przejdź do wersji normalnej (graficznej) | Trójmiejski Park Krajobrazowy


Menu


Aktualności

Lista podstron:

Sóweczki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Pod koniec września w pobliżu Nowego Dworu Wejherowskiego w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zostały stwierdzone dwa odzywające się samce naszej najmniejszej sowy - sóweczki.

czytaj więcej ...

Szkolenie z zakresu ochrony przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

14 listopada odbyło się szkolenie grupy kandydatów na przewodników turystycznych w Trójmieście z zakresu ochrony przyrody. Szkolenie prowadzone było przez pracownika Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – ornitologa Dariusza Ożarowskiego.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy w obiektywie

Rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny „Trójmiejski Park Krajobrazowy w obiektywie”.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na Uniwersytecie III Wieku w Gdańsku

Od początku października Trójmiejski Park Krajobrazowy gości regularnie na warsztatach krajoznawczych prowadzonych dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Europejskie Dni Ptaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

2 i 3 października w całej Europie obchodzono Europejskie Dni Ptaków. Impreza koordynowana była przez BirdLife International – międzynarodową sieć skupiającą organizacje z poszczególnych państw zajmujące się ochroną siedlisk ptaków.

czytaj więcej ...

Ochrona jerzyka (Apus apus) w strefie styku Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i miasta Sopot.

W bezpośrednim sąsiedztwie południowego kompleksu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) znajduje się sopockie osiedle Brodwino.

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea) w Trójmiejskim Parku Krajobrazowego oraz jego sąsiedztwie

Pliszka górska należy do gatunków zamieszkujących wartkie potoki górskie oraz nizinne potoki o charakterze górskim.

czytaj więcej ...

Ukazał się właśnie drugi numer (2010) kwartalnika "Gawron".

Artykuły zamieszczone w drugim numerze "Gawrona" przekonują, że spotkania z dziką przyrodą i gatunkami zwierząt, które widuje się rzadko możliwe są również na plażach Trójmiasta i okolic.

czytaj więcej ...

Warsztaty „Dojrzały smak przygody”

Pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego uczestniczył w projekcie realizowanym przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod tytułem "Dojrzały smak przygody".

czytaj więcej ...

Ukazał się właśnie czwarty numer (2010) kwartalnika "Gawron".

W ostatnim tegorocznym numerze naszego kwartalnika zainteresowany Czytelnik może, między innymi, zapoznać się z przyrodą Laponii – fascynującego, zarówno ze względów przyrodniczych jak i kulturowych obszaru Półwyspu Skandynawskiego.

czytaj więcej ...

Ptakoliczenie

30 stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizowało w skali kraju imprezę pod nazwą „Zimowe Ptakoliczenie”. W jej ramach odbywają się ornitologiczne wycieczki terenowe...

czytaj więcej ...

Olimpiada biologiczna

Na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odbył się finał Eliminacji Okręgowych XL Olimpiady Biologicznej. Wśród dziesięciu laureatów znaleźli się, między innymi, uczniowie z Gdańska, Gdyni, Chojnic, Czerska, Tczewa, Słupska i Lęborka.

czytaj więcej ...

Konkurs "Poznajemy Ojcowiznę"

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego jest organizatorem Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Etap wojewódzki XVIII edycji konkursu odbył się w siedzibie Oddziału Regionalnego PTTK w Gdań

czytaj więcej ...

Konkurs wiedzy "Osobliwości przyrody trójmiejskich rezerwatów"

Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz Szkoła Podstawowa nr 8 w Sopocie zapraszają uczniów klas V i VI trójmiejskich szkół podstawowych oraz uczniów klas I szkół gimnazjalnych do udziału w konkursie „Osobliwości przyrody trójmiejskich rezerwatów”

czytaj więcej ...

Akcja "Budki 2011"

Na przełomie lutego i marca skontrolowano część budek lęgowych rozwieszonych na obszarze Parku. Były to budki typu D powieszone w ostatnich latach przez pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Ciekawostką było stwierdzenie lęgu gągoła

czytaj więcej ...

Gawron nr 1/2011

Ukazał się właśnie pierwszy tegoroczny numer kwartalnika "Gawron". Rok 2011 Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Lasu, dlatego też w naszym kwartalniku Czytelnik znajdzie dużo artykułów opisujących wartości przyrod

czytaj więcej ...

Konukrs wiedzy o rezerwatach TPK

14 kwietnia odbył się konkurs wiedzy dotyczący wybranych rezerwatów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz rezerwatu "Kępa Redłowska". Organizatorami konkursu była Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 8 w Sopocie oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy.

czytaj więcej ...

Pomorzanie sadzą lasy

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Lasów i Roku Lasów Pomorza na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku organizowane są wiosenne akcje zalesieniowe.

czytaj więcej ...

Akcja "Drzewko za makulaturę"

Dobiegła końca czwarta edycja akcji „Drzewko za makulaturę”, której organizatorami byli: „Polska Dziennik Bałtycki”, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Urząd Marszałkowski

czytaj więcej ...

"Bioróżnorodność - poznaj, by zachować"

20 maja przy gdyńskim Akwarium Morskim odbędzie się akcja plenerowa pod tytułem "Bioróżnorodność - poznaj, by zachować".

czytaj więcej ...

Drzewko za oponę

Dobiegła końca XI edycja akcji „Drzewko za oponę”. Pomysłodawcą i organizatorem akcji był „Klub Dżentelmena Szos”, przy współpracy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku, Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku i Trójmiejskiego Park

czytaj więcej ...

Turystyczna Majówka w Parku, czyli Brodwino od Nowa

21 maja (sobota) na sopockim osiedlu Brodwino odbędzie się impreza po hasłem "Turystyczna Majówka w Parku, czyli Brodwino od Nowa". Impreza rozpoczyna się o godzinie 10.00 na boisku koło Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 9 na Brodwinie.

czytaj więcej ...

"Boróżnorodność - poznaj, by zachować"

Na Skwerze Kościuszki przy gdyńskim akwarium odbyła się kolejna już – trzecia edycja plenerowej akcji edukacyjnej organizowanej przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Turystyczna Majówka w Parku

21 maja na osiedlowym Orliku w sopockiej dzielnicy Brodwino odbyła się kolejna Turystyczna Majówka w Parku. Organizatorem imprezy był Trójmiejski Park Krajobrazowy przy wsparciu, między innymi: Urzędu Miasta w Sopocie, Stowarzyszenia Profilaktyki

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy w szkole

4 czerwca nauczyciele i uczniowie Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 7 w Gdańsku obchodzili Dzień Otwarty swojej placówki dydaktycznej. Jednym z gości w czasie tego święta szkoły był Trójmiejski Park Krajobrazowy.

czytaj więcej ...

Sprzątanie w Samborowie

14 i 15 czerwca pracownicy TPK zorganizowali akcję sprzątania ścieżki przyrodniczej w Dolinie Samborowo w południowym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W pracach porządkowych pomagali uczniowie Gdańskiego Gimnazjum Autonomicznego.

czytaj więcej ...

Na ratunek storczykom

W dniach 13 i 14 czerwca na terenie portu lotniczego Gdynia - Kosakowo odbył się drugi etap akcji przesadzania objętego ścisłą ochroną storczyka - kruszczyka szerokolistnego (pierwszy etap przeprowadzony został jesienią ubiegłego roku).

czytaj więcej ...

Nowy "Gawron"

W końcu czerwca ukazał się nowy numer kwartalnika "Gawron"

czytaj więcej ...

Nowy "Gawron"

W końcu czerwca ukazał się nowy numer kwartalnika "Gawron".

czytaj więcej ...

Na tropie wójcika

Wiosną 2011 roku w Lasach Oliwskich ponownie stwierdzono wójcika. Lęg nie został zaobserwowany, ale samiec intensywnie śpiewał przez 4 tygodnie. Wójcik (Phylloscopus trochiloides) zwany dawniej świstunką zielonawą to mały ptak wędrowny.

czytaj więcej ...

Warsztaty "Dojrzały Smak Przygody"

W ramach warsztatów pod tytułem "Dojrzały Smak Przygody" organizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zorganizowane zostaną trzy wycieczki dla uczestników warsztatów

czytaj więcej ...

Ochrona jerzyków w Trójmieście

W tym roku Trójmiejska Grupa Lokalna OTOP wraz z Gdańskim Oddziałem PZPK, czyli Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym podjęła szereg interwencji i działań w kierunku ochrony jerzyków gniazdujących na budynkach w Trójmieście.

czytaj więcej ...

"Wejherowskie ciekawostki"

3 sierpnia obyła się pierwsza z trzech zaplanowanych wycieczek dla emerytów, organizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w ramach projektu prowadzonego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej „Dojrzały Smak Przygody”.

czytaj więcej ...

Wzdłuż Swelini

W środę 10 sierpnia odbyła się kolejna wycieczka zorganizowana przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy pod hasłem "Wzdłuż Swelini"

czytaj więcej ...

Leśna wyprawa po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym z dziećmi z Caritas

Przy współpracy z Centrum Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży im. bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Gdańsku zorganizowano leśną wyprawę do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jej uczestnikami były dzieci ze świetlic gdańskiego Caritas.

czytaj więcej ...

Wycieczka "Lasy Sopockie"

17 sierpnia odbyła się kolejna wycieczka w ramach warsztatów "Dojrzały Smak Przygody" prowadzonych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku przy udziale, między innymi, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy i Trójmiejska Grupa Lokalna OTOP na festynie w Oliwie

10 września odbył się festyn zorganizowany przez Radę Dzielnicy Gdańsk - Oliwa. Nie zabrakło tam również stoiska Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

czytaj więcej ...

Konkurs fotograficzny "Drzewa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego"

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pod tytułem "Drzewa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego". Konkurs adresowany jest do miłośników przyrody i fotografii, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania.

czytaj więcej ...

Europejskie Dni Ptaków

1 i 2 października w całej Europie obchodzone są Europejskie Dni Ptaków. W Polsce akcję koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. W obchody tego ptasiego święta włącza się również Trójmiejski Park Krajobrazowy we współpracy z TGL OTOP.

czytaj więcej ...

„Lasy to życie – chrońmy je” – zajęcia edukacyjne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Tegoroczna akcja „Sprzątania Świata” na terenie Gdańska przebiegała pod hasłem „Lasy to życie – chrońmy je”. Przedsięwzięciu patronował Wydział Środowiska Urzędu Miasta w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Europejskie Dni Ptaków

W sobotę 1 października odbyły się ornitologiczne wycieczki otwarte zorganizowane przez Trójmiejski Park Krajobrazowy i TGL OTOP w ramach obchodów Europejskich Dni Ptaków.

czytaj więcej ...

O ptakach w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

27 października (czwartek) o godzinie 17.00, w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku - Oliwie odbędzie się kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

czytaj więcej ...

Akcja "Puszczyk"

20 października 2011 r. pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego uczestniczyli w dramatycznej, jednak zakończonej pełnym sukcesem akcji ratowania puszczyka.

czytaj więcej ...

Studenci historii poznawali tajemnice Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W ramach zajęć z krajoznawstwa i turystyki historycznej studenci Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego odwiedzili Trójmiejski Park Krajobrazowy.

czytaj więcej ...

Nasza przyszłość - Lepsza przyszłość

Dwudniowe warsztaty ekologiczne pod tym tytułem odbyły się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Organizatorem było Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Polskiej Cerekwi (powiat Kędzierzyn Koźle) przy współpracy z TPK.

czytaj więcej ...

Ochrona przyrody na obszarze leśnictwa Sopot

Dzięki współpracy z leśniczym l. Sopot – Panem Waldemarem Baranowskim w jednym z oddziałów na obszarze tego leśnictwa pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wyznakowali drzewa

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP

24 listopada odbyło się kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP poświęcone planowanej inwentaryzacji pluszcza zimującego na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny.

czytaj więcej ...

Wojewódzki Turniej Wiedzy Ekologicznej

W Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Gdańsku odbył się finał XXXII Wojewódzkiego Turnieju Wiedzy Ekologicznej. Organizatorem imprezy był Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i

czytaj więcej ...

Konkurs fotograficzny „Drzewa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”

W siedzibie TPK rozstrzygnięto konkurs fotograficzny, którego głównymi bohaterami były parkowe drzewa. O dużym zainteresowaniu tematem świadczy ponad 100 nadesłanych prac.

czytaj więcej ...

Nowy gatunek grzyba w TPK

Nowy gatunek grzyba z rodzaju Łysiczka został stwierdzony na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP

Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP, które odbędzie się 17.01.2012 o godzinie 17.00 w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy ulicy Polanki 51 w Gdańsku - Oliwie.

czytaj więcej ...

Nowy użytek ekologiczny na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W grudniu 2011 roku uchwałą Rady Gminy Szemud został utworzony nowy użytek ekologiczny "Okuniewskie Łąki". Jego powołanie było możliwe dzięki zaangażowaniu pracowników i sympatyków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

czytaj więcej ...

Zimowe Ptakoliczenie

28 i 29 stycznia Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje ogólnopolską imprezę pod hasłem "Zimowe Ptakoliczenie". W akcję tę włącza się również Trójmiejski Park Krajobrazowy.

czytaj więcej ...

Olimpiada Biologiczna z Parkiem w tle

W drugiej połowie stycznia odbyły się Eliminacje Okręgowe XLI Olimpiady Biologicznej. W naszym okręgu do rozwiązywania testu przystąpiło 104 uczniów. Komisja oceniała także prace badawcze przygotowane przez uczniów biorących udział w eliminacjach.

czytaj więcej ...

Obserwacje ptaków w czasie "Zimowego Ptakoliczenia"

W ramach „Zimowego Ptakoliczenia” – ogólnopolskiej akcji liczenia ptaków w parkach i ogrodach organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków , Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z Trójmiejską Grupą Lokalną OTOP zorganizował dwie wycieczki

czytaj więcej ...

O ptakach w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

We wtorek 21 lutego odbędzie się kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP. Na spotkaniu mgr Katarzyna Stępniewska ze Stacji Badania Wędrówek Ptaków UG przedstawi prezentację "Wiosenna przyroda krymskiego stepu - ptaki, krajobrazy i ludzie

czytaj więcej ...

Kolejne stwierdzenie włochatki (Aegolius funereus) na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W czasie inwentaryzacji ptaków prowadzonej w leśnictwie Przetoczyno i Kamień na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego stwierdzono występowanie rzadko spotykanego w parku gatunku sowy – włochatki.

czytaj więcej ...

O pliszce górskiej na kolejnym spotkaniu TGL OTOP

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odbędzie się 20 marca (wtorek) o godzinie 17.00 w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy ulicy Polanki 51 w Gdańsku - Oliwie.

czytaj więcej ...

„Osobliwości Pomorskiego Krajobrazu”

W Szkole Podstawowej nr 38 na gdańskim osiedlu Niedźwiednik odbyła się debata krajobrazowa, stanowiąca pierwszy etap międzyszkolnego projektu edukacyjnego „Osobliwości Pomorskiego Krajobrazu”.

czytaj więcej ...

Sowy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w prasie

W sobotę 17 marca w dodatku ekologicznym Dziennika Bałtyckiego pod tytułem "Ekologia na co dzień" ukazał się obszerny artykuł przybliżający różnorodność gatunkową i biologię sów występujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

czytaj więcej ...

Zakończenie inwentaryzacji pluszcza w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie

W sezonie zimowym 2011/2012 członkowie i sympatycy Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP we współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przeprowadzili inwentaryzację zimujących pluszczy podgatunku nominatywnego Cinclus cinclus cinclus.

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP

Kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków odbędzie się 17 kwietnia (wtorek) o godzinie 17.00 w siedzibie TPK (ul. Polanki 51, Gdańsk).

czytaj więcej ...

