Bliskie spotkania z ptakami przy siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W sobotę (15 lutego) Trójmiejska Grupa OTOP przy współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym zorganizowała pokazy obrączkowania ptaków łapanych w siatkę ornitologiczną.

 

Akcja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem - na spotkanie przy siedzibie TPK przybyło około 40 osób, w tym kilkunastu najmłodszych fascynatów świata ptaków.

 

 

Spotkanie było okazją do zapoznania się z ciekawostkami z życia obrączkowanych gatunków oraz sposobami i celem badania takich zjawisk jak zimowanie i wędrówki ptaków

 

 

Odłowy ptaków prowadzono przy karmniku w ogrodzie TPK. Ptaki łapane były w specjalną sieć ornitologiczną. W ciągu 2 godzin udało się złapać i zaobrączkować blisko 40 osobników z czterech gatunków. Najliczniejsze były bogatki – nasze największe sikory, które chętnie korzystają z karmy wykładanej w karmnikach. Poza nimi w siatkę wpadały również modraszki – przepiękne sikory o dużym udziale barwy modrej (stąd nazwa) w swoim upierzeniu. Udało się również złapać sosnówkę – gatunek sikory blisko związany z borami sosnowymi, czasami pojawiający się w naszych karmnikach zlokalizowanych blisko drzewostanów iglastych.

 

 

Łapały się również czyże – ptaki, które możemy często obserwować w trakcie stadnego żerowania, podczas którego zgrabnie zwisając na cieniutkich gałązkach, wydziobują nasiona z „szyszeczek” olchowych. W upierzeniu samców tego gatunku króluje barwa żółtozielona, zaś samice są nieco skromniej ubarwione szarożółte.

 

 

Złapane ptaki zostały zaobrączkowane i pomierzone. Określono wiek, płeć oraz kondycję poszczególnych osobników i wypuszczono je na wolność. Mamy nadzieją, że zostaną kiedyś powtórnie złapane przez ornitologów, dostarczając tym samym szereg ciekawych informacji dotyczących kierunków przemieszczania się (koczowania, wędrówki) oraz ich biologii.

 

pokaz wyplątywania odłowionych osobników (fot. Ewa Rakiel) grafika
zaobrączkowana bogatka (fot. Ewa Rakiel) grafika
 i poleciał (fot. Janina Woszczyńska) grafika
sosnówka (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
modraszka (fot. Ewa Rakiel) grafika
samiec czyża w trakcie obrączkowania (fot. Janina Woszczyńska) grafika
samiec czyża w pełnej krasie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika