Akcja "Budki 2011"

przygotowania w terenie grafika
budka gągoła grafika

Na przełomie lutego i marca skontrolowano część budek lęgowych rozwieszonych na obszarze Parku. Były to budki typu D powieszone w ostatnich latach przez pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. 

Ciekawostką było stwierdzenie zeszłorocznego lęgu gągoła w jednej z budek powieszonych na obszarze użytku ekologicznego "Borowe Oczko" w pobliżu Jeziora Borowo koło Nowego Dworu Wejherowskiego. Na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego gągoły gniazdują nielicznie - w 2002 roku stwierdzono siedem samic, które przystąpiły do lęgów w północnym kompleksie Parku.

W innych budkach lęgowych na podstawie rodzaju materiału gniazdowego oraz innych śladów stwierdzono głównie lęgi sikor. Niektóre z budek wykorzystywane były również jako miejsce nocowania różnych gatunków naszej awifauny.

W czasie kontroli budki oczyszczono ze starego materiału gniazdowego oraz naprawiono. Budki niezdatne do użytku zostały zabrane do naprawy do siedziby Parku.

Przeprowadzenie kontroli możliwe było wyłącznie dzięki pomocy technicznej oraz fizycznej członków Trójmiejskiej Grupy Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Za pomoc serdecznie dziękujemy.