Kolejny użytek ekologiczny na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Pod koniec marca został utworzony kolejny użytek ekologiczny na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. 21 marca Rada Gminy Wejherowo podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego „Łąka nad Zagórską Strugą”.

czytaj więcej ...

"Drzewko za makulaturę"

Dwadzieścia pięć ton zebranej makulatury i około pięć tysięcy wydanych sadzonek to efekt tegorocznej akcji „Drzewko za makulaturę”.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na Olimpiadzie Ekologicznej w Gdańsku

W dniu 21 kwietnia w gmachu Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się Olimpiada Ekologiczna, na której pracownik TPK przedstawił prezentację pod tytułem "Sowy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego".

czytaj więcej ...

Na pomoc jerzykom ....

Dzięki współpracy Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie wywieszono kolejne budki lęgowe dla jerzyków.

czytaj więcej ...

Konkurs wiedzy "Chronimy krajobraz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego"

26 kwietnia odbył się konkurs wiedzy pod hasłem „Chronimy krajobraz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”. Był to już czwarty konkurs wiedzy zorganizowany przy bliskiej współpracy ze Szkołą Podstawową nr 8 w Sopocie.

czytaj więcej ...

"Drzewko za oponę"

Dobiegła końca XII Akcja Ekologiczna „Drzewko za oponę”. Organizatorem akcji był Klub Dżentelmena Szos, przy współpracy z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Wycieczka ornitologiczna w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Trójmiejska Grupa Lokalna OTOP zaprasza na wycieczkę ornitologiczną po Lasach Oliwskich Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wycieczka odbędzie się 20 maja (niedziela).

czytaj więcej ...

Dzień Samorządowca w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Dzień Samorządowca w plenerze był okazją do zapoznania pracowników samorządu z wybranymi walorami przyrodniczymi i kulturowymi TPK oraz problemami związanymi z jego funkcjonowaniem na skraju dużej aglomeracji miejskiej.

czytaj więcej ...

"Turystyczna Majówka w Parku"

Tegoroczna Turystyczna Majówka w Parku odbywała się na osiedlu Brodwino, położonym na granicy Sopotu z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym. Pretekstem do spotkania był także obchodzony jednocześnie Europejski Dzień Sąsiada.

czytaj więcej ...

Fascynujący świat roślin

Na terenach Centrum Hevelianum w Gdańsku odbyła się I Edycja Międzynarodowej Akcji „Fascynujący świat roślin”. Organizatorem imprezy był Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii.

czytaj więcej ...

Budki lęgowe i karmniki w Urzędzie Miasta Gdyni

28 maja w Urzędzie Miasta Gdyni odbyło się wręczenie nagród dla najlepszych konstruktorów budek lęgowych i karmników dla ptaków. W czasie finału konkursu pracownik TPK przedstawił prezentację poświęconą zasadom prawidłowego konstruowania i rozwieszania bu

czytaj więcej ...

Międzyszkolny Projekt Ekologiczny „Osobliwości Pomorskiego Krajobrazu”.

Dobiegł końca projekt „Osobliwości Pomorskiego Krajobrazu”, organizowany wspólnie przez Szkołę Podstawową nr 17 w Gdańsku i Trójmiejski Park Krajobrazowy.

czytaj więcej ...

Dziedzictwo przyrodnicze Gdańska

Sesja Przyrodnicza, której organizatorem była Liga Ochrony Przyrody w Gdańsku odbyła się w Gimnazjum nr 19 – siedzibie współorganizatora imprezy.

czytaj więcej ...

Dojrzały smak przygody

„Dojrzały smak przygody” to tytuł wakacyjnych warsztatów dla emerytów i seniorów organizowanych przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Tradycyjnie już do organizacji imprezy włączył się Trójmiejski Park Krajobrazowy prowadząc wycie

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja awifauny użytku ekologicznego „Śmieszka w Bojanie” na obszarze otuliny TPK

W maju i czerwcu przeprowadzono liczenie mew śmieszek oraz innych, rzadszych gatunków ptaków wodnych gniazdujących na obszarze kolonii śmieszek w gminie Bojano w pobliżu Głodowa.

czytaj więcej ...

Kolejna wycieczka w ramach projektu "Dojrzały smak przygody"

W środę 25 lipca odbyła się kolejna wycieczka po terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w ramach projektu realizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod tytułem "Dojrzały smak przygody"

czytaj więcej ...

"Dojrzały smak przygody" na pograniczach

Kolejna wycieczka z seniorami zaczęła się przy… meczecie. To już tradycyjne miejsce spotkań z uczestnikami zajęć terenowych w Dolinie Samborowo. Najpierw było więc kilka słów o wielokulturowości dzisiejszego Gdańska.

czytaj więcej ...

Leśna eskapada

W środę 22 sierpnia odbyła się kolejna wycieczka w ramach projektu „Dojrzały smak przygody” pod przewodnictwem pracownika Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Zainteresowanie było ogromne – pojawiło się przeszło 60 osób.

czytaj więcej ...

Kolejne budki lęgowe w Lasach Oliwskich

27 sierpnia w Lasach Komunalnych w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego rozwieszono kolejne budki lęgowe dla drobnych ptaków wróblowych.

czytaj więcej ...

Ścieżka przyrodnicza w Dolinie Samborowo ponownie oznakowana

Ukończono naprawę i uzupełnienie oznakowania ścieżki przyrodniczej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Dolinie Samborowo (Lasy Oliwskie – południowy kompleks TPK).

czytaj więcej ...

Kontrola stanowiska maliny moroszki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

4 września pracownicy TPK przeprowadzili badania terenowe w leśnictwie Sopieszyno. W trakcie prac skontrolowano, między innymi, jedyne w parku stanowisko ściśle chronionego gatunki flory: maliny moroszki (Rubus chamaemorus).

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP

11 września (wtorek) odbędzie kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP ściśle współpracującej z gdańskim oddziałem Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym.

czytaj więcej ...

Europejskie Dni Ptaków

Trójmiejska Grupa Lokalna OTOP i Trójmiejski Park Krajobrazowy zapraszają na otwartą wycieczkę ornitologiczną z okazji Europejskich Dni Ptaków.

czytaj więcej ...

Studenci historii poznawali tajemnice Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W ramach zajęć z krajoznawstwa i turystyki historycznej studenci Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego odwiedzili Trójmiejski Park Krajobrazowy.

czytaj więcej ...

Ku czci dr Alfonsa Sikory.

W piątek 26.10.2012 przy budynku Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, przy ulicy Jaśkowa Dolina 59 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej dr Alfonsowi Sikorze.

czytaj więcej ...

Wyniki inwentaryzacji pliszki górskiej (Motacilla cinerea) w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W tym tygodniu podsumowano wyniki inwentaryzacji populacji lęgowej pliszki górskiej w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i jego bezpośrednim sąsiedztwie.

czytaj więcej ...

Poprzez trzy wieże – 158. rajd pieszy Duszpasterstwa Akademickiego „Na Czarnej” w Gdańsku

W sobotę, 20 października 2012 r., po ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego poprowadzony został 158. rajd pieszy, zorganizowany przez grupę turystyczną Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Na Czarnej” w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP

Trójmiejska Grupa Lokalna Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy zapraszają na kolejne spotkanie członków Grupy OTOP i wszystkich miłośników ptaków.

czytaj więcej ...

Pluszcze już przyleciały

Na początku listopada w bezpośrednim sąsiedztwie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na potoku o biblijnej nazwie Cedron pojawiły się pluszcze (Cinclus cinclus). Ptaki tego gatunku co roku przylatują na polskie wybrzeże z południowej Skandynawii

czytaj więcej ...

Fauna Tanzanii na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP

We wtorek 18 grudnia odbędzie się kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP. Spotykamy się o godzinie 17.00 w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

czytaj więcej ...

Konkurs fotograficzny "Krajobrazy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego" rozstrzygnięty

W siedzibie TPK rozstrzygnięto tradycyjny, coroczny konkurs fotograficzny. Ponieważ mijający rok ogłoszony został Rokiem Krajobrazów Pomorza, tematem przewodnim konkursu były krajobrazy naszego parku.

czytaj więcej ...

Wielkie Korepetycje z Historii – Ekologia

W auli Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego odbył się cykl spotkań z niezależnymi działaczami z lat osiemdziesiątych. Organizatorem spotkania było Niezależne Zrzeszenie Studentów.

czytaj więcej ...

Wiosenne obchody XXXV-lecia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W dniach 23 – 28 maja odbyła się wiosenna część obchodów XXXV-lecia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który został utworzony w 1979 roku, jako jeden z pierwszych w naszym kraju.

czytaj więcej ...

XXXV - lecie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Rozpoczęła się kampania medialna związana z XXXV - leciem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej ...

UWAGA! KONKURS!

czytaj więcej ...

"Drzewko za oponę"

Dobiegła końca XIV edycja akcji ekologicznej „Drzewko za oponę”. Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest Klub Kulturalnego Kierowcy – Fundacja Motoryzacyjna przy wsparciu firm zajmujących się motoryzacją, organizacji ekologicznych oraz Trójmiejskiego Park

czytaj więcej ...

Międzynarodowe Dni Ptaków Wędrownych

10 i 11 maja w Kuźnicy na Półwyspie Helskim odbyły się obchody Międzynarodowych Dni Ptaków Wędrownych, w ramach których Fundacja Akcji Bałtyckiej (programu naukowego realizowanego przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego) zorganizowała

czytaj więcej ...

Konkurs wiedzy "Osobliwości przyrody rezerwatów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego"

25 kwietnia odbył się konkurs wiedzy pod tytułem „Osobliwości przyrody rezerwatów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”. Temat konkursu był stosunkowo trudny i zawężony do konkretnych czterech obiektów objętych ochroną rezerwatową.

czytaj więcej ...

Szkolenie ornitologiczne w Zielonej Szkole w Schodnie

W dniach 27 – 29 kwietnia odbyło się szkolenie ornitologiczne z zakresu monitoringu ptaków wodno-błotnych prowadzone przez Dariusza Ożarowskiego – ornitologa z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odbędzie się tym razem 21 marca (piątek) o godzinie 17.00 w siedzibie Rady Osiedla Oliwa przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 10 w Gdańsku - Oliwie.

czytaj więcej ...

Kontynuacja projektu ochrony płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W sobotę 8 marca w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego został ustawiony tymczasowy płotek, mający stanowić zabezpieczenie dla płazów w okresie ich masowej migracji do miejsc rozrodu.

czytaj więcej ...

Ochrona czynna płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W związku z szybko nadchodzącą wiosną pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego podjęli działania mające na celu ochronę płazów w okresie ich masowej wędrówki do miejsc rozrodu.

czytaj więcej ...

Bliskie spotkania z ptakami przy siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W sobotę (15 lutego) Trójmiejska Grupa OTOP przy współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym zorganizowała pokazy obrączkowania ptaków łapanych w siatkę ornitologiczną.

czytaj więcej ...

Afryka Południowa na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odbędzie się 18 lutego (wtorek) o godzinie 17.00 w siedzibie Rady Osiedla Oliwa przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 10 w Gdańsku - Oliwie.

czytaj więcej ...

Eliminacje Okręgowe XLIII Olimpiady Biologicznej

W dniu 25 stycznia 2014 roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się Eliminacje Okręgowe XLIII Olimpiady Biologicznej. W naszym okręgu do pisania testu przystąpiło 25 uczniów.

czytaj więcej ...

Ornitologiczna ciekawostka w Lasach Oliwskich

W Dolinie Powagi (w pobliżu kuźni wodnej) obserwowano dzięcioła średniego (Dendrocopos medius). Jest to gatunek dzięcioła bardzo rzadko spotykanego w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej ...

Zapraszamy na Zimowe Ptakoliczenie

25 i 26 stycznia br. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje po raz kolejny Zimowe Ptakoliczenie – wielką „ptasią” imprezę, której celem jest poznanie różnorodności i liczebności ptaków zimujących w naszym kraju.

czytaj więcej ...

Ptaki gór na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

We wtorek 14 stycznia odbędzie się kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, współpracującej blisko z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym.

czytaj więcej ...

Rusza VII Międzynarodowy Spis Bociana Białego

W dniach 1 - 15 lipca bieżącego roku w całym kraju wykonane zostaną kontrole terenowe w ramach VII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego. W województwie pomorskim prace koordynuje pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - Dariusz Ożarowski.

 

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W maju i czerwcu przeprowadzono inwentaryzację gągołów (Bucephala clangula) gniazdujących na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

Bocian biały na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny

czytaj więcej ...

Kontrola stanowiska maliny moroszki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W połowie września pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dokonali corocznej kontroli jedynego znanego na terenie Parku stanowiska maliny moroszki (Rubus chamaemorus). Roślina ta jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, zamieszczona jest także w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin jako gatunek zagrożony wyginięciem.

czytaj więcej ...

Obchody XXXV - lecia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Trójmiejski Park Krajobrazowy powstał w 1979 roku, jako jeden z pierwszych w Polsce. 23 i 24 września b. r. odbyły się oficjalne obchody XXXV - lecia naszego Parku. Pierwszego dnia w Urzędzie Miasta Gdańska zorganizowana została konferencja poświęcona walorom przyrodniczym, ich ochronie oraz zagrożeniom, gospodarce leśnej prowadzonej na obszarze Parku oraz problemom zagospodarowania przestrzennego obszaru Parku i otuliny.

 

czytaj więcej ...

Kolejny numer Gawrona

Ukazał sie właśnie kolejny numer "Gawrona" - kwartalnika Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Od drugiego tegorocznego numeru pismo wydawane jest wyłącznie w wersji elektronicznej.

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Flora i fauna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego".

 

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

czytaj więcej ...

Nowy pomnik przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na Targach Recyklingu i Ekologii Re:Miasto 2014

W dniach 23 i 24 października pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział w Targach Recyklingu i Ekologii Re: Miasto 2014. Stoisko Parku było bardzo licznie odwiedzane przez uczniów, młodzież oraz osoby dorosłe.

czytaj więcej ...

Szkolny Dzień Drzewa

Szkoła Podstawowa nr 17 w Gdańsku przy współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym zorganizowała pierwszy „Szkolny Dzień Drzewa”. Uroczystość mogła się odbyć dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów szkoły, którzy sami zebrali pieniądze na zakup drzew.

 

czytaj więcej ...

O gołębiach i czaplach na kolejnym spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Tym razem na spotkaniu usłuszymy dużo nowych wieści z życia gołębi - członkowie Grupy przygotowali prezentację pod tytułem "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o gołębiach, ale nie mieliście kogo zapytać".

 

czytaj więcej ...

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki?

Późna jesień to zazwyczaj pora, gdy placówki dydaktyczne Trójmiasta zwracają się z prośbą o poprowadzenie zajęć dla ich wychowanków dotyczących prawidłowego dokarmiania ptaków w środowisku miejskim.

 

czytaj więcej ...

„Harce Prezesa” z okazji 35 − lecia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z Pomorskim Klubem Orientacji „Harpagan” zaprasza na „Harce Prezesa”- jedną z największych imprez na orientację w województwie pomorskim.

Impreza Pomorskiego Klubu Orientacji odbędzie się 19 grudnia na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który jest jednocześnie współorganizatorem marszów.

 

czytaj więcej ...

Konkurs fotograficzny „Flora i fauna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego” rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto doroczny, tradycyjny już konkurs fotograficzny organizowany przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Tematem przewodnim konkursu była flora i fauna Parku.

 

czytaj więcej ...

Pierwszy pluszcz już w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Wczoraj (14 grudnia), w Dolinie Zagórskiej Strugi, blisko granicy TPK wypatrzono pierwszego osobnika pluszcza, który przyleciał do nas na zimę, zapewne z dalekiej Skandynawii.

czytaj więcej ...

Mikołajkowy konkurs przyrodniczy „Parki krajobrazowe województwa pomorskiego”.

W gimnazjum nr 20 w Gdańsku odbył się konkurs wiedzy o pomorskich parkach krajobrazowych. Impreza, w której brało udział 21 trzyosobowych zespołów z gdańskich szkół odbywała się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku.

czytaj więcej ...

Konferencja dotycząca problemu ratowania raka szlachetnego na Pomorzu

czytaj więcej ...

Nocne marsze na orientację z okazji 35 - lecia Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z Pomorskim Klubem Orientacji „Harpagan” zorganizował „Harce Prezesa” - jedną z największych imprez na orientację w województwie pomorskim.   

Impreza Pomorskiego Klubu Orientacji odbyła się 19 grudnia na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który był jednocześnie współorganizatorem marszów.

czytaj więcej ...

Ptaki Spitsbergenu na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odbędzie się 22 stycznia (czwartek) w siedzibie Rady Dzielnicy Oliwa przy ulicy Opata Jacka Rybińskiego 10 w Gdańsku - Oliwie o godzinie 17.00.

 

czytaj więcej ...

Zasiedlenie budek lęgowych przez ptaki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w 2014 roku

Udało się zakończyć kontrolę, czyszczenie i ewentualną naprawę wszystkich budek lęgowych rozwieszonych przez pracowników Parku na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie na obszarze TPK znajduje się 46 budek różnego typu, w tym:

 

czytaj więcej ...

Zimowe Ptakoliczenie po raz kolejny

Przed nami kolejne Zimowe Ptakoliczenie. To coroczna akcja edukacyjna organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, w której każdy może zanotować, ilu przedstawicieli i jakie gatunki ptaków odwiedzają karmnik, ogród, skwer przed blokiem lub okoliczny park.

 

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na XLIV Olimpiadzie Biologicznej

Na to pytanie mieli okazję odpowiedzieć sobie organizatorzy i uczestnicy Eliminacji Okręgowych XLIV Olimpiady Biologicznej, które odbyły się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

 

czytaj więcej ...

Jak prawidłowo dokarmiać ptaki?

Zimą, gdy spada temperatura i dni robią się coraz krótsze, chętnie pomagamy ptakom, dokarmiając je w przydomowych karmnikach. O tym, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, aby nasze działania nie przyniosły efektów odwrotnych do zamierzonych, dowiedziały się dzieci z czwartej klasy SP 81 w Gdańsku - Osowie.

 

czytaj więcej ...

Liczenie nietoperzy zimujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Co roku na terenie województwa pomorskiego odbywają się liczenia nietoperzy, prowadzone przez członków Studenckiego Koła Chiropterologicznego „Salamandra” działającego przy Uniwersytecie Gdańskim.

 

czytaj więcej ...

Zimujące pluszcze w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i sąsiedztwie

Zakończono prace inwentaryzacyjne, których celem było poznanie liczebności zimujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).

 

czytaj więcej ...

Czynna ochrona płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W ramach czynnej ochrony płazów zakończono ustawianie specjalnych płotków zabezpieczających przed wtargnięciem płazów na drogi i parkingi na obszarze osiedla Sokółka I w Gdyni oraz w rejonie miejscowości Wyspowo.

czytaj więcej ...

Konkurs „Trójmiejskie ścieżki przyrodnicze" rozstrzygnięty!

22 kwietnia odbył się finał konkursu wiedzy pod tytułem „Trójmiejskie ścieżki przyrodnicze (Dolina Samborowo, Lasy Chylońskie, Sopocka ścieżka turystyczno – przyrodnicza)".

Był to kolejny konkurs zorganizowany dzięki współpracy Samorządowej Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

Szkolenie ornitologiczne w Zaborskim Parku Krajobrazowym

W dniach 26-29 kwietnia odbyło się w Charzykowych kolejne szkolenie ornitologiczne pod tytułem „Inwentaryzacja populacji lęgowej gągoła (Bucephala clangula) na obszarze Jeziora Charzykowskiego”, które poprawadził Dariusz Ożarowski - ornitolog z Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Szkolenie to było kontynuacją szkoleń poświęconych metodyce monitoringu różnych gatunków ptaków, które prowadzone były w 2013 i 2014 roku.

czytaj więcej ...

VII Międzynarodowy Spis Bociana Białego (VII MSBB) w województwie pomorskim

W lipcu w 2014 roku przeprowadzono prace inwentaryzacyjne w ramach VII MSBB. W województwie pomorskim  prace koordynowane były przez Dariusza Ożarowskiego pracownika Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz lidera Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

W prace terenowe zaangażowało się 43 wolontariuszy, którzy skontrolowali 74 gminy (ze 123), co stanowi około 60% gmin w naszym województwie.

czytaj więcej ...

Kolejna edycja "Drzewko za oponę"

W sobotę 25.04 odbyła się piętnasta edycja popularnej akcji ekologicznej „Drzewko za oponę”.  Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest „Klub Kierowcy Kulturalnego” w Gdańsku. W tym roku po raz pierwszy akcja dotarła do Gdyni. Zbierano opony w Zespole Szkół Architektury Krajobrazu w Gdańsku-Oliwie, siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku i w Technikum Mechanicznym w Gdyni.

czytaj więcej ...

Herpetolodzy z całej Polski w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeża” był organizatorem VIII Spotkania Herpetologów Polskich Ogrodów Zoologicznych. Pierwszy dzień uczestnicy spotkania spędzili na przedstawianiu specjalistycznych prezentacji. Kolejny dzień – terenowy, zaplanowany został we współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na Światowym Dniu Ptaków Wędrownych

W dniach 9 i 10 maja w wielu krajach obchodzony był Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. W Polsce organizatorem dwudniowej imprezy edukacyjnej, która odbyła się z tej okazji w okolicach Kuźnicy na Półwyspie Helskim była Fundacja Akcji Bałtyckiej oraz Nadmorski Park Krajobrazowy.

 

czytaj więcej ...

Jak ochronić wartości przyrodnicze jezior lobeliowych?

11 maja odbyło się spotkanie terenowe w rezerwacie przyrody „Pełcznica” w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, będące kolejnym spotkaniem, zorganizowanym w ramach projektu „Program kompleksowej ochrony jezior lobeliowych w Polsce. Etap 1. Podstawy, modelowe rozwiązania”. Projekt realizowany jest przez Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Gdańskiego i Pracownią Przyrodniczą Pro Natura Pro Homini.

czytaj więcej ...

Czynna ochrona płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym – podsumowanie

W bieżącym roku pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wraz z zaprzyjaźnionymi wolontariuszami ponownie zaangażowali się w czynną ochronę płazów na terenie parku i otuliny. Podobnie jak w latach ubiegłych, na czas wiosennej masowej migracji płazów do miejsc rozrodu ustawione zostały dwa okresowe płotki ochronno-naprowadzające: jeden na terenie osiedla Sokółka I w Gdyni, w strefie styku osiedla i lasu, drugi natomiast przy północnym krańcu jeziora Wyspowo, przy drodze Nowy Dwór Wejherowski – Gniewowo.

 

czytaj więcej ...

Monitoring populacji lęgowej gągoła na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W kwietniu, maju i na początku czerwca bieżącego roku pracownicy TPK wykonali kontrole w ramach prowadzonego od dwóch lat w północnym kompleksie Parku monitoringu gągoła (Bucephala clangula). Skontrolowano wszystkie (15) zbiorniki wodne stosując metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydaną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

 

czytaj więcej ...

Coroczna kontrola stanowiska maliny moroszki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W drugiej połowie lipca pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili kontrolę jedynego znanego na terenie parku stanowiska maliny moroszki (Rubus chamaemorus). Gatunek ten w Polsce uznawany jest za relikt glacjalny, podlega także ścisłej ochronie.

 

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Mój Trójmiejski Park Krajobrazowy”. 

Liczymy na zdjęcia ulubionych, ukochanych i najczęściej odwiedzanych przez Państwa miejsc w TPK.  Zachęcamy także do dołączenia do zdjęć informacji z krótkim uzasadnieniem, dlaczego akurat te miejsca należą do Państwa ulubionych. Uzasadnienia nie będą dodatkowo oceniane.

 

czytaj więcej ...

25 i 26 września - DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

Serdecznie zapraszamy na Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, które obchodzone będą 25 i 26 września (piątek i sobota) !

czytaj więcej ...

Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w obiektywie fotograficznym

W dniach 25 – 26.09 odbyły się pierwsze Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Impreza cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców Trójmiasta. Informacja o imprezie znalazła się między innymi na stronie Trojmiasto.pl, a także informowało o niej Radio Gdańsk. Wstępnie szacujemy, że pierwszego dnia wzięło w niej udział około 600 uczniów z trójmiejskich szkół.

 

czytaj więcej ...

Po sąsiedzku, czyli 35 lat Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Nareszcie udało się przeprowadzić zaległe i długo odkładane nasze urodzinowe spotkanie z dziećmi biorącymi udział w Międzyszkolnym Projekcie Edukacyjnym. Spełniło się przy okazji stare powiedzenie, że jak się na coś bardzo długo czeka i to w końcu nadejdzie to smakuje wybornie. Nie inaczej było tym razem.

 

czytaj więcej ...

Zimowisko nietoperzy w TPK zabezpieczone

Parę dni temu zakończono wykonywany pod nadzorem Akademickiego Koła Chiropterologicznego Polskiego Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra" w Gdańsku ostatni etap remontu obiektu, stanowiącego zimowisko nietoperzy na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

Mikołajkowy konkurs przyrodniczy „Było sobie skrzydło”

W Gimnazjum nr 20 w Gdańsku odbył się tradycyjny „Przedświąteczny mix naukowy” o tematyce przyrodniczej. Impreza, w której brały udział trzyosobowe zespoły z gdańskich szkół odbywała się pod patronatem Kuratorium Oświaty w Gdańsku i honorowym patronatem Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku. Trójmiejski Park Krajobrazowy były jednocześnie fundatorami nagród w konkursie.

 

czytaj więcej ...

W Nadleśnictwie Wejherowo o czynnej ochronie raka szlachetnego

W siedzibie Nadleśnictwa Wejherowo odbyła się prezentacja i szkolenie w ramach projektu „Czynna ochrona raka szlachetnego w jeziorach Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych”. Projekt realizowany przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku przy współpracy z Uniwersytetem Szczecińskim uzyskał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

czytaj więcej ...

Konkurs fotograficzny "Mój Trójmiejski Park Krajobrazowy"

Blisko sto prac wpłynęło na konkurs fotograficzny „Mój Trójmiejski Park Krajobrazowy”. W tym roku po raz pierwszy poprosiliśmy też uczestników konkursu o kilka zdań wyjaśnienia, dlaczego akurat miejsca przedstawione na zdjęciach są ich ulubionymi.

 

czytaj więcej ...

Pluszcze zawitały do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Jak co roku, w grudniu i styczniu pojawiły się na obszarze Parku i w jego sąsiedztwie pluszcze (Cinclus cinclus) – jedyne nurkujące ptaki z rzędu wróblowych.

 

czytaj więcej ...

Zasiedlenie budek lęgowych w TPK w 2015 roku

Zakończono kontrolę, czyszczenie i naprawę wszystkich (46) budek lęgowych dla ptaków, rozwieszonych przez pracowników Parku na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie !!!

Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie zapraszają uczniów klas IV – VI szkół podstawowych i klas I gimnazjów do udziału w konkursie "Chronimy przyrodę w Lasach Oliwskich (TPK) – rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne i pomniki przyrody".

 

czytaj więcej ...

Liczenie nietoperzy zimujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Na początku lutego pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mieli okazję uczestniczyć w corocznej kontroli zimowisk nietoperzy, przeprowadzonej przez członków Akademickiego Koła Chiropterologicznego PTOP ,,Salamandra".

czytaj więcej ...

Na pomoc bocianom!

Jedno z najstarszych (i tym samych największych) gniazd bociana białego w okolicy Trójmiasta znajdowało się w miejscowości Dobrzewino koło Chwaszczyna.

 

czytaj więcej ...

Na pomoc płazom!

Na obszarze leśnictwa Marianowo (dawniej Wyspowo) w Trójmiejkim Parku Krajobrazowym ustawiony został specjalny płotek naprowadzający płazy do przepustu pod drogą gruntową z Wyspowa do Nowego Dworu Wejherowskiego.

Miejsce to w 2009 roku zostało rozpoznane jako obszar znacznej śmiertelności płazów, powodowanej rozjeżdżaniem przez samochody osobników podążających na rozród w wodach jeziora Wyspowo i przylegających stawów.

 

czytaj więcej ...

Pomagamy płazom (również) w Gdyni

Osiedle Sokółka I w Gdyni (dzielnica Wiczlino) położone jest w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w bezpośrednim sąsiedztwie granicy Parku.

czytaj więcej ...

Konkurs "Chronimy przyrodę w Lasach Oliwskich"

20 kwietnia 2016 roku odbył się konkurs wiedzy o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmiało "Chronimy przyrodę w Lasach Oliwskich (TPK) – rezerwaty przyrody, użytki ekologiczne i pomniki przyrody".
Była to już XII edycja konkursu, poświęconego naszemu Parkowi, którego organizacja możliwa jest dzięki wieloletniej współpracy pracowników Parku ze Szkołą Podstawową z oddziałami integracyjnymi nr 8 im. jana Matejki w Sopocie.

 

czytaj więcej ...

Kolejna edycja akcji „Drzewko za Oponę”

W miniony weekend w Gdańsku odbyła się kolejna, XVI już edycja akcji „Drzewko za Oponę”. Organizatorem był jak zawsze Klub Kulturalnego Kierowcy. Opony można było wymienić w Technikum Architektury Krajobrazu w Gdańsku – Oliwie, oraz w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Akcja jest kontynuacją poprzednich edycji, podczas których zebrano ponad 50 ton zużytych opon.

czytaj więcej ...

Bioróżnorodność - poznaj by zachować!

Zapraszamy serdecznie na piknik oraz grę terenową organizowaną w ramach corocznej imprezy ekologicznej pod hasłem „Bioróżnorodność – poznaj by zachować!”.

20 maja (piątek) spotykamy się na terenie Zespołu pałacowo – parkowego w Kolibkach w Gdyni - Orłowie, a 21 maja (sobota) w Parku im. R. Reagana w Gdańsku (przy wejściu od ulicy Jana Pawła II).

Na pikniku mnóstwo stoisk z mnóstwem atrakcji.

Szczegółowy plan festynu znajduje się na stronie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska.

czytaj więcej ...

Konferencja "Trójmiejskie lasy - rozmawiajmy o przyszłości"

W imieniu organizatorów zapraszamy na koferencję pod tytułem:

"Trójmiejskie lasy - rozmawiajmy o przyszłości".

 

czytaj więcej ...

Ochrona rzadkich gatunków sów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

"Bezpieczne miejsca lęgowe dla sóweczki i włochatki na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego" to projekt realizowany przez Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING w partnerstwie z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym i we współpracy z Trójmiejską Grupą Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Projekt sfinansowany został przez "Fundusz dla przyrody".

 

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na EduPikniku w gdańskim ZOO

W ramach współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym Wybrzeża, Trójmiejski Park Krajobrazowy miał okazję czynnie uczestniczyć w odbywającej się na terenie Ogrodu plenerowej imprezie edukacyjnej, czyli w EduPikniku. Piknik odbywał się w ramach europejskiej kampanii „Co w trawie piszczy”, której celem jest przybliżenie lokalnej społeczności pojęcia bioróżnorodności a także umożliwienie poznania rodzimych gatunków roślin i zwierząt.

 

czytaj więcej ...

