Od 2010 roku na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i w bezpośrednim jego sąsiedztwie monitorowana jest liczebność populacji lęgowej pliszki górskiej. Gatunek ten pozostaje, zgodnie z brzmieniem Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, pod ścisłą ochroną prawną. Liczebność populacji lęgowej na terenie Polski szacuje się na 7 – 10 tysięcy par (dane z lat 2008 – 2012) i tym samym gatunek zalicza się do nielicznych.
Od połowy kwietnia br. trwają intensywne prace terenowe, których celem jest rozpoznanie liczebności pliszek górskich gniazdujących w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Potwierdzono już zajęcie przez ptaki terytoriów nad Źródłem Marii, Kaczym Potokiem, Marszewską Strugą, Zagórską Strugą oraz Cedronem.
W prace terenowe zaangażowali się członkowie i sympatycy Trójmiejskiej Grupy Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, blisko współpracującej ze Służbą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz pracownik Parku, odpowiadający również za koordynację prac inwentaryzacyjnych.
W zeszłym roku rozpoznawaliśmy rozmieszczenie pliszek górskich w południowym kompleksie Parku. W trakcie prac terenowych zanotowano na tym obszarze 10 par pliszek górskich: 6 par gniazdowało w granicach południowego kompleksu Parku, 4 pary w bezpośrednim sąsiedztwie granicy Parku.
Więcej informacji dotyczących monitoringu tego gatunku można znaleźć na naszej stronie internetowej w dziale poświęconym monitoringowi wybranych gatunków flory i fauny.