła się na trasie Kuźnia Wodna w Oliwie – Diabelski Kamień – Dolina Bobrów – Złota Karczma.

Największym zainteresowaniem cieszyła się tematyka związana z przedwojennym zagospodarowaniem Doliny Radości i działalnością Towarzystwa Upiększania Oliwy.


W pobliskich lasach znajduje się kamień ufundowany w 1935 roku przez Towarzystwo, poświecony ostatniemu burmistrzowi Oliwy. Udało się dotrzeć do dawnej siedziby Nadleśnictwa (z początku XX wieku), gdzie przed wojną znajdował się prywatny ogród zoologiczny. Wizytę w tym ogrodzie opisał Ginter Grass w książce „Psie lata”. Oprócz żubra, wilków, „białego jelenia” można było tu oglądać małpy oraz egzotyczne ptaki.

Ostatnia część wycieczki to poznawanie okolicznych pomników przyrody i wizyta w słynnej Dolinie Bobrów.


Kolejna wyprawa po terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego „Na krawędzi Wysoczyzny Gdańskiej” odbędzie się tym razem na terenie lasów sopockich.