Pliszki górskie w Lasach Oliwskich policzone!

W 2016 roku przeprowadzono inwentaryzację populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea) na obszarze południowego kompleksu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i jego bezpośredniego sąsiedztwa.

Prace wykonane zostały przez członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków pod kierunkiem pracownika Parku. Skontrolowano wszystkie (10) potoki (w całości lub ich odcinki) w granicach południowego kompleksu Parku i jego sąsiedztwa.

 

czytaj więcej ...

Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział Zespołu w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza w dniach 16-17 września na Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

Wrażenia z Dni Otwartych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział Zespołu w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy zorganizował w dniach 16-17 września Dni Otwarte TPK.

Podczas pierwszego dnia festynu na posesji TPK swoje stoiska zaprezentowali: Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Nadleśnictwo Gdańsk, Miejski Ogród Zoologiczny w Gdańsku oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy.

 

czytaj więcej ...

Znowu pomagamy bocianom

Trójmiejski Park Krajobrazowy wraz z Trójmiejską Grupą OTOP ponownie interweniował w sprawie gniazda bociana białego, tym razem w miejscowości Łebno. Zarządca linii energetycznej zrzucił gniazdo bociana, zamontował platformę pod gniazdo, ale nie umieścił ponownie na niej materiału gniazdowego. Brak materiału znacznie zmniejsza szansę na powtórne zajęcie tego stanowiska przez bociany.

 

czytaj więcej ...

Pluszcze przybyły!

Do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, jak co roku, przyleciały już pluszcze (Cinclus cinclus) – wyjątkowe ptaki o wyjątkowych przystosowaniach do prowadzonego trybu życia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule, który ukazał się kwartalniku Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych „Gawron” w numerze 3/2013 (do pobrania).

 

czytaj więcej ...

„Krajobraz z drogą w tle” - konkurs fotograficzny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Koniec roku już tradycyjnie jest czasem rozstrzygnięć w organizowanym cyklicznie przez Trójmiejski Park Krajobrazowy konkursie fotograficznym. Tym razem temat konkursu był nieco nostalgiczny „Krajobraz z drogą w tle” - pozwalał na wykazanie fotograficznej i artystycznej inwencji oraz wymagał nieco odmiennego spojrzenia na Park.

 

czytaj więcej ...

Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Ukazało się właśnie nowe wydawnictwo TPK pod tytułem „Wędrówki po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Przewodnik”.

W zawierającej przeszło 30 stron publikacji opisano pięć tras wędrówek po północnym kompleksie Parku. Opisy zostały wzbogacone licznymi zdjęciami, a każda trasa została również przedstawiona na załączonej do opisu mapce.

 

czytaj więcej ...

Ochrona gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2016 roku pracownicy TPK w ramach prowadzenia czynnej ochrony populacji gągoła rozwiesili 12 specjalnych budek lęgowych. W konstrukcji budek przewidziano zabezpieczenia minimalizujące prawdopodobieństwo ich penetracji przez czworonożne drapieżniki, co w przypadku wykorzystania budek przez gągoły mogłoby skutkować stratami w lęgach.

 

czytaj więcej ...

Ochrona zbiorowisk leśnych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W ramach współpracy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego z Nadleśnictwem Gdańsk na wybranych powierzchniach przeznaczonych do prac rębnych (czyli tak zwanych powierzchniach manipulacyjnych) od 2016 roku prowadzone jest przez pracownika Parku znakowanie drzew do pozostawienia w trakcie prac leśnych. Działania te realizowane są w najcenniejszych (i z reguły najstarszych) wydzieleniach leśnych.

 

czytaj więcej ...

Zimowe liczenie nietoperzy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Minął luty, który według danych klimatycznych, jest najbardziej śnieżnym miesiącem roku. W otulonym śniegiem świecie, w piwniczkach i przepustach, zimują nietoperze. Robią to, ponieważ wszystkie krajowe gatunki odżywiają się owadami - pokarmem trudno dostępnym zimą.

 

czytaj więcej ...

Chronimy płazy w Gdyni

W tym roku kontynuujemy działania ochrony czynnej płazów na gdyńskim osiedlu Sokółka. To już piąty rok naszej aktywności w tym zakresie na obszarze tego osiedla.

 

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy

Trójmiejski Park Krajobrazowy i Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 8 w Sopocie zapraszają do udziału w konkursie wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”.

Tegoroczny konkurs to już kolejna edycja konkursów, organizowanych wspólnie z „Zieloną Ósemką”- szkołą, z którą pracownicy Parku współpracują już od kilkunastu lat.

 

czytaj więcej ...

Rozpoczęcie „płaziego” sezonu w Wyspowie

Wraz z nadejściem kalendarzowej wiosny i pojawieniem się cieplejszych dni rozpoczęła się aktywność płazów. Po okresie zimowego spoczynku opuszczają one kryjówki i rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu dogodnych miejsc do rozrodu. Niestety w tym okresie są szczególnie zagrożone – wiele płazów ginie wiosną na drogach pod kołami samochodów.

 

czytaj więcej ...

Ochrona dziuplaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2016 roku wśród skontrolowanych budek lęgowych (37) zasiedlonych przez ptaki zostało 28 sztuk. Trzy z nich zostały wykorzystane dwukrotnie w sezonie lęgowym i to przez różne gatunki ptaków.

W dwóch budkach gniazdowały gągoły, w 22 – sikory (bogatki lub modraszki), w trzech budkach lęgi odbyły kowaliki, w dwóch – pliszki górskie. Dwie budki wykorzystywane były jako noclegowisko przez ptaki, w tym przez dzięcioły duże.

 

czytaj więcej ...

„Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” - rozstrzygnięcie konkursu

20 kwietnia odbył się finał konkursu wiedzy pod tytułem „Fauna i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”. Organizatorami konkursu był Park oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie.

W konkursie wzięło 20 uczestników z 8 placówek dydaktycznych Trójmiasta (szkół podstawowych i I klas gimnazjów).

 

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W tegorocznym sezonie lęgowym w północnym kompleksie Parku (i w jego bezpośrednim sąsiedztwie) wykonywana jest inwentaryzacja populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea).

Pliszka górska należy do gatunków zamieszkujących wartkie potoki górskie oraz potoki o podobnym charakterze zlokalizowane na nizinach – o bardzo wartkim nurcie, dobrze natlenione oraz często o stosunkowo dużym spadku wód

 

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na Leśnym Festynie Edukacyjnym

10 czerwca braliśmy udział, jako partnerzy imprezy, w Leśnym Festynie Edukacyjnym organizowanym przez Lasy Państwowe w Gdyni.

Stoisko Parku poświęcone było różnorodności gatunkowej płazów i gadów występujących w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym oraz zabiegom czynnej ochrony płazów realizowanym przez pracowników Parku.

 

czytaj więcej ...

Sobota z esperanto w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

czytaj więcej ...

Święto esperantystów w sopockich lasach

Setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa i dziewięćdziesiąt lat od wielkiego zjazdu esperantystów w Gdańsku były okazją do zorganizowania święta miłośników tego języka.

Uroczystości odbyły się w Dolinie Świemirowskiej, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, przy kamieniu i dębie esperantystów.

 

czytaj więcej ...

Pomorskie Dni Energii

W tym roku odbywa się 7. edycja Pomorskich Dni Energii. To jedno z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce. W całym regionie przygotowywanych jest szereg wydarzeń, konferencji i spotkań. 15 września 2017 roku godz. 10:00 – 18:00 odbędzie się Dzień Otwarty w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przy ul. Rybaki Górne 8.

 

czytaj więcej ...

Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego


Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy

zaprasza w dniach 29.09 i 30.09. 2017 roku na:

DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

 

czytaj więcej ...

Coroczna kontrola stanowisk maliny moroszki i wielosiłu błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Każdego roku w sezonie letnio-jesiennym pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dokonują kontroli stanowisk wybranych, szczególnie cennych gatunków roślin, rzadkich na terenie Parku. Między innymi kontrolą objęte są malina moroszka i wielosił błękitny. Obydwa te gatunki podlegają w Polsce ochronie ścisłej. Celem kontroli jest oszacowanie liczby osobników na stanowiskach oraz dokonanie oglądu w celu stwierdzenia ewentualnych zagrożeń.

czytaj więcej ...

Konkurs fotograficzny "Życie śródleśnych łąk Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego"


Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym pod tytułem „Życie śródleśnych łąk Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”.

Na zdjęciach, zgodnie z tytułem konkursu, powinien pojawić się temat związany z życiem śródleśnych łąk z obszaru naszego Parku. Liczymy na zdjęcia przedstawiające florę, faunę lub innych ciekawy aspekt tych siedlisk przyrodniczych.

czytaj więcej ...

Kochasz pomorskie krajobrazy? Zrób zdjęcie i wygraj 700 zł. Konkurs z okazji Dnia Krajobrazu 2017

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego ogłosił konkurs fotograficzny „Krajobrazy !Pomorskie" dla wszystkich miłośników naszego województwa i jego przyrody. Zdjęcia można przesyłać do 9 listopada 2017 r.

 

czytaj więcej ...

Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego - działo się!

Tegoroczne Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego były bardzo nietypowe. Od kilku lat pierwszy dzień imprezy odbywał się w ogrodzie przy siedzibie Parku. Teraz, w związku z trwającą na naszej działce budową, musieliśmy szukać nowego miejsca. Pomocną dłoń podał nam współpracujący od lat Gdański Ogród Zoologiczny. Nowa lokalizacja wśród zieleni i masy wszelkich zwierząt okazała się "strzałem w dziesiątkę". Do nowych warunków dostosowała się także pogoda.

czytaj więcej ...

Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym – spacer krajobrazowy

Data: 20 października 2017 rok

Temat: Ochrona przyrody i krajobrazu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w strefie styku Parku i Aglomeracji Trójmiejskiej.

Miejsce i godzina rozpoczęcia: zbieg ulic Polanki i A. Abrahama (przy meczecie), godz. 10.00

Miejsce i godzina zakończenia: Złota Karczma, około godz. 14.00

czytaj więcej ...

Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

„Ochrona przyrody i krajobrazu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w strefie styku Parku i Aglomeracji Trójmiejskiej” była tematem spaceru krajobrazowego po TPK, który odbył się 20 października 2017 roku.

Spacer zorganizowany został z okazji „Dnia Krajobrazu”, a prowadzili go: Agnieszka Kowalewska – specjalista ds. ochrony przyrody w TPK i Dariusz Podbereski – specjalista ds. edukacji w TPK.

 

czytaj więcej ...

Jak co roku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym pojawiły się pluszcze

Od początków listopada na obszarze Parku i w jego sąsiedztwie można ponownie obserwować pluszcze (Cinclus cinclus). Ich obecność zanotowano na Zagórskiej Strudze, gdzie w drugiej połowie listopada pracownik Parku obserwował jednocześnie dwa osobniku podgatunku nominatywnego, skandynawskiego (C. c. cinclus).

 

czytaj więcej ...

Akcja Karmnik 2017/2018

Pierwsze obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik 2017/2018, które zostało zorganizowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku wraz z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przy współpracy z Trójmiejską Grupą OTOP.

czytaj więcej ...

Konkurs „Krajobrazy !Pomorza” rozstrzygnięty. Wygrywają wschody i zachody słońca, morze i kaszubskie jeziora

czytaj więcej ...

„Trójmiejski Park Krajobrazowy – chrońmy jego ulotne piękno”

Pod tym właśnie tytułem ukazał się spot filmowy, w którym, oprócz miejsc ciekawych przyrodniczo i krajobrazowo, pokazano także największe zagrożenia dla Parku. Jest on próbą wywołania dyskusji na temat konieczności zachowania przyrody Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wobec dynamicznie rozwijającej się Aglomeracji.

 

czytaj więcej ...

Konkurs fotograficzny „Życie śródleśnych łąk Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego” - rozstrzygnięcie

Koniec roku – czas podsumowań i rozstrzygnięć konkursów. Nasz tradycyjny konkurs fotograficzny tym razem zatrzymał się na dłużej przy śródleśnych łąkach Parku. Każdy z jego uczestników wykazał się swoją, bardzo osobistą wizją tego tematu, lecz jedna z osób potraktowała temat całościowo. Pięć zdjęć, z czego każde z nich przedstawiało inny aspekt życia łąki. Dla jury ważny był też fakt, że zdjęcia wykonane zostały w konkretnych i znanych miejscach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

Kolejne obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik

Kolejne obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik 2017/2018, które zostało zorganizowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku wraz z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przy współpracy z Trójmiejską Grupą OTOP odbyło się 28 grudnia przy siedzibie CIEE i TPK  w Gdańsku, przy ulicy Polanki 51.

 

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie "Kto z karmnika ziarno wyjada?"

Zapraszamy do udziału w konkursie pod tytułem "Kto z karmnika ziarno wyjada?", organizowanym przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska, którego partnerem jest również Trójmiejski Park Krajobrazowy.

 

czytaj więcej ...

Trwa kontrola budek lęgowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Okres zimowy to odpowiedni czas na przeprowadzenie kontroli zasiedlenia budek lęgowych dla ptaków, połączonej z ich czyszczeniem i niezbędnymi naprawami.

Na pierwszy ogien „poszło” kilkanaście budek rozwieszonych w lasach Parku w okolicach Nowego Dworu Wejherowskiego w północnym kompleksie Parku oraz w sąsiedztwie Gdańska - Oliwy.

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym „Człowiek w krajobrazie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział Zespołu w Gdańsku − Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „Człowiek w krajobrazie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”.

 

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Trójmiejski Park Krajobrazowy oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie zapraszają uczniów klas IV – VII szkół podstawowych województwa pomorskiego do udziału w konkursie pod tytułem "Flora i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym".

 

czytaj więcej ...

Przygotowania do zabiegów ochrony czynnej w rezerwacie przyrody „Lewice”

W dniu 1 marca br. w rezerwacie przyrody „Lewice” odbyło się wspólne spotkanie terenowe przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, gospodarza terenu – Nadleśnictwa Gdańsk i pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

Edukacja najmłodszych

W ramach działalności edukacyjnej pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego prowadzą również edukację przyrodniczą w przedszkolach. Spotkania w przedszkolach połączone są zazwyczaj z pokazem multimedialnym przedstawiającym świat miejskich ptaków wzbogaconym w naukę rozpoznawania podstawowych gatunków ptaków oraz ich głosów. W rytm zajęć wplatane są również zajęcia ruchowe dla dzieci.

 

czytaj więcej ...

Trwają kontrole i znakowanie pomników przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Każdego roku pracownicy TPK prowadzą kontrole stanu pomników przyrody i uzupełniają brakujące oznakowanie. Na obszarze Parku znajduje się obecnie 171 obiektów uznanych za pomniki przyrody, z tego 105 to pomniki przyrody ożywionej, a 66 to głazy lub grupy głazów. Spośród pomników przyrody ożywionej najwięcej tą formą ochrony przyrody objętych jest okazałych drzew.

czytaj więcej ...

Ochrona czynna płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Już od 6-ciu lat pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów, w ramach której ustawiane są specjalne płotki zabezpieczające przed wtargnięciem płazów na drogi i parkingi na obszarze osiedla Sokółka I i Fort Forest w Gdyni oraz w rejonie miejscowości Wyspowo koło Nowego Dworu Wejherowskiego.

 

czytaj więcej ...

Konkurs wiedzy "Flora i jej ochrona w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym" - wyniki


19 kwietnia odbyła się już 10-ta edycja konkursu wiedzy o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Organizatorami konkursu byli Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 im. Jana Matejki w Sopocie oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy.

 

czytaj więcej ...

