Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie

Data: 27-03-2017
Grafika Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie
Grafika Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie
Grafika Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie
Grafika Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie
Grafika Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny i pojawieniem się cieplejszych dni rozpoczęła się aktywność płazów. Po okresie zimowego spoczynku opuszczają one kryjówki i rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu dogodnych miejsc do rozrodu. Niestety w tym okresie są szczególnie zagrożone – wiele płazów ginie wiosną na drogach pod kołami samochodów.

Od kilku sezonów pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego co roku podejmują działania, mające na celu czynną ochronę płazów. Jednym z rejonów owych działań jest teren przy północnym krańcu jeziora Wyspowo, na obszarze leśnictwa Marianowo w północnej części Parku.

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, wzdłuż drogi gruntowej przy jeziorze Wyspowo (ul. Cystersów) ustawiony został tymczasowy płotek naprowadzający płazy do istniejącego pod drogą przepustu. Płotek wykonany został z geotkaniny a na jego górnej krawędzi zastosowany został specjalny nawis – zabezpieczenia te są konieczne dla właściwej ochrony obecnych w tym rejonie traszek, zwyczajnej i grzebieniastej. Poza traszkami płotek służy do ochrony gatunków należących do grupy płazów bezogonowych: przede wszystkim licznych w tym rejonie ropuch szarych, ponadto żab trawnych, moczarowych i wodnych. Po zakończeniu okresu wiosennej migracji płazów płotek zostanie zdemontowany.

Czynna ochrona płazów na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego możliwa jest dzięki funduszom uzyskanym od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Za pomoc w pracach terenowych dziękujemy kolegom z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz zaprzyjaźnionym wolontariuszom, szczególnie Pawłowi Janowskiemu.