Monitoring populacji bociana białego na obszarze TPK i jego sąsiedztwa

Data: 01-08-2018
gniazdo w Przetoczynie w otulinie Parku (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gniazdo w Głazicy w otulinie Parku (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gniazdo w Bojanie (fot. Dariusz Ożarowski) grafika
gniazdo w Karczemkach przy ulicy Bocianiej (fot. Dariusz Ożarowski) grafika

 

W lipcu bieżącego roku skontrolowano stan oraz zasiedlenie 23 gniazd bociana białego na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz jego najbliższego sąsiedztwa.

W granicach Parku znajduje się tylko jedno gniazdo bociana białego – w Nowym Dworze Wejherowskim. Gniazdo zlokalizowane jest na odłączonym od sieci energetycznej słupie, stojącym przy ulicy Wejherowskiej w centrum miejscowości. W tym roku bocianom udało się na nim wychować dwa młode. Na Polanie Łężyckiej (która formalnie znajduje się w otulinie Parku, a nie w jego granicach, ale jest otoczona obszarem objętym ochroną w Parku) skontrolowano dwa gniazda bociana białego, na których ptaki łącznie odchowały 5 młodych. Oba gniazda zlokalizowane są na słupach nie podłączonych do sieci energetycznej. W najbliższym sąsiedztwie Parku skontrolowano 20 gniazd, z których 13 zlokalizowanych jest na obszarze otuliny TPK i 7 w bezpośrednim jej sąsiedztwie.

Z 23 kontrolowanych gniazd bociany zajęły 20, z tego w 17-tu gniazdach ptaki odchowały młode (czyli osiągnęły sukces legowy). Trzy gniazda nie zostały zajęte, w dwóch ptaki złożyły jaja, które w wyniku prowadzonych walk o gniazdo zostały wyrzucone a jedno gniazdo było przez ptaki obu płci regularnie odwiedzane przez cały sezon lęgowy, ale ptaki nie przystąpiły w nim do lęgu.

W tegorocznym sezonie sukces lęgowy mierzony średnią liczbą odchowanych młodych bocianów na zajęte gniazdo wyniósł 2,2 młodego; mierzony zaś średnią liczbą młodych na gniazdo z sukcesem wyniósł 2,6 młodego.

Warto wspomnieć o gnieździe znajdującym się na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku, czyli poza Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, ale w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Gniazdo zlokalizowane jest na dachu budynku administracyjnego ZOO. W tym roku ptaki odchowały na nim aż pięć młodych – była to jedyna „piątka” wśród kontrolowanych gniazd.