Międzyszkolny konkurs ornitologiczny "Ptaki najbliższej okolicy"


24 maja w Szkole Podstawowej nr 38 im. gen. Stanisława Maczka w Gdańsku odbył się międzyszkolny konkurs ornitologiczny pod tytułem „Ptaki najbliższej okolicy”. Organizatorami konkursu była Szkoła Podstawowa nr 38 oraz Okręg Gdański Ligi Ochrony Przyrody. W konkursowym jury, na zaproszenie Dyrekcji SP nr 38, zasiadł również pracownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

Monitoring gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Już piąty rok z rzędu w okresie IV-VI roku pracownicy Parku przeprowadziIi inwentaryzację populacji lęgowej gągoła na obszarze Parku. Prace przeprowadzono stosując metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

czytaj więcej ...

Monitoring populacji bociana białego na obszarze TPK i jego sąsiedztwa


W lipcu bieżącego roku skontrolowano stan oraz zasiedlenie 23 gniazd bociana białego na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz jego najbliższego sąsiedztwa.

czytaj więcej ...

Spacer krajobrazowy z okazji „Dnia Krajobrazu”

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na spacer krajobrazowy w ramach obchodów Dnia Krajobrazu

Data: 20.10.2018

Temat: Trójmiejski Park Krajobrazowy – krajobraz, przyroda, historia

Miejsce i godzina rozpoczęcia: budynek dworca PKP Gdynia Główna, przy restauracji McDonald ’s, godz. 10:00

Miejsce i godzina zakończenia: przystanek SKM Gdynia-Leszczynki, około godz. 14:00

 

czytaj więcej ...

Trójmiejski spacer z okazji Dnia Krajobrazu

Już po raz trzeci spotkaliśmy się na organizowanym z inicjatywy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska spacerze krajobrazowym. Tym razem na miejsce wycieczki wybrane zostały okolice Gdyni. Mimo niesprzyjającej pogody towarzyszyła nam pokaźna grupa miłośników przyrody, a po drodze przyłączali się kolejni. Przez jakiś czas towarzyszyła nam także grupa rowerzystów.

czytaj więcej ...

Akcja Karmnik

Pierwsze w tegorocznym sezonie zimowym obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik 2018/2019, które zostało zorganizowane przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku wraz z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przy współpracy z Trójmiejską Grupą OTOP odbyło się w sobotę 1 grudnia.

czytaj więcej ...

Pluszcze ponownie zawitały do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i okolic

Pod koniec listopada i na początku grudnia ponownie zawitały do nas pluszcze (Cinclus cinclus) – jedyne nurkujące ptaki z rzędu wróblowych o fascynujących przystosowaniach do specyficznego trybu życia, jaki prowadzą. Więcej informacji na ten temat zainteresowane osoby znajdą wśród artykułów udostępnionych na naszej stronie internetowej w dziale do pobrania.

czytaj więcej ...

Konkurs fotograficzny „Człowiek w krajobrazie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego” rozstrzygnięty!


Podsumowaliśmy kolejny konkurs fotograficzny. Tym razem celem konkursu była fotograficzna dokumentacja obecności i aktywności człowieka w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Nadesłane na konkurs zdjęcia przedstawiały różnorodne formy aktywności - tylko wypoczynek i rekreację, ale również zabiegi gospodarcze wykonywane przez pracowników leśnych czy też wartości kulturowe.

czytaj więcej ...

Kolejne ciekawe ptasie obserwacje nad Potokiem Cedron


Potok Cedron to niewielki ciek w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – jego zlewnia to zaledwie około 16 km2. W okresie zimowym dolny odcinek potoku charakteryzuje się bardzo ciekawą awifauną.

czytaj więcej ...

Kontynuujemy czynną ochronę płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Już od 7-miu lat pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów, w ramach której ustawiane są specjalne płotki zabezpieczające przed wtargnięciem płazów na drogi i parkingi na obszarze osiedla Sokółka I i Fort Forest w Gdyni - Chwarznie oraz w rejonie miejscowości Wyspowo.

czytaj więcej ...

Monitoring populacji lęgowej pliszki górskiej w południowym kompleksie TPK i jego sąsiedztwie

Rozpoczęła się kolejna inwentaryzacja populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea) w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie. W tym sezonie prace terenowe koncentrują się na obszarze południowego kompleksu Parku. W przyszłym roku planowane jest przeprowadzenie prac w kompleksie północnym.

czytaj więcej ...

Wiosenny spacer ścieżką przyrodniczą „Dolina Samborowo”


 W ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy na wiosenny spacer po trasie ścieżki przyrodniczej „Dolina Samborowo” (Lasy Oliwskie). W trakcie wycieczki będziemy podziwiać liczne pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej oraz urozmaiconą rzeźbę terenu. Będzie także okazja poznania rodzimych gatunków flory i fauny.

czytaj więcej ...

Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


W ramach tegorocznych Dni Otwartych Funduszy Europejskich w sobotę 11 maja w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym odbyło się spotkanie, w trakcie którego była możliwość obejrzenia siedziby Parku i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, której niedawna rozbudowa była możliwa dzięki unijnemu dofinansowaniu.

czytaj więcej ...

Konkurs wiedzy o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

6 czerwca odbyła się kolejna edycja konkursu wiedzy o Trójmiejskim Parku Krajobrazowym pod tytułem „Chronimy wartości przyrodnicze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na XI pikniku przyrodniczym „Bioróżnorodność - poznaj by zachować”

W dniach 7-8 czerwca odbyła się kolejna edycja corocznego pikniku przyrodniczego „Bioróżnorodność - poznaj by zachować”, organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Hasłem przewodnie tegorocznego pikniku brzmiało "A co Ty możesz zrobić dla bioróżnorodności?"

czytaj więcej ...

Kolejna inwentaryzacja populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W okresie kwiecień - czerwiec 2019 roku przeprowadzono na obszarze Parku, w ramach realizowanego już szósty rok monitoringu tego gatunku, inwentaryzację populacji lęgowej gągoła. W trakcie prac terenowych zastosowano metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja ptaków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Na początku lipca br. zakończono, prowadzoną przez ornitologa pracującego w Parku, inwentaryzację lęgowych gatunków ptaków na czterech losowo wybranych kwadratach o powierzchni 1 km2 na obszarze TPK. Prace te wykonano w ramach zakrojonych na dużą skalę prac inwentaryzacyjnych (53 losowo wybrane kwadraty), których celem jest zebranie faunistycznych danych do przygotowywanego planu ochrony TPK.

czytaj więcej ...

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach

 
W pierwszej połowie lipca bieżącego roku pracownicy Parku skontrolowali stan oraz zasiedlenie 18 gniazd bociana białego zlokalizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Część wyników udostępnili również członkowie i sympatycy Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy od czterech lat prowadzą monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja populacji lęgowej pliszki górskiej w południowym kompleksie TPK

 
Zakończono kolejną inwentaryzację pliszek górskich (Motacilla cinerea) gniazdujących w południowym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (tzw. Lasy Oliwskie). Jej przeprowadzenie było możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

czytaj więcej ...

Trwają prace terenowe nad planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

W bieżącym roku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym prowadzone są szeroko zakrojone prace terenowe, których celem jest zebranie danych przyrodniczych do przygotowywanego planu ochrony TPK. 

czytaj więcej ...

Zapraszamy na Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy

zaprasza w dniach 20.09 i 21.09. 2019 roku na:

DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

W tym roku impreza organizowana jest wspólnie z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Konkurs na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu serdecznie zachęca do wzięcia udziału w konkursie na projekt plakatu promującego Młodzieżowy Kongres Klimatyczny 2020.

 

czytaj więcej ...

„Dni otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego już za nami.


Dobiegły końca dwudniowe „Dni otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tegoroczna impreza, mająca w całości charakter terenowy, odbyła się w dniach 20-21.09.2019 i zorganizowana została przy współpracy z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Światowy Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Trójmiejski Park Krajobrazowy w związku z przypadającym w dniu 20.10.2019  Światowym Dniem Krajobrazu zaprasza na spacer krajobrazowy.Tegorocznym tematem przewodnim spacerów jest „woda w krajobrazie”.

czytaj więcej ...

Spacer Krajobrazowy po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

czytaj więcej ...

Konkurs

Podczas spaceru po najbliższej okolicy, czy lesie łatwo dostrzeżesz stare, sędziwe drzewa, które rosną w tym miejscu od lat. Są bardzo cenne dla środowiska. Czy wiesz, jaką pełnią funkcję w ekosystemie? Znajdź takie drzewa w województwie pomorskim, weź udział w konkursie fotograficznym i graj o wyjątkowe nagrody!

Szczegóły konkursu na stronie: http://bit.ly/2JuID7Y

 

czytaj więcej ...

Rozpoczynamy inwentaryzację zimujących pluszczy

 W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym rozpoczęła się kolejna inwentaryzacja zimujących w Parku i jego sąsiedztwie pluszczy (Cinclus cinclus), realizowana w ramach prowadzonego od sezonu 2011/2012 monitoringu tego gatunku.

czytaj więcej ...

Ważna informacja

Szanowni Państwo,

 W nawiązaniu do otrzymanego w dniu wczorajszym, tj. 10.03.2020 roku, podsumowania prac zespołu zadaniowego  powołanego w dniu 6 marca 2020 r., na podstawie Zarządzenia MWP nr 13/2020, w sprawie koordynacji działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz wojewódzkich samorządowych  jednostek organizacyjnych w związku z zagrożeniem wystąpienia na terenie województwa pomorskiego zachorowań na COVID-19,  informujemy, że w marcu odwołane są wszystkie spotkania konsultacyjne związane z realizacją planów ochrony. O dalszym postępowaniu poinformujemy w odrębnej informacji.

 

 

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja pluszczy zimujących w TPK w sezonie 2019/2020

 
W sezonie zimowym 2019/2020 członkowie i sympatycy Trójmiejskiej Grupy Lokalnej OTOP we współpracy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym przeprowadzili kolejną inwentaryzację, zimujących na obszarze Parku i jego sąsiedztwa pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).

czytaj więcej ...

Chronimy płazy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Jak co roku pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zaangażowali się w czynną ochronę płazów na terenie Parku i jego otuliny.

Na granicy leśnictw Wyspowo i Marianowo ustawiony został płotek naprowadzający płazy do przepustu pod drogą gruntową z Wyspowa do Nowego Dworu Wejherowskiego.  

czytaj więcej ...

KOMUNIKAT

czytaj więcej ...

Jak poznawać ptaki w okresie epidemii


Na oficjalnej stronie internetowej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego powstała strona poświęcona "ptasiej" edukacji. Dostępne są tam materiały, które mogą być swobodnie pobierane i wykorzystywane w prowadzeniu edukacji zdalnej i domowej.

czytaj więcej ...

Rozpoznajemy krzewy

 Wirus jeszcze krąży w powietrzu, ale można już w miarę swobodnie wychodzić z domów. Wiosna prowokuje do spacerów w plener. Jeszcze nie z nami, ale mamy nadzieję na rychłe spotkanie.

czytaj więcej ...

Łąki kwietne - krótki poradnik fachowca.


Łąki kwietne to chyba zaraz po wirusie najbardziej gorący temat tegorocznej wiosny. Większość miast decyduje się na kolorowe dywany w miejsce zwykłych trawników, nam także takie rozwiązanie podoba się w przydomowych ogródkach.

czytaj więcej ...

Kolejny rok monitoringu gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Już siódmy rok z rzędu w okresie IV-VI roku pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła (Bucephala clangula) na obszarze Parku. Prace wykonano z zastosowaniem metodyki zalecanej w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

czytaj więcej ...

Nowa wędrówka przyrodniczo-kulturowa w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Na stronie internetowej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w dziale poświęconym edukacji pojawił się szczegółowy opis jednej z ciekawszych wędrówek o charakterze przyrodniczo-kulturowym w Lasach Sopockich. Nasza wędrówka rozpoczyna się na końcu ulicy Żeromskiego na osiedlu im. Adama Mickiewicza w Sopocie, a kończy się przy stadionie leśnym w Sopocie na końcu ulicy Generała Józefa Wybickiego. 

czytaj więcej ...

Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego realizowana jest ochrona czynna siedlisk łąkowych, której celem jest utrzymanie tych antropogenicznych (czyli uwarunkowanych prowadzeniem odpowiedniej gospodarki kośnej lub pastwiskowej) zbiorowisk oraz ich różnorodności florystycznej (np. bogatej flory podlegających ochronie gatunkowej storczyków) oraz faunistycznej (np. chronionych gatunków bezkręgowców, zwłaszcza owadów).

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja gniazd bociana białego w TPK i jego otulinie


W tym roku roku pracownicy Parku wraz z koleżankami i kolegą z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej bociana białego na obszarze Parku i jego otuliny.

Stwierdzono 29 gniazd bocianów. Na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego mamy tylko dwa gniazda bocianów białych: w Nowym Dworze Wejherowskim oraz nowo wybudowane w tym sezonie lęgowym – w Reszkach. Pozostałe 27 gniazd znajduje się w otulinie Parku.

czytaj więcej ...

Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 
Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy

zaprasza w dniach 18.09 i 19.09. 2020 roku na:

DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

czytaj więcej ...

Wycieczki z okazji Dni Otwartych TPK


W dniach 18-19 wrześnie odbyły się imprezy związane z obchodzonymi co roku o tej porze „Dniami Otwartymi Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”.Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne zajęcia miały charakter wyłącznie terenowy i obywały się przy zmniejszonej liczbie uczestników.

czytaj więcej ...

KONSULTACJE SPOŁECZNE

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym trwają prace związane z przygotowaniem projektu planu ochrony Parku, którego wykonawcą jest Klub Przyrodników z siedzibą w Świebodzinie. Prace rozpoczęły się w 2019 roku, a zakończą się we wrześniu 2021 roku opracowaniem projektu uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego ustanawiającej plan ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

czytaj więcej ...

W niedzielę 29 listopada 2020 r. odeszła Iwona Pabiś – Beszczyńska

Nie tylko świetna Przyrodniczka, zaangażowana w ochronę przyrody i edukację ekologiczną, ale także wspaniała Koleżanka. Otwarta, życzliwa, pełna szacunku dla ludzi i wszystkiego, co żyje.
Zawsze uśmiechnięta, zawsze chętna do pomocy - taka pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
 
Dziękujemy i Żegnamy Cię Iwono!

 

czytaj więcej ...

Jak co roku do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zawitały pluszcze

Od grudnia na Potoku Cedron powyżej Parku im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie można obserwować pluszcza (Cinclus cinclus) – jedynego, nurkującego gatunku ptaka z rzędu wróblowych o wyjątkowo ciekawych przystosowaniach do specyficznego trybu życia, jaki prowadzą. Na oficjalnej stronie internetowej naszego Parku, można zapoznać się artykułem poświęconym temu fascynującemu gatunkowi.

czytaj więcej ...

Zimowe Ptakoliczenie już wkrótce


W dniach w dniach 29-31 stycznia br. odbędzie się 21-wsza edycja Zimowego Ptakoliczenia - ogólnokrajowej "ptasiej" imprezy koordynowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). W tym roku ze względu na pandemią będzie to "Zimowe Ptakoliczenie 2021 - z dystansu".

czytaj więcej ...

Wyniki prac diagnostycznych do planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

czytaj więcej ...

Kontrola oznakowania pomników przyrody w TPK


W trakcie ostatnich prac terenowych powadzonych przez pracowników Parku na terenie leśnictwa Sopot skontrolowano oznakowanie 26 pomników przyrody zlokalizowanych na obszarze tego leśnictwa.

Wśród obiektów objętych tą formą ochrony jest 19 pojedynczych drzew, 3 grupy po 2 drzewa (PP nr 465 – dwa modrzewie europejskie, PP nr 1988 – dwa dęby szypułkowe, PP nr 1989 – modrzew europejski i daglezja zielona), aleja 15-stu daglezji zielonych (PP nr 437), stanowisko bluszczu zwyczajnego na dębie (PP nr 926), kępa żywotników olbrzymich (PP nr 1053) oraz dwa głazy narzutowe (PP nr 1075).

czytaj więcej ...

Ptasie wędrówki z Bazuną

 
Na pierwsze dni lipca zaplanowany jest 49 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej "Bazuna". Nie wiadomo jednak, czy podobnie jak ubiegłoroczny nie zaistnieje wyłącznie w internecie.

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja lęgowej populacji pliszki górskiej w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


W kwietniu rozpoczynamy inwentaryzację populacji lęgowej pliszki górskiej (Motacilla cinerea) w północnym kompleksie Parku (i w jego bezpośrednim sąsiedztwie).

czytaj więcej ...

AUDYT KRAJOBRAZOWY - ZABIERZ GŁOS!

czytaj więcej ...

Śmieszka w otulinie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego


W otulinie TPK śmieszki (Chroicocephalus ridibundus) gniazdują przede wszystkim w dwóch koloniach: w Gdańsku-Jasieniu oraz w Bojanie koło Gdyni.

W pierwszym z tych miejsc kolonia zlokalizowana jest na sztucznych wyspach na zbiorniku retencyjnym Jasień. W 2015 roku do lęgów przystąpiło tu 90 par, w 2017 – 170 par. Szacunki dokonane w trakcie prac terenowych w 2020 i 2021 roku pozwoliły oszacować liczebność kolonii na 210-215 par. W br. w kolonii gniazduje również para perkozów dwuczubych oraz 2-3 pary łysek. Efemerycznie w kolonii gniazdują również rybitwy rzeczne. 

czytaj więcej ...

4 czerwca 2021 r. dniem wolnym od pracy

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych informuje, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 1/2021 Dyrektora PZPK  dzień 4 czerwca 2021 r. (piątek) jest dniem wolnym od pracy.

czytaj więcej ...

III spotkanie konsultacyjne w sprawie Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego


Dobiegają końca prace nad sporządzeniem projektu planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do udziału w trzecim spotkaniu konsultacyjnym, podczas którego wykonawca przedstawi koncepcję ochrony Parku oraz projekt uchwały ustanawiającej plan. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2021 w godzinach 11.00 – 15.00 w sali edukacyjnej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ul. Polanki 51 w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Monitoring populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 
Już ósmy rok z rzędu w okresie kwiecień-czerwiec pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła na obszarze Parku. Prace wykonano z zastosowaniem metodyki zalecanej w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

czytaj więcej ...

Ogłoszenie o publicznym wyłożeniu projektu Planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 Dobiegają końca prace nad sporządzeniem projektu planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa do udziału w trzecim spotkaniu konsultacyjnym, podczas którego wykonawca przedstawi koncepcję ochrony Parku oraz projekt uchwały ustanawiającej plan. Spotkanie odbędzie się 15 czerwca 2021 w godzinach 11.00 – 15.00 w sali edukacyjnej Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ul. Polanki 51 w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Ogłoszenie Dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych o przedłużeniu publicznego wyłożenia projektu Planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz o możliwości składania do niego uwag i wniosków

czytaj więcej ...

Monitoring zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach

W połowie lipca bieżącego roku pracownicy Parku skontrolowali stan oraz zasiedlenie gniazd bociana białego zlokalizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie. 

czytaj więcej ...

Pliszka górska w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


Z końcem lipca 2021 roku zakończono kolejną inwentaryzację pliszek górskich (Motacilla cinerea) gniazdujących w północnym kompleksie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (TPK) i w jego bezpośrednim sąsiedztwie.

czytaj więcej ...

Ochrona czynna użytku ekologicznego "Szuwary Jeziora Wyspowskiego" w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym


„Szuwary Jeziora Wyspowskiego” to jeden z 13-stu użytków ekologicznych zlokalizowanych na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony w 2006 roku w celu zachowania torfowiska niskiego z bogatą roślinnością mokrych łąk i szuwarów.

czytaj więcej ...

DZIEŃ KRAJOBRAZU 2021


 Z okazji Dnia Krajobrazu Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na wycieczki piesze po Parku.

Dzień Krajobrazu (Międzynarodowy Dzień Krajobrazu) został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obchodzony jest 20 października na pamiątkę podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. 

czytaj więcej ...

Czynna ochrona płazów w TPK


Osiedle mieszkaniowe Sokółka I w Gdyni graniczy z lasami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na jego obszarze znajdują się dwa zbiorniki wodne, będące miejscem licznego rozrodu dwóch gatunków płazów: ropuchy szarej i żaby trawnej. Obserwowano tu również żaby moczarowe a także traszki, zwyczajną i grzebieniastą.

czytaj więcej ...

Dzień Krajobrazu 2021 w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

czytaj więcej ...

Czynna ochrona flory w Dolinie Radości


W październiku br. pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przeprowadzili zabiegi ochrony czynnej na obszarze wilgotnej łąki w Dolinie Radości (leśnictwo Matemblewo). Działaniami objęto powierzchnię około 0,4 ha, w obrębie której znajdują się stanowiska dwóch ściśle chronionych gatunków roślin, wielosiłu błękitnego Polemonium caeruleum i pełnika europejskiego Trollius europaeus. Obydwa gatunki należą do najbardziej wartościowych elementów flory TPK a łąka w Dolinie Radości jest jedynym znanym miejscem występowania tych gatunków na terenie Parku. 

czytaj więcej ...

Goście w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego


17 listopada w biurze Parku gościli pracownicy Nadleśnictwa Rytel z Borów Tucholskich. Uczestnicy spotkania zapoznali się z prezentacją poświęconą przygotowywanemu Planowi Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. W dwóch kolejnych prezentacjach poruszony został temat współpracy Parku z Nadleśnictwem Gdańsk. Pracownicy TPK przybliżyli szczegółowo formy tej współpracy realizowanej w ramach ochrony czynnej miejsc gniazdowania ptaków oraz siedlisk porostów.

czytaj więcej ...

„Dbajmy o dzikie zapylacze” – wspólne sadzenie drzew z Nadleśnictwem Gdańsk

 
W ubiegłym tygodniu na zaproszenie Nadleśnictwa Gdańsk pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wzięli udział we wspólnym sadzeniu drzew w ramach projektu „Dbamy o dzikie zapylacze – nowe aleje drzew miododajnych i owocodajnych w Nadleśnictwie Gdańsk”.

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP


1 grudnia br. odbyło się kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Członkowie i sympatycy Grupy blisko współpracują z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, między innymi dostarczyli wielu danych ornitologicznych do tworzonego właśnie planu ochrony naszego Parku oraz uczestniczyli w licznych wydarzeniach plenerowych organizowanych bądź współorganizowanych przez Park.

czytaj więcej ...

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

SPOKOJNYCH I ZDROWYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

I WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU

ŻYCZĄ PRACOWNICY TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO

czytaj więcej ...

Kontrola budek lęgowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W ostatnim kwartale 2021 roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia budek lęgowych dla ptaków, połączoną z ich czyszczeniem i niezbędnymi naprawami.

Analiza materiału gniazdowego, piór, odchodów, wypluwek pozwala na określenie gatunku (czasami tylko rodzaju) ptaków, które zasiedlały budkę w ostatnim sezonie lęgowym. W okresie zimowym budki mogą być również wykorzystywane przez ptaki jako miejsce nocowania.

czytaj więcej ...

Wędrówki ptaków w poezji i piosence – zaproszenie do konkursu

Trójmiejski Park Krajobrazowy od wielu lat współpracuje z Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądem Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

Ten rok będzie dla „Bazuny” wyjątkowy. Mija pół wieku od pierwszej imprezy, która odbyła się w gdańskim klubie studentów Żak. Podczas koncertu głównego zostanie wręczona także po raz pierwszy Nagroda Specjalna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za wybitne walory przyrodnicze w piosence.

czytaj więcej ...

Proponowane pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W 2021 roku przygotowano sześć wniosków o objęcie ochroną prawną jako pomniki przyrody wybranych, cennych okazów drzew. Ich przygotowanie poprzedzone było pracami terenowymi, podczas których wykonano niezbędne pomiary obwodów pni (na wysokości 1,30 m), przygotowano opis stanu drzew i charakterystykę ich bezpośredniego otoczenia, wykonano dokumentację fotograficzną oraz określono dokładną lokalizację poszczególnych obiektów.

czytaj więcej ...

Nowe wydawnictwo Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Pod koniec poprzedniego roku ukazało się nowe wydawnictwo (folder) naszego Parku pod tytułem „Użytki ekologiczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym”, którego przygotowanie i wydanie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Drugie życie drzewa po raz drugi

czytaj więcej ...

Czekamy na pliszki górskie

Zbliża się czas powrotu pliszek górskich na lęgowiska między innymi w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Populacja lęgowa tego gatunku na obszarze Parku i jego sąsiedztwa została oszacowana w latach 2019 i 2021 na 27-28 par.

czytaj więcej ...

O Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Józefa Wybickiego w Sopocie (filia nr 8 przy ulicy Mazowieckiej) odbyło się spotkanie z pracownikiem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej ...

Czynna ochrona płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Już od 9-ciu lat, w dwóch lokalizacjach, pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów migrujących do miejsc rozrodu: na obszarze osiedla Sokółka I i Fort Forest w Gdyni oraz w rejonie miejscowości Wyspowo w gminie Wejherowo.

czytaj więcej ...

Zapraszamy na spotkanie z sowami Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

23 marca (środa) odbędzie się kolejne spotkanie, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na godzinę 17.00 do siedziby Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego przy ulicy Polanki 51 w Gdańsku. 

czytaj więcej ...

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

W południowym kompleksie naszego Parku w drugiej połowie zeszłego roku ustanowiono trzy nowe pomniki przyrody. W tym miesiącu, na prośbę Urzędu Miasta Sopotu, pracownicy Parku oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oznakowali je urzędowymi tabliczkami oraz wykonali dokumentację fotograficzną.

czytaj więcej ...

Zbiórka dla Ukrainy

czytaj więcej ...

Pierwsze żaby zostały uratowane

 

Wiosenna pogoda w ciągu ostatnich dni spowodowała, że powoli rozpoczął się okres wiosennej aktywności płazów.

czytaj więcej ...

Kolejny przyrodniczy konkurs „Bazuny” za nami

 

Pięćdziesiąty rok istnienia Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej Bazuna rozpoczął się od internetowego konkursu „Wędrówki ptaków w poezji i piosence”.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy stara się o grant „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”

 

7.04.2022 r. Trójmiejski Park Krajobrazowy wystartował w naborze wniosków, organizowanym przez PFRON w ramach projektu „Obszar chroniony obszar dostępny”. W ramach przedsięwzięcia Trójmiejski Park Krajobrazowy, wspólnie z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zaplanował działania poprawiające dostępność Parku dla osób ze szczególnymi potrzebami.

czytaj więcej ...

Czynna ochrona płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym - podsumowanie sezonu

 

Zakończył się już tegoroczny okres intensywnej wiosennej migracji płazów do miejsc rozrodu. Dlatego pod koniec pierwszego tygodnia maja pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego wraz kolegami z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zdemontowali tymczasowy płotek zabezpieczający dla płazów, który został rozstawiony w połowie marca wzdłuż drogi gruntowej (ul. Cystersów) przy północnym krańcu jeziora Wyspowo.

czytaj więcej ...

Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

W imieniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz Trójmiejskiej Grupy OTOP zapraszamy na kolejne spotkanie członków i miłośników TG OTOP, które odbędzie się 19 maja (czwartek) o godzinie 17.00 w siedzibie Parku przy ulicy Polanki 51 w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja pliszek górskich gniazdujących nad Potokiem Kaczym i Źródłem Marii w granicach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

Populacja lęgowa pliszki górskiej Motacilla cinerea jest monitorowana przez pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP od 2010 roku. Podczas ostatnich inwentaryzacji w 2019 roku (kompleks południowy Parku) i w 2021 roku (kompleks północny Parku) populację lęgową tego gatunku w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i w jego sąsiedztwie oszacowano na 27-28 par.

czytaj więcej ...

Populacja lęgowa gągoła w TPK w 2022 roku

 

Już dziewiąty rok z rzędu w okresie kwiecień-maj pracownicy Parku przeprowadzili inwentaryzację populacji lęgowej gągoła Bucephala clangula na obszarze Parku. Jak co roku prace wykonano w oparciu o metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy „Zielonym skarbem Pomorza"

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy został zwycięzcą plebiscytu Gazety Wyborczej Supermiasta i Superregiony 2022 na najbardziej atrakcyjne zielone miejsce w województwie pomorskim.

czytaj więcej ...

Warsztaty przyrodnicze poświęcone rezerwatowi przyrody „Zajęcze Wzgórze”

 

W czerwcu br. w ramach projektu „Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza”, realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w partnerstwie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku, odbyły się warsztaty przyrodnicze poświęcone rezerwatowi przyrody „Zajęcze Wzgórze”.

czytaj więcej ...

Coroczna kontrola stanowisk pełnika europejskiego i wielosiła błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Każdego roku w sezonie wiosenno-letnim pracownicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego dokonują kontroli stanowisk wybranych, szczególnie cennych gatunków roślin, rzadkich na terenie Parku. Celem kontroli jest policzenie lub oszacowanie liczby osobników na stanowiskach oraz ocena kondycji stanowiska i ewentualnych zagrożeń.

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy beneficjentem konkursu PFRON

 

Mamy przyjemność podzielić się informacją, że PFRON ogłosił listę grantobiorców, którym w dniu 4 lipca 2022 r. Zarząd PFRON przyznał granty służące realizacji projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny”. Na liście znalazł się projekt „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

Przed nami okres wytężonej pracy realizacji projektu inicjujący działania w zakresie poprawy dostępności Parku dla osób ze szczególnymi potrzebami

czytaj więcej ...

Jubileuszowa Bazuna

 

Przez cztery lipcowe dni (7-10 lipca 2022) odbywał się w Gdańsku 50 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

czytaj więcej ...

Bociani "wysyp" w Łężycach

 

Łężyce to niewielka wieś kaszubska położona na dużej polanie w centrum północnego kompleksu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obszar ten pozostaje w granicach otuliny Parku.

Na wschodniej granicy wsi (przy ul. Obwodowej), na odłączonym od sieci słupie, zlokalizowane jest ogromne (stare) gniazdo bociana białego, które każdego roku opuszczają szczęśliwie młode ptaki (2 młode w 2018 r., 5 - 2019 r., 3 - 2020 r. i 4 - 2021 r.). W bieżącym roku na gnieździe stwierdzono obecność trzech młodych gotowych do opuszczenia gniazda.

czytaj więcej ...

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie

 

Kontrolę zasiedlenia przeprowadzono w drugiej połowie lipca. Łącznie skontrolowano 28 gniazd bociana białego, z tego trzy znajdujące się na obszarze Parku i 25 w jego otulinie. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od siedmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

czytaj więcej ...

Ochrona czynna siedlisk łąkowych w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Od kilku lat w granicach Parku realizowana jest ochrona czynna siedlisk łąkowych. Siedliska te mają pochodzenie antropogeniczne tzn. ich istnienie warunkowane było i jest prowadzeniem ekstensywnej gospodarki człowieka, przede wszystkim regularnego koszenia.

czytaj więcej ...

Dlaczego single tracki mogą być zagrożeniem dla przyrody?

 

W związku z rozwijającą się na różnych portalach dyskusją na temat legalizacji single tracków na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego warto wyjaśnić, dlaczego - tak wydawałoby się przyjazna przyrodzie forma spędzania czasu - może stanowić zagrożenie dla walorów Parku.

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze"

 

Zapraszamy do udziału w IV edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod hasłem "Pareidolia w Naturze".

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie "Pareidolia w Naturze"

 

Zapraszamy do udziału w V edycji konkursu fotograficznego organizowanego przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska pod hasłem "Pareidolia w Naturze".

czytaj więcej ...

Zapraszamy "Ludzkim Śladem"

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy jest jednym z partnerów imprezy na orientację pod hasłem "Ludzkim Śladem" organizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Gdańsku oraz Tuptowie Leśne Przygody. Marsz ten uzupełnia cykl edukacyjnych marszy, takich jak Tropem Ptasim, Żabim Skokiem, czy Kierunek Bioróżnorodność, organizowanych w poprzednich latach. 

czytaj więcej ...

„Dni Otwarte” Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy

Zaprasza na:

DNI OTWARTE TRÓJMIEJSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO 2022

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy na sopockim Festynie Tolerancji

 

Festyn Tolerancji na Skwerze Kuracyjnym przy molo w Sopocie rozpoczął coroczne Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Wydarzenie jest realizowane w ramach kampanii społecznej „Odmień swoją głowę”, a tegoroczne Dni poświęcone są młodzieży. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji i Pomorska Koalicja Zdrowia Psychicznego. Patronat objął Marszałek Województwa Pomorskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Prezydenci Gdańska, Gdyni i Sopotu.

czytaj więcej ...

Wernisaż wystawy + prelekcja + koncert

„Malując śpiew. W krainie ptaków” - zapraszamy na wernisaż wystawy, który uświetnią koncert i prelekcja.

czytaj więcej ...

Ankieta rowerowa o kolarstwie górskim w TPK

Na stronie internetowej oraz Facebooku Nadleśnictwa Gdańsk ukazała się przygotowana przez Nadleśnictwo ankieta dotycząca ścieżek przeznaczonych do kolarstwa górskiego w Lasach Trójmiejskich.

czytaj więcej ...

Pierwsza Pomorska Konferencja „Edukacja przyrodniczo – leśna na Pomorzu”

Organizatorami konferencji byli: Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych w Słupsku, Oddział Zespołu w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Gdańsk.

czytaj więcej ...

Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Dobiegły końca kolejne „Dni Otwarte Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego”

czytaj więcej ...

Z okazji Dnia Krajobrazu Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na wycieczkę pieszą po Parku

Dzień Krajobrazu został ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy Polski, a konkretnie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

czytaj więcej ...

Budowa dwóch zimowisk dla płazów w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Pod koniec września w północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zbudowane zostały dwa zimowiska dla płazów. Jest to kolejny element czynnej ochrony tej grupy zwierząt a jednocześnie pierwsze tego typu obiekty w Parku. Zimowiska zlokalizowane zostały w pobliżu północnego krańca jeziora Wyspowo, na terenie leśnictwa Marianowo

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy

 

Z radością informujemy, że 30 września 2022 r. podpisana została umowa o dofinansowanie przedsięwzięcia grantowego „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy” w ramach projektu „Obszar chroniony obszar dostępny” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”.

czytaj więcej ...

Pomagamy torfowisku w rezerwacie przyrody „Lewice”

 

W ramach działań ochrony czynnej na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego usunięto nalot drzew z torfowiska na terenie rezerwatu przyrody „Lewice”.

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie

 

Zapraszamy do udziału w konkursie pod tytułem "Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach". 

czytaj więcej ...

Trójmiejski Park Krajobrazowy ma plan ochrony!

 

Z wielką radością informujemy, że 24.10.2022 r. Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Uchwała wejdzie w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego, a w części stanowiącej akt prawa miejscowego - a więc wykazu obiektów o istotnym znaczeniu historycznym i kulturowym w 14 dni od dnia ogłoszenia. Plan ochrony stanowi wytyczne w zakresie ochrony walorów Parku i przedstawia koncepcję jego ochrony na kolejne 20 lat.

czytaj więcej ...

Ptaki lasu na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie członków i sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, które odbędzie 16 listopada (środa) o godzinie 17.00.

czytaj więcej ...

Gra terenowa "Ludzkim Śladem"

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy był jednym z partnerów marszu na orientację pod hasłem "Ludzkim Śladem" organizowanej przez Ligę Ochrony Przyrody Okręg w Gdańsku oraz Tuptowie Leśne Przygody. Kontynuacją tej imprezy jest gra terenowa pod tym samym tytułem „Ludzkim Śladem”.

czytaj więcej ...

PZPK wobec stanowiska RDLP w Gdańsku na temat planu ochrony TPK

Nie można zgodzić się z przedstawionym na stronie internetowej RDLP stanowiskiem RDLP w Gdańsku dotyczącym  rozstrzygnięcia nadzorczego Wojewody Pomorskiego w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

czytaj więcej ...

Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Rozstrzygnięciem nadzorczym z 25.11.2022 r. Wojewoda Pomorski stwierdził nieważność uchwały Sejmiku Województwa z dnia 24.10.2022 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Wiadomość tę przyjęliśmy z dużym rozczarowaniem.

czytaj więcej ...

Pluszcze już są!

 

W grudniu bieżącego roku rozpoczęto inwentaryzację, zimujących na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i okolic, pluszczy (Cinclus cinclus), która jest częścią prowadzonego od 2011 roku monitoringu tego gatunku. Pierwszy w tym roku osobnik został zaobserwowany na potoku Gościcina w granicach otuliny Parku.

czytaj więcej ...

17 grudnia 2022 roku odeszła Katarzyna Woźniak

Z głębokim żalem informujemy o śmierci naszej koleżanki, przyjaciółki i przyrodniczki Kasi Woźniak.

czytaj więcej ...

ŻYCZENIA

czytaj więcej ...

Podziękowanie za poparcie dla planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy dziękuje wszystkim organizacjom i osobom, które z dużym zaangażowaniem poparły apel do Wojewody Pomorskiego z prośbą o zmianę stanowiska na temat planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Państwa wsparcie pokazuje, że w walce o ochronę walorów Parku Służba Parku nie jest osamotniona.

czytaj więcej ...

Orientuj się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

 

Pomorski Klub Orientacji „Harpagan” przy współpracy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego organizuje w najbliższą niedzielę 26 lutego na kolejną imprezę terenową.

Tym razem dzielnicowy „Harpuś” odbędzie się na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Bazą zawodów jest V LO przy ulicy Polanki w Gdańsku Oliwie, a teren działania obejmuje między innymi tak tajemniczo brzmiące miejsca w TPK jak Wzgórze Trzech Panów czy Dolina Zaklęsy.

czytaj więcej ...

„Harpuś” w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

 

Kolejna edycja dzielnicowej imprezy na orientację „Harpuś” odbyła się w Gdańsku - Oliwie. Bazą zawodów było pobliskie liceum, a trasy zawodów przebiegały przez Trójmiejski Park Krajobrazowy. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody w imprezie wzięło udział blisko dwieście osób. Nieraz były to całe rodziny, często z małymi dziećmi. Nie zabrakło zespołów rodzinnych wspomaganych przez cztery psie łapy.

czytaj więcej ...

Kolejne Stowarzyszenie wspiera poprawę dostępności Parku

 

TPK podjął współpracę z kolejnym Stowarzyszeniem w celu poprawy dostępności Parku. Od lutego możemy liczyć na pomoc Stowarzyszenia „Okno na Świat”, które wspiera osoby niesłyszące. Efektem na razie krótkiej współpracy jest już modyfikacja projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

czytaj więcej ...

Sowy Polski na spotkaniu Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszam na kolejne spotkanie członków i sympatyków, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które odbędzie się 22 marca (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w Gdańsku, przy ul. Polanki 51.

czytaj więcej ...

Inwentaryzacja zimujących pluszczy w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W sezonie zimowym 2022/2023 członkowie i sympatycy, blisko współpracującej z Parkiem, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (TG OTOP) przeprowadzili kolejną inwentaryzację zimujących na obszarze Parku i jego sąsiedztwa pluszczy podgatunku skandynawskiego (Cinclus cinclus cinclus).

Podobnie jak podczas poprzednich inwentaryzacji prowadzonych w sezonach 2011/2012, 2014/2015 oraz 2019/2020, kontrolami terenowymi objęto potoki: Strzyża, Potok Oliwski, Potok Prochowy, Swelinia, Kacza ze Źródłem Marii, Zagórska Struga, Cedron oraz Gościcina. Każda z lokalizacji została skontrolowana co najmniej jednokrotnie, większość odcinków skontrolowano dwu – lub trzykrotnie.

czytaj więcej ...

Spacery z psem po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Robi się przyjemnie ciepło i coraz chętniej spacerujemy po lesie. Służba Parku przypomina o zasadach dzielenia się przestrzenią i przepisach prawnych w tym zakresie.

czytaj więcej ...

Dzień Żaby w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

10 - ty rok pracownicy Parku prowadzą czynną ochronę płazów migrujących do miejsc rozrodu w rejonie miejscowości Wyspowo w gminie Wejherowo.

czytaj więcej ...

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Wiosna. Zaproszenie na wycieczkę.

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na niezwykły koncert. Nie będzie to Antonio Vivaldi, ale poruszający wszelkie zmysły świata przyrody w czterech odsłonach. Wiosna, lato, jesień, zima. Odwiedzimy znaną i lubianą Dolinę Samborowo w czterech porach roku. Zobaczymy i posłuchamy, jak żyje przyroda w różnych warunkach.

czytaj więcej ...

Okazja do poznania bliżej planu ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

25 marca 2023 r. o godz. 11.00 - 14.30 w siedzibie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (ul. Polanki 51, Gdańsk) obędzie się spotkanie, którego organizatorem jest Koalicja Las Jest Nasz.

 

czytaj więcej ...

Konkurs na ulotkę "Poznaj przyrodę Zatoki Puckiej"

Interesujesz się przyrodą? Zrób ulotkę o walorach przyrodniczych Zatoki Puckiej i wybierz się w rejs po tym akwenie!

czytaj więcej ...

Cztery Pory Roku w Dolinie Samborowo. Część pierwsza – wiosna.

 

Pierwszy, wiosenny, spacer z cyklu „Czterech pór roku” za nami. Pogoda była wybitnie niesprzyjająca i mało wiosenna. Mimo to uparcie poszukiwaliśmy śladów wiosny w Samborowie. Oprócz tematów czysto przyrodniczych rozmawialiśmy także o historii (podobno w pobliżu przebywał kiedyś Napoleon), przedwojennym zagospodarowaniu turystycznym, powstającej strefie buforowej czy zasadach zachowania się w lesie. Ten ostatni temat wyszedł przy okazji obserwacji właścicieli psów puszczających luzem swoich podopiecznych.

czytaj więcej ...

ŻYCZENIA

czytaj więcej ...

„Motywy przyrodnicze w wierszach i w piosenkach”

 

Dobiegł końca konkurs „Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach”, którego głównym organizatorem była „Bazuna”, a Trójmiejski Park Krajobrazowy jednym ze współorganizatorów i partnerów. Na konkurs wpłynęło 10 wierszy i 9 piosenek.https://www.youtube.com/watch?v=sBa38DCFU_U

czytaj więcej ...

Single tracki na terenie TPK

 

Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Oddział Zespołu w Gdańsku – Trójmiejski Park Krajobrazowy informuje, iż na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego pojawia się nowe oznaczenie ścieżek w rejonie ulicy Spacerowej. Nadleśnictwo Gdańsk podpisało umowę dzierżawy ze Stowarzyszeniem Trójmiejskie Ścieżki MTB, wyrażając tym samym zgodę na lokalizację ścieżek typu single track na terenie Parku. Prosimy zwrócić uwagę na oznaczenie tras, aby uniknąć sytuacji niebezpiecznych i kolizji z rowerzystami.

czytaj więcej ...

Konkurs "Mem przyrodniczy"

 

Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej pod hasłem "Mem przyrodniczy".

Więcej informacji można znaleźć na stronie CIEE oraz na profilu FB.

czytaj więcej ...

Konkurs - MÓJ PARK KRAJOBRAZOWY

czytaj więcej ...

Co dalej z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?

 

Miło nam podzielić się wiadomością, że 10 maja 2023 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Gdańsku uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego  z 25.11.2022 r. stwierdzające nieważność uchwały Sejmiku Województwa z dnia 24.10.2022 r. w sprawie ustanowienia planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tym samym WSA potwierdził ważność planu ochrony.

czytaj więcej ...

Czynna ochrona płazów w Wyspowie - podsumowanie tegorocznych działań

 

Zakończyliśmy tegoroczną akcję czynnej ochrony płazów w Wyspowie, prowadzoną w tym miejscu przez pracowników Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego już od 10 lat.

czytaj więcej ...

Etap Wojewódzki rozstrzygnięty!

Z przyjemnością informujemy, że konkurs filmowy pt. „Mój Park Krajobrazowy” został rozstrzygnięty.

czytaj więcej ...

Dzień Ziemi na raty

 

Tegoroczny „Dzień Ziemi” Trójmiejski Park Krajobrazowy obchodził wspólnie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr. 17 w Gdańsku.

czytaj więcej ...

Kontrola stanowisk pełnika europejskiego i wielosiłu błękitnego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Wielosił błękitny Polemonium caeruleum i pełnik europejski Trollius europaeus należą do szczególnie cennych gatunków roślin w obrębie flory Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Obydwa gatunki objęte są ścisłą ochroną, a według listy ginących i zagrożonych roślin naczyniowych Pomorza Gdańskiego mają status narażonych w regionie. Wielosił błękitny zaliczany jest ponadto do reliktów glacjalnych.

czytaj więcej ...

„Prezent dla Ziemi” i „Przyroda w mieście”.

 

W Szkole Podstawowej nr. 45 w Gdańsku odbył się wernisaż prac konkursowych II edycji Międzyszkolnego Ekologicznego Konkursu Plastycznego „Prezent dla Ziemi” oraz Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego „Przyroda w mieście”. Oba konkursy mają już zasięg ogólnopolski i Trójmiejski Park Krajobrazowy jest od początku patronem tej imprezy.

czytaj więcej ...

Monitoring populacji lęgowej gągoła w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W bieżącym roku minęła dekada prowadzenia monitoringu populacji lęgowej gągoła Bucephala clangula na obszarze Parku. W okresie kwiecień-czerwiec pracownicy Parku przeprowadzili kolejną inwentaryzację – prace terenowe (jak co roku) wykonano w oparciu o metodykę zalecaną w publikacji „Monitoring ptaków lęgowych. Poradnik metodyczny dotyczący gatunków chronionych Dyrektywą Ptasią”, wydanej przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

czytaj więcej ...

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”.

 

W Sulęczynie dobiegł końca trzydniowy 51 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna”. Na scenie pojawiło się kilkudziesięciu wykonawców z nurtu „poezji śpiewanej”, którzy rozśpiewali licznie zebraną widownię.

czytaj więcej ...

Wojewoda Pomorski walczy z planem ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Informujemy, że Wojewoda Pomorski wniósł skargę kasacyjną od wyroku  Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Gdańsku dotyczącego planu ochrony.

czytaj więcej ...

Zostań wolontariuszem TPK – pomóż osobom ze szczególnymi potrzebami doświadczać przyrody Parku

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy szuka wolontariuszy, chcących zaangażować się w pomoc w spotkaniu z przyrodą Parku osobom ze szczególnymi potrzebami.

Osobą ze szczególnymi potrzebami możemy stać się wszyscy – stale, czasowo, w pewnym wieku. Możemy mieć problem z poruszaniem się, właściwym widzeniem, słyszeniem. Odbieramy świat w różny sposób, będąc na różnych etapach swojego życia.

czytaj więcej ...

Budowa ścieżki edukacyjnej w Zajęczej Dolinie

 

Informujemy, iż od 10.07.2023 r. do końca lipca na terenie leśnym w tzw. Zajęczej Dolinie trwać będą prace związane z utworzeniem nowej ścieżki dydaktycznej.

Prace dotyczą adaptacji nawierzchni ścieżki dla osób z trudnościami w poruszaniu się oraz montażu elementów edukacyjnych na specjalnie zaprojektowanych punktach edukacyjnych.

czytaj więcej ...

Warsztaty pokazowe na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotowuje nową i unikalną w regionie ścieżkę dydaktyczną. Jest zaprojektowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Usytuowana jest w lesie nieopodal siedziby Parku, w miejscu nazywanym Zajęczą Doliną.

czytaj więcej ...

Warsztat pokazowy dla nauczycieli i edukatorów na nowo powstałej ścieżce w Zajęczej Dolinie

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy przygotowuje nową i unikalną w regionie ścieżkę dydaktyczną. Jest zaprojektowana z myślą o osobach ze szczególnymi potrzebami. Usytuowana jest w lesie nieopodal siedziby Parku, w miejscu nazywanym Zajęczą Doliną.

czytaj więcej ...

Ankieta dotycząca dostępności w turystyce dla osób ze szczególnymi potrzebami

czytaj więcej ...

Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Część druga - lato

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie z przyrodą Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Kontynuujemy odkrywanie Doliny Samborowo szlakiem wytyczonym przez Antoniego Vivaldiego. Poznajemy tajemnice Doliny w czterech porach roku.

czytaj więcej ...

Kontrola zasiedlenia gniazd bociana białego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i jego sąsiedztwie

 

14 lipca bieżącego roku przeprowadzono kontrolę zasiedlenia gniazd bociana białego w TPK i jego sąsiedztwie. Łącznie skontrolowano 44 gniazda, z tego 3 znajdujące się na obszarze Parku, 32 w jego otulinie i 9 poza otuliną. Część danych dotyczących tegorocznego zasiedlenia gniazd bociana białego udostępniła również Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, która od ośmiu lat prowadzi monitoring populacji bociana białego w gminie Gdańsk.

czytaj więcej ...

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

W maju br. Gmina Miasta Sopotu ustanowiła dwa nowe pomniki przyrody, które zostały oznakowane urzędowymi tabliczkami przez pracowników Parku.

czytaj więcej ...

Zapraszamy do udziału w konkursie

czytaj więcej ...

BAZUNA – konkurs „Motywy przyrodnicze w wierszach i piosenkach”

 

Jeszcze nie opadły emocje po tegorocznej „Bazunie”, jeszcze nucimy wyśpiewane na niej piosenki, a już myślimy o kolejnych spotkaniach z poezją.

czytaj więcej ...

Pierwsze zajęcia na ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie

 

Między 14 a 24 sierpnia 2023 r. przyjęliśmy pierwszych gości na nowej ścieżce dydaktycznej w Zajęczej Dolinie. Spotkania miały na celu zaprezentowanie i zweryfikowanie scenariuszy zajęć przygotowanych na bazie ścieżki. Opracowanie scenariuszy zajęć, jak i utworzenie samej ścieżki stanowi główną część projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

czytaj więcej ...

Usuwanie niecierpka gruczołowatego z użytków ekologicznych na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

Niecierpek gruczołowaty jest rośliną pochodzącą z Himalajów, skąd w XIX wieku został sprowadzony do Europy jako gatunek ozdobny. Od tego czasu gatunek ten rozprzestrzenia się, opanowując oraz większe obszary i obecnie uznawany jest w Europie za jeden z gatunków inwazyjnych, stanowiący istotne zagrożenie dla rodzimej flory.

czytaj więcej ...

Ścieżka edukacyjna „Zajęcza Dolina” – efekt niezwykłego projektu

 

14 września 2023 r. opowiedzieliśmy o ścieżce edukacyjnej dla osób ze szczególnymi potrzebami w Zajęczej Dolinie kolejnym zaproszonym gościom. Uroczystość stanowiła symboliczne „otwarcie ścieżki”. Wzięli w niej udział przedstawiciele Stowarzyszeń, z którymi współpracowaliśmy przy tworzeniu ścieżki, przedstawiciele PFRON, Urzędu Marszałkowskiego z Panem Marszałkiem – Mieczysławem Strukiem na czele oraz wiele osób zaangażowanych w realizację projektu „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”.

czytaj więcej ...

Pierwszy w Gdańsku marszobieg dla osób z niepełnosprawnościami

czytaj więcej ...

Dzień Krajobrazu w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Trójmiejski Park Krajobrazowy zaprasza na Spacer Krajobrazowy z okazji obchodów Dnia Krajobrazu.

czytaj więcej ...

Spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Serdecznie zapraszamy na spotkanie, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, Trójmiejskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

czytaj więcej ...

„Spędzaj wakacje z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym”

 

Pod tym tytułem ogłosiliśmy latem konkurs fotograficzny. Celem konkursu było uwrażliwienie na piękno przyrody, zwłaszcza na elementy budujące krajobraz, otwarcie i uwrażliwienie na walory i dobytek kulturowy oraz promocja logo TPK jako elementu historii ochrony Parku.

czytaj więcej ...

Koszenie łąk na terenie TPK w 2023 roku

 

W 2023 r. po raz kolejny prowadzono działania ochrony czynnej siedlisk łąkowych. Utrzymanie siedlisk łąkowych, jako siedlisk półnaturalnych wymaga regularnego koszenia.

Służba Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego corocznie zleca koszenie roślinności zielnej i szuwarowej. Realizacja tych zabiegów powstrzymuje zarastanie obszarów łąkowych i tym samym zapobiega zanikaniu cennej flory i fauny.

 

czytaj więcej ...

Odsłanianie wrzosowiska na terenie użytku ekologicznego „Okuniewskie Łąki”

 

W ramach działań ochrony czynnej  w 2023 r. poprawiono warunki siedliskowe dla wrzosowiska w użytku ekologicznym „Okuniewskie Łąki”. Na powierzchni ok. 0,43 ha usunięto drzewa, głównie sosnę zwyczajną i brzozę brodawkowatą, które zacieniały rosnące pod nimi krzewinki wrzosu i inne gatunki wymagające dużo światła.

czytaj więcej ...

Usuwanie rdestowców – uciekinierów z ogrodów działkowych?

 

Użytek ekologiczny „Dolina Czystej Wody” utworzony został w 2006 roku w celu ochrony siedlisk hydrogenicznych i związanych z nimi zbiorowisk roślinnych oraz w szczególności ochrony stanowiska situ tępokwiatowego Juncus subnodulosus – najdalej na wschód położonego stanowiska tego gatunku w Polsce.

czytaj więcej ...

Spacer Krajobrazowy

 

„Doceń lokalność” – pod tym hasłem odbywały się tegoroczne obchody „Dnia krajobrazu”. Podczas naszego spaceru podziwialiśmy okolice Doliny Radości. Pomimo skrajnie niesprzyjającej pogody w zwartej grupie przebyliśmy trasę ze Złotej Karczmy do Oliwy.

czytaj więcej ...

Informuje, że 10.11.2023 Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych będzie nieczynny

czytaj więcej ...

Zaproszenie na jesienny spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo.

 

Czas na spotkanie z Doliną Samborowo w jesiennej odsłonie. Zapraszamy na kolejny spacer, w trakcie którego będziemy mieli okazję podziwiać piękno doliny w barwnej jesiennej szacie i wspólnie kontynuować odkrywanie nowych ciekawostek przyrodniczych.

czytaj więcej ...

Nowe pomniki przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Na wniosek Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Gmina Miasta Sopotu ustanowiła dwa nowe pomniki przyrody, które zostały oznakowane urzędowymi tabliczkami przez pracowników Parku.

czytaj więcej ...

Zapraszamy na spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 29 listopada (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

czytaj więcej ...

Jesienny spacer po Dolinie Samborowo już za nami

 

Chłodny dzień nie odstraszył amatorów spacerów po lesie, nawet najmłodszych. W sobotę 18 listopada mieliśmy wspólnie okazję podziwiać jesienne barwy na bukach, dębach i klonach w Dolinie Samborowo i w okolicznych lasach.

czytaj więcej ...

Zajęcia edukacyjne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

 

czytaj więcej ...

Konferencja podsumowująca „niezwykły” projekt

 

29 i 30 listopada 2023 r. pracownicy Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych uczestniczyli w konferencji podsumowującej projekt „Obszar chroniony obszar dostępny” realizowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.3 Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020”. W ramach tego projektu zrealizowano przedsięwzięcie grantowe „Trójmiejski Park Krajobrazowy – Dostępny Park Przyrodniczy”. Projekt nazwaliśmy „niezwykłym”. Wielokrotnie o nim pisaliśmy. Na konferencji koordynator dostępności PZPK oraz kierownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego odebrały dyplom za wdrożenie Modelu dostępnego Parku Przyrodniczego.

czytaj więcej ...

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 2 grudnia (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

czytaj więcej ...

ŻYCZENIA

czytaj więcej ...

Pluszcze już są!

 

W połowie grudnia 2023 roku, na Potoku Cedron zanotowano pierwszego, zimującego pluszcza (Cinclus cinclus). Jest to ptak z populacji skandynawskiej – ptaki tego podgatunku (tzw. podgatunku nominatywnego: C. c. cinclus) odbywają regularne wędrówki na zimowiska położone nieco dalej na południe i wschód od lęgowisk, dolatując między innymi na południowe wybrzeże Bałtyku. Dzięki temu C. c. cinclus regularnie zimuje w północnej części Polski, a pojedyncze przypadki gniazdowania notowano w Borach Tucholskich oraz na Pomorzu (Dolina Słupi, okolice Żukowa).

czytaj więcej ...

Plan ochrony TPK - Wojewoda rozważa wycofanie skargi

 

Aktualnie plan ochrony Parku analizuje Naczelny Sąd Administracyjny. To po tym, jak poprzedni Wojewoda – Dariusz Drelich - złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA w Gdańsku, który uchylał wydane przez niego rozstrzygnięcie nadzorcze. Uchylone przez WSA rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody uchylało plan ochrony Parku. Przebieg zdarzeń przedstawialiśmy w aktualnościach w lipcu 2023 r.

czytaj więcej ...

Moratorium Ministra Klimatu i Środowiska dla lasów Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

 

8 stycznia 2024 r. Minister Klimatu i Środowiska ogłosił informację o ograniczeniu wyrębów przewidzianych na 2024 r. w najważniejszych polskich lasach. Wśród 10 lokalizacji w Polsce znalazły się lasy koło Trójmiasta, w tym Trójmiejski Park Krajobrazowy.

czytaj więcej ...

Zaproszenie na zimowy spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo.

 

Zapraszamy na ostatni już spacer w ramach cyklu: Cztery pory roku w Dolinie Samborowo. Tym razem przyjrzymy się dolinie w zimowej szacie i porozmawiamy o tym, co dzieje się w tym czasie w przyrodzie. Może uda się wypatrzyć tropy saren lub dzików?

czytaj więcej ...

Zapraszamy na kolejne spotkanie Trójmiejskiej Grupy OTOP

 

Zapraszamy na kolejne spotkanie Członków i Sympatyków Trójmiejskiej Grupy OTOP, blisko współpracującej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, które odbędzie się 21 lutego (środa) o godzinie 17.00 w siedzibie Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz TPK w Gdańsku - Oliwie przy ulicy Polanki 51.

czytaj więcej ...

Prezentacja danych Parku na portalu PZPK NETGIS

czytaj więcej ...

Plan ochrony TPK - Wojewoda Pomorski wycofuje skargę

 

12 lutego 2024 r. Wojewoda Pomorski złożyła wniosek o wycofanie skargi od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 maja 2023 r., wydanego w sprawie II SA/Gd 89/23, uchylającego rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Pomorskiego z dnia 22 listopada 2022 r.

czytaj więcej ...

KONKURS!

czytaj więcej ...

Bajarz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – Pan Dariusz Podbereski - odchodzi na emeryturę

 

Po 44 latach pracy, w tym 40 lat w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym Pan Dariusz zakomunikował, że chce odpocząć.

Od 1984 r. pracuje na rzecz parków krajobrazowych na terenie województwa pomorskiego. Od 1984 r. odpowiadał za zadania dotyczące organizacji turystyki na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, sprawnie wykorzystując ideę wędrowania i turystykę krajoznawczą w edukacji przyrodniczej dzieci, młodzieży i dorosłych. Posiada przy tym niesamowity dar promowania odpowiedzialnej turystyki przyrodniczej akcentując rolę człowieka w kształtowaniu walorów krajobrazowych i kulturowych.

czytaj więcej ...

Plan ochrony TPK obowiązuje w całości!

 

29 lutego 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny umorzył postępowanie kasacyjne w sprawie planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Skargę kasacyjną wniósł poprzedni Wojewoda Pomorski - Dariusz Drelich. Wycofała ją Beatę Rutkiewicz – nowy Wojewoda Pomorski.

czytaj więcej ...

Nowy wymiar współpracy między służbami Marszałka Województwa a RDLP w Gdańsku

 

4 marca 2024 r.  odbyło się spotkanie robocze poświęcone współpracy Samorządu Województwa i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Na spotkaniu obecni byli: Wojewoda Pomorski- Beata Rutkiewicz, Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku – Andrzej Schleser, Dyrektorzy Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku – Jarosław Czarnecki i w Toruniu – Włodzimierz Panfil, Nadleśniczowie z terenu województwa pomorskiego, pracownicy RDLP, Dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego – Krzysztof Pałkowski, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Służby parków krajobrazowych reprezentowały: Dyrektor Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku- Bożena Sikora, Zastępca Dyrektora Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych w Słupsku – Barbara Utracka – Minko oraz kierownik Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – Anna Moś.

czytaj więcej ...

Kolejny sezon czynnej ochrony płazów w Wyspowie rozpoczęty

 

Na początku marca, podobnie jak w latach ubiegłych, w północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Wyspowo postawiony został tymczasowy płotek naprowadzający dla płazów, wzdłuż drogi gruntowej (ul. Cystersów), na północ od jeziora Wyspowo. Płotek o długości około 120 metrów ma na celu powstrzymanie płazów przed wchodzeniem na drogę i nakierowanie ich do przepustu pod drogą, którym będą mogły bezpiecznie dotrzeć do miejsca rozrodu. Jest to kontynuacja czynnej ochrony płazów, prowadzonej przez TPK w tym miejscu już od ponad 10 lat.

czytaj więcej ...

Nowy pomnik przyrody w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

 

Pod koniec stycznia Gmina Miasta Sopotu ustanowiła nowy grupowy pomnik przyrody. Ochroną prawną objęto dwa modrzewie europejskie (Larix decidua) w wieku ok. 130 lat. Obwody pni na wysokości 130 cm wynoszą 258 i 263 cm. Drzewa rosną w wydzieleniu 29b leśnictwa Sopot. Oba pomnikowe drzewa zostały oznakowane urzędowymi tabliczkami przez pracowników Parku.

czytaj więcej ...

XXXI Ogólnopolski Młodzieżowy Konkurs Krajoznawczy „Poznajemy Ojcowiznę" - rozstrzygnięcie etapu wojewódzkiego

 

Dnia 19 marca 2024 roku pracownicy Parku wzięli udział w obradach jury etapu wojewódzkiego XXXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego Poznajemy Ojcowiznę” organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział Regionalny w Gdańsku. Trójmiejski Park Krajobrazowy jest wieloletnim partnerem konkursu. Za zaproszenie serdecznie dziękujemy!

czytaj więcej ...

Copyright © Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, oddział: Trójmiejski Park Krajobrazowy